Jyväskylän yliopisto

Tutkijoiden yö kiinnosti paikan päällä ja virtuaalisesti 24.9. 

Jaa
Aiempina vuosina tiedetapahtumien kävijäennätyksiä rikkonut Tutkijoiden yö järjestettiin pääosin etänä. Tapahtumiin osallistui virtuaalialustalla satoja katsojia, lisäksi päiväohjelmana järjestetty koululaisohjelma kiinnosti runsaasti kouluja Keski-Suomessa ja sen ulkopuolellakin.

Myös paikan päällä pääsi seikkailemaan tieteen maailmassa. Tarjolla oli mm. pienten ryhmien kierroksia kiihdytinlaboratoriossa ja nanotiedekeskuksessa sekä biologian ohjelmaa koululaisille ja suurelle yleisölle. Sukellustutkimus Mattilanniemen rannassa kiinnosti Valon kaupungin teoksiin samalla tutustunutta yleisöä.  

- On ilahduttavaa, että kävijät löysivät Tutkijoiden yön monipuolisen tarjonnan. Esimerkiksi monet koululaisille suunnatut ohjelmat varattiin täyteen jo hyvissä ajoin ennen tapahtumaa, joten tiede ja tutkimus selvästi kiinnostavat monenikäisiä, fysiikan ohjelmasta vastaava Janne Pakarinen kertoo. 

Jyväskylän yliopistossa yli kolmekymmentä erilaista ohjelmaa varmistivat, että tieteen teemoja esiteltiin monelta kannalta. Aamupäivän ohjelma oli suunnattu erityisesti päiväkoti-ikäisille, koululaisille ja nuorille. Illalla ohjelmaa oli niin aikuisille kuin koko perheelle. 

Iltaohjelmassa Martti Ahtisaari –salissa oli tarjolla mm. hyviä uutisia vanhenemisesta. Päälavan ohjelma oli nähtävissä myös suorana lähetyksenä.  

Muun muassa karhukaiset ja muut biologian teemat sekä pakohuone zombeineen saivat yleisöltä runsaasti positiivista palautetta. Myös kemian laitoksen pamaukset, posautukset ja värivalot houkuttelivat yleisöä. 

Suomessa Tutkijoiden yön ohjelmaa järjestivät Jyväskylän yliopiston lisäksi Turun yliopisto, Tampereen yliopisto, Fysiikan tutkimuslaitoksen Helsingin tiimi (HIP) ja Yrkeshögskolan Arcada. 

 

Lisätietoja: 

Viestintäpäällikkö Liisa Harjula, puh. 040 805 4403, liisa.harjula@jyu.fi 

Janne Pakarinen, puh. 040 805 4900, janne.pakarinen@jyu.fi 

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Väitös: Kontekstisidonnaiset mallit ennustavat, milloin kuljettajan tarkkaamattomuus voi johtaa onnettomuuksiin18.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote

Abhishek Sarkar kehitti väitöstutkimuksessaan kontekstisensitiivisiä malleja, jotka auttavat tunnistamaan kuljettajan keskittymisen herpaantumisen eri ajotilanteissa. Mallit osaavat ottaa huomioon ajoympäristön, kuljettajan omat kyvyt ja erilaiset poikkeustilanteet. Tuloksia voidaan hyödyntää ajoneuvojen valvontajärjestelmien ja käyttöliittymien suunnittelussa ja kuljettajakoulutuksessa.

Raportti: SOTE-rahoitusmalli ei vastaa todellisuutta – tutkijat vaativat huomiota alueiden välisiin eroihin17.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopiston ja Helsingin yliopiston tutkijoiden tuoreessa raportissa tarkasteltiin demografisten ja sosioekonomisten tekijöiden vaikutusta SOTE-palveluiden tarpeeseen ja kustannuksiin hyvinvointialueilla. Tutkijoiden mukaan nykyinen rahoitusmalli ei vastaa todellista tarvetta, eikä ota huomioon väestön rakenteellisia ja sosiaalisia eroja. Rahoitusmallia tulisi tutkijoiden mukaan uudistaa, jotta se ei johtaisi alueelliseen eriarvoisuuteen.

Tutkijoiden yössä pääset ihmettelemään maailmankaikkeuden aikajanaa ja kokemaan tieteen yhteisöllisyyden – Tutkijoiden yön 26.9.2025 ohjelmaa tänä vuonna neljällä paikkakunnalla!17.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Tutkijoiden yö on vuosittain järjestettävä tiedetapahtuma, jossa tutkijat ympäri Eurooppaa avaavat ovensa kaikenikäisille tiedonjanoisille. Tänä vuonna tutkijat avaavat ovensa laboratorioiden uumeniin Jyväskylän, Oulun ja Helsingin yliopistoissa sekä Hämeen ja Jyväskylän ammattikorkeakouluissa perjantaina 29.5.2025.

Tutkimus haastaa vanhenemisen stereotypiat – aktiivinen ikääntyminen on yksilöllistä ja merkityksellistä16.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Ikääntyvä väestö on yksi aikamme keskeisistä yhteiskunnallisista kysymyksistä. Keskustelu vanhenemisesta on kuitenkin usein yksipuolista ja negatiivisesti sävyttynyttä. Uusin tutkimus tarjoaa toisenlaisen näkökulman: vanheneminen ei ole enää entisensä, ja käsityksiämme on syytä päivittää. Rantanen peräänkuuluttaa myös tutkimuksen uudistamista. Hän on julkaissut uuden kirjan, joka käsittelee aktiivisen ikääntymisen ja osallisuuden tutkimusta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye