Turun Osuuskauppa

Turun Osuuskaupan ravintolat laajasti take away -myyntiin

4.3.2021 14:59:10 EET | Turun Osuuskauppa | Tiedote

Jaa
Turun Osuuskaupassa 13 ravintolaa ja hotellien aamiaispalvelut siirtyvät take away -myyntiin 8.-28.3.2021 väliseksi ajaksi. 11 ravintolaa ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone suljetaan väliaikaisesti. Majoitustoiminta muissa hotelleissa jatkuu normaalisti. Toiminnan supistamisella ei ole henkilöstövaikutuksia.

- Ymmärrämme hyvin koronatilanteen vakavuuden ja noudatamme tarkasti viranomaisohjeita sekä seuraamme koronatilanteen kehittymistä. Luonnollisesti hallituksen esittämä kolmen viikon ravintolasulku on meille kuitenkin iso takaisku. Matkailu- ja ravitsemiskauppa ovat sinnitelleet jo vuoden erittäin haasteellisessa toimintaympäristössä. Toivon, että koronatoimenpiteet purevat ja pääsemme pian jälleen normaaliin toimintaan, toteaa matkailu- ja ravitsemiskaupasta vastaava toimialajohtaja Mikko Eskelinen Turun Osuuskaupasta.

Turun Osuuskaupan ravintoloista suurin osa siirtyy take away -myyntiin 8.3.2021 alkaen, mutta 11 ravintolaa suljetaan väliaikaisesti. Lisäksi suljetaan Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone. Muut Turun Osuuskaupan hotellit pysyvät toistaiseksi kokouspalveluita lukuun ottamatta auki. Hotelleissa aamiaiset ja ruokailut järjestetään niin ikään take away -periaatteella.

Oman take away -myynnin lisäksi useat Turun Osuuskaupan ravintolat ovat mukana Foodoran, Woltin sekä Resquen palveluissa. Trattoria Wiklundilla on myös oma verkkopalvelu, syökotona.fi, josta ruokaa saa tilattua kätevästi.

Ruokakaupat ovat avoinna normaalisti ja palvelevat laajoin aukioloin. Myös ruoan verkkokauppa helpottaa ruokaostosten tekoa. ABC liikennemyymälät ovat avoinna normaalein aukioloajoin ja kahvilatuotteita voi ostaa mukaan. ABC Koulukadulta voi lisäksi tilata ABC-ravintolan a’la carte -annoksia ABC-mobiililla tai Foodoran kautta. Liikennemyymälöiden yhteydessä toimivat Hesburgerit palvelevat take away -periatteella. Polttonesteautomaatit sekä ABC-marketit ovat avoinna normaaliin tapaan.

− Ravintolatyö vähenee nyt väliaikaisesti, mutta ruokakaupoissamme tarvitaan edelleen lisää työvoimaa. Jo viime keväänä majoitus- ja ravitsemiskaupan ammattilaisemme hyppäsivät rohkeasti uusien haasteiden pariin marketkaupan puolelle. Ketään ei lomautettu ja työt jatkuivat kaikilla. Samalla mallilla menemme myös nyt ja kaikkien työt jatkuvat ravintoloiden sulusta huolimatta, Mikko Eskelinen kertoo.

Toimipaikkojen ajantasaiset aukioloajat löytyvät helpoimmin verkkosivuilta www.tok.fi, ravintoloiden osalta osoitteesta www.raflaamo.fi ja hotellien osalta osoitteesta www.sokoshotels.fi.  

Lisätietoja:
Turun Osuuskauppa, toimialajohtaja Mikko Eskelinen, puh. 010 764 5007

Avainsanat

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Turun Osuuskauppa
Turun Osuuskauppa
PL 186
20101 Turku

http://www.tok.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa

Tarja Jalonen Turun Osuuskaupan toimialajohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi28.1.2026 10:00:03 EET | Tiedote

Turun Osuuskauppa on nimittänyt EMBA Tarja Jalosen toimialajohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Jalonen vastaa 1.2.2026 alkaen toimialajohtajana Turun Osuuskaupan matkailu- ja ravitsemiskaupasta, tavaratalo- ja erikoisliikekaupasta sekä liikennekaupasta. Jalonen on toiminut monipuolisen uransa aikana useissa majoitus- ja ravitsemiskaupan vastuutehtävissä ja viimeisimmäksi vastannut Turun Osuuskaupan hotellien ja niiden ravintoloiden liiketoiminnasta. - Tarja vahvistaa johtoryhmän osaamista strategiamme kannalta keskeisillä painopistealueilla. Uskon, että muutos osaltaan varmistaa kasvustrategiamme toteutumisen tulevina vuosina, toteaa Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund. Toimialajohtajana aiemmin toiminut Harri Havia jättää tehtävänsä Turun Osuuskaupassa. - Harri on tehnyt pitkän uran S-ryhmässä, josta viimeiset lähes neljä vuotta Turun Osuuskaupan palveluksessa. Haluan kiittää häntä erityisesti ravitsemiskauppamme kehittämisestä koronan jälkeen, jatkaa Österlund. Turun

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye