Turvetyöryhmän toimenpide-esitykset toteutettava ripeästi
31.3.2021 10:11:37 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
31.3.2021 ministeri Lintilälle luovutettuun laaja-alaisen turvetyöryhmän loppuraporttiin on kirjattu toimenpiteitä, joilla turvetoimialan surkastumiskierrettä voidaan osittain ottaa haltuun ja laskua lieventää. Kirjatuilla toimenpiteillä surkastumiskierrettä ei saada kuitenkaan pysäytettyä.
Energiaturpeen nostamisen vähentyminen heijastuu väistämättä kasvu- ja kuiviketurpeiden saatavuuteen. Kustannukset nousevat maa- ja puutarhataloudessa sekä kasvihuoneviljelyssä, kun turpeen saatavuus heikkenee. Keski-pitkälläkään aikavälillä turpeelle ei ole näissä käyttötarkoituksissa korvaajaa.
Laaja-alainen turvetyöryhmä esittää 26 hallinnonaloittain vastuutettua toimenpidettä, jotka toteuttamalla turvetoimialalle voidaan rakentaa siltaa oikeudenmukaisen siirtymän toteutumiseksi. Alan yritysten ahdinko on todellinen.
MTK edellyttää, että poliittiset päätökset toimenpiteiden toteuttamiseksi pystytään tekemään hallituksessa ripeästi ja että toimien toteuttamisessa oikeudenmukaisen siirtymän (JTF) rahoitusmahdollisuudet käytetään täysimääräisesti hyväksi.
Lisätietoja:
Anssi Kainulainen, energia-asiantuntija, MTK, anssi.kainulainen@mtk.fi, puh. 050 596 1541
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK vaatii vahvempaa CAP-rahoitusta yhdessä eurooppalaisten viljelijöiden kanssa15.10.2026 16:01:57 EEST | Tiedote
Eurooppalaiset viljelijäjärjestöt hyväksyivät Tukholmassa torstaina julistuksen, jonka mukaan maatalous ja ruoantuotanto ovat Euroopalle strategisia aloja sekä olennainen osa turvallisuutta, huoltovarmuutta ja kilpailukykyä. Julistus vaatii EU:n johtajia turvaamaan yhteiselle maatalouspolitiikalle riittävän ja ennakoitavan rahoituksen.
Mediakutsu: Peltokasviseminaari 6.11. – millaista viljelyä Suomessa tehdään vuoden 2030 jälkeen?15.10.2026 14:09:28 EEST | Kutsu
MTK:n keskusliitto ja MTK-Uusimaa kutsuvat toimittajat seuraamaan Peltokasviseminaaria ja haastattelemaan EU-päättäjiä, viljelijöitä ja viljamarkkinoiden asiantuntijoita. Seminaarissa kuulet samana päivänä, mitä EU:n maatalouspolitiikassa tapahtuu, miltä viljamarkkinat näyttävät ja millaisia päätöksiä viljelijät joutuvat niiden pohjalta tekemään pelloilla.
Suuri poliittinen metsäkeskustelu virittää puolueet tulevaan vaalikauteen15.10.2026 11:00:49 EEST | Tiedote
Mihin suuntaan Suomen metsäpolitiikkaa viedään seuraavalla vaalikaudella? MTK ja Suomen Metsäyhdistys kokoavat kahdeksan puolueen edustajat Suureen poliittiseen metsäkeskusteluun Metsäpäivillä perjantaina 23. lokakuuta. Keskustelussa haetaan puolueilta vastauksia metsien käyttöä ja tulevaisuutta koskeviin suuriin kysymyksiin.
MTK:n Wallin: Ruokaturvan tärkein resurssi on ihminen – viljelijän hyvinvointi mukaan politiikan mittareihin15.10.2026 09:51:56 EEST | Tiedote
Maatalouspolitiikan rahoitus ei ole vain sektoripolitiikkaa, vaan turvallisuuspolitiikkaa. MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin esittää, että politiikan ja ruokaketjun onnistumista arvioidaan jatkossa taloudellisten mittareiden rinnalla myös maatalousyrittäjän hyvinvointi-indeksillä.
Syysmuutto käynnissä – pidä lintuinfluenssa poissa kanalasta14.10.2026 12:15:19 EEST | Uutinen
Kun muuttolinnut lähtevät liikkeelle, lintuinfluenssan riski kasvaa. Euroopan elintarviketurvallisuusviranomainen EFSA ja Euroopan komissio ovat käynnistäneet uudelleen #NoBirdFlu-kampanjan, joka muistuttaa, että tärkein suoja tautia vastaan ovat arkiset bioturvallisuustoimet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
