Turun Osuuskaupan hallitus ja hallintoneuvosto vuodelle 2019

Turun Osuuskaupan hallintoneuvosto on päättänyt kokouksessaan 13.12.2018 Turun Osuuskaupan hallituksen kokoonpanon vuodelle 2019:
Matti Manner, laamanni, asianajaja, Turku (pj.)
Risto Rinne, vuorineuvos, Naantali (varapj.)
Satu Ahomäki, johtaja, Turku
Jukka Rinnevaara, toimitusjohtaja, Turku
Marja Salenius-Ranki, henkilöstöjohtaja, Kaarina
Sanna-Maria Sarelius, toimitusjohtaja, Turku
Hallituksen kokoonpano säilyy ennallaan. Puheenjohtajana jatkaa Matti Manner ja varapuheenjohtajana Risto Rinne.
Hallintoneuvoston puheenjohtaja vaihtuu
Turun Osuuskaupan edustajisto nimitti 21.11.2018 pitämässään kokouksessa Turun Osuuskaupan hallintoneuvoston vuodelle 2019. Uusina hallintoneuvostoon valittiin Janina Andersson Turusta, Sari Majuri Turusta sekä Petri Uggeldahl Turusta.
MLL:n Varsinais-Suomen piirin toiminnanjohtaja Janina Andersson on toiminut Turun Osuuskaupan edustajistossa vuodesta 2009 alkaen. Palvelualojen ammattiliiton PAM ry:n Turun aluetoimiston toimitsija Sari Majuri on toiminut hallintoneuvostossa aikaisemmin henkilöstön edustajana vuosina 1998-2012 ja edustajistossa vuodesta 2008 alkaen. Turun kaupungilla ympäristötarkastajana työskentelevä Petri Uggeldahl on toiminut Turun Osuuskaupan edustajistossa vuodesta 2012 alkaen.
Turun Osuuskaupan hallintoneuvosto 2019:
Aalto Hannu, Naantali
Ahala Kirsti, Vehmaa
Ahola Pasi, Turku
Andersson Janina, Turku
Eklund Riitta, Turku (varapj.)
Ek-Marjamäki Teija, Loimaa
Granskog Maria, Parainen
Hölsö Jaana, Paimio
Junkola-Lehtonen Maija, Uusikaupunki
Kàven Sirkka-Liisa, Turku
Kuvaja Kimmo, Uusikaupunki
Kärkkäinen Jukka, Turku
Liuksa Riitta, Naantali
Maisila Päivi, Mynämäki
Majuri Sari, Turku
Mikkola Mari, Lieto
Moisio Ulla-Maija, Turku
Mäkelä Vuokko, Turku (henkilökunnan edustaja)
Nordqvist Harry, Turku
Ojala Reima, Turku
Rantanen Mika, Kaarina (pj.)
Rasi Jarmo, Loimaa
Uggeldahl Petri, Turku
Walker Christopher, Turku (henkilökunnan edustaja)
Turun Osuuskaupan hallintoneuvosto on kokouksessaan 13.12.2018 valinnut keskuudestaan hallintoneuvoston puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan vuodelle 2019. Hallintoneuvoston puheenjohtajaksi valittiin 1.1.2019 alkaen johtava rehtori, KM Mika Rantanen Kaarinasta. Rantanen on toiminut Turun Osuuskaupan hallintoneuvostossa vuodesta 1999. Vuosina 1996-1999 Rantanen oli TOK:n edustajiston jäsen. Varapuheenjohtajana jatkaa Riitta Eklund.
Lisätietoja:
Turun Osuuskaupan hallintoneuvoston puheenjohtaja Timo Hollmén, puh. 0400 525 733
Turun Osuuskaupan hallituksen puheenjohtaja Matti Manner, puh. 0400 824 100
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
TOK on yli 155 000 varsinaissuomalaisen talouden omistama osuuskauppa. Turun Osuuskauppa toimii päivittäis- ja erikoistavarakaupassa, liikennemyymälä-, matkailu- ja ravitsemis- sekä tavaratalokaupassa 20 kunnan alueella Varsinais-Suomessa. Sen tehtävänä on tuottaa palveluja ja etuja asiakasomistajatalouksille
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa
Radisson Blu Marina Palace Hotel ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone menestyivät kansainvälisesti arvostetussa World Luxury Awards-äänestyksessä5.11.2025 08:29:59 EET | Tiedote
Radisson Blu Marina Palace Hotel ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone palkittiin useassa kategoriassa arvostetulla tunnustuksella. World Luxury Awards -palkinnot jaetaan yleisön ja asiantuntijoiden äänestyksen perusteella. Tämän vuoden äänestyksen voittajat julkistettiin lokakuun lopussa Barcelonassa ja Singaporessa järjestetyissä gaaloissa.
Suunnitelmat Wiklundin uudistamiseksi etenevät - Prisma ja uudistettu Sokos valmistuvat joulukauppaan 202629.10.2025 10:00:20 EET | Tiedote
Turun Osuuskauppa ilmoitti syyskuussa 10 miljoonan euron investoinneista Turun keskustan palvelujen kehittämiseen ja Prisman avaamisesta Wiklundille vuonna 2026. - Uudistusten tila- ja toimintasuunnittelu on edennyt vauhdilla ja muutostyöt Wiklundilla on aloitettu. Prisman päivittäistavarat tulevat sijoittumaan pääasiassa nykyisen S-marketin tiloihin pohjakerrokseen ja käyttötavarat katutasoon. Sokoksen naisten vaate- ja jalkinevalikoima siirtyy loppukesään mennessä Wiklundin toiseen kerrokseen muodostaen uudistetun muodin ja kodin kokonaisuuden. Sokoksen uudistunut kosmetiikka löytyy jatkossa katutasosta. Muutosten yhteydessä suunnittelemme Hyvä Olo-hoitoloiden sulkemista sekä Wiklundilla että Raision Kauppakeskus Myllyssä, kertoo Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund. - Myös ravintolapalvelujamme muokataan ja suunnittelemme Bar W:n sulkemista joulusesongin jälkeen. Trattoria, Coffee House, Hesburger ja Walo Rooftop Bar palvelevat jatkossakin uudistuneella Wiklundilla, j
Turun Osuuskauppa laajentaa ruoan verkkokaupan pikatoimituksia – uutena kumppanina Foodora29.9.2025 09:01:19 EEST | Tiedote
Yhdestätoista Sale-myymälästä voi maanantaista 29.9. lähtien tilata ruokaostokset myös Foodora-sovelluksen kautta.
Turun Osuuskauppa investoi Turun keskustan kehittämiseen tuomalla Wiklundille Prisman ja uudistamalla Sokosta17.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Turun Osuuskauppa investoi Turun keskustan palvelujen kehittämiseen ja avaa Wiklundille Prisman vuonna 2026. - Uuden strategiamme mukaisesti vahvistamme erityisesti marketkaupan verkostoamme seuraavien vuosien aikana. Turku on voimakkaan kasvun aluetta ja haluamme kehittää keskustan elinvoimaa ja palvelutarjontaa sellaiseksi, että se palvelee nykyisten asiakkaiden lisäksi entistä paremmin myös alueelle muuttavia, erityisesti nuoria asiakasryhmiä. Prisma on keskusta-alueen ensimmäinen hypermarket ja uskomme, että se tuo keskustaan lisää asiakasvirtaa. Yksistään Wiklundilla vieraili viime vuonna lähes 5 miljoonaa asiakasta ja Prisman myötä luku varmasti kasvaa. Prisman myötä pystymme tarjoamaan asiakkaillemme entistä edullisemman hintatason ja laajemman valikoiman erityisesti käyttötavaroiden osalta. Samalla uudistamme Sokosta, kertoo Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund. Wiklundilla tehtävien muutosten tarkempi tila- ja toimintasuunnittelu on parhaillaan käynnissä ja suu
Legendaarinen K45 DISCO valloittaa Submarinan – Turun yöelämä saa uuden tähden12.9.2025 09:00:01 EEST | Tiedote
Legendaarinen K45 DISCO tekee näyttävän paluun syksyllä 2025, kun se muuttaa Radisson Blu Marina Palace Hotelin ikoniseen Submarina-yökerhoon. Marraskuun loppuun asti jatkuvat Submarinan Stand Up & Dinner -esitykset ovat herättäneet suurta kiinnostusta, ja nyt Submarinan tarina jatkuu entistä monipuolisempana disco- ja keväällä myös tanssi-iltojen merkeissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

