Tutkimus vahvistaa: Omistajanvaihdosta suunnittelevat epäröivät rahoituksen saatavuutta – yrityskaupan tehneet pitävät rahoitusta odotettua pienempänä haasteena
4.11.2021 14:30:47 EET | Finnvera Oyj | Tiedote
Tutkimus vahvistaa aiempien tutkimusten tuloksen, että suurin osa pk-yritysten omistajanvaihdoksista onnistuu ja haasteet arvioidaan ennakkoon suuremmiksi.
”Tämäkin tutkimus vahvistaa sen, että ennakkoon ongelmia oletetaan olevan enemmän tulevissa omistajanvaihdoksissa kuin mitä niissä sitten todellisuudessa on, sama pätee myös rahoitukseen” toteaa tutkimuksesta Seinäjoen ammattikorkeakoulussa vastannut vararehtori, dosentti Elina Varamäki.
Varamäki arvioi, että rahoituksen saatavuutta saatetaan joskus käyttää jopa tekosyynä.
”Olemme tehneet omistajanvaihdostutkimusta vuodesta 1999 lähtien ja olemme huomanneet, että myyjät nimeävät rahoituksen useammin ongelmaksi kuin ostajat itse, vaikka tilanne pitäisi olla päinvastoin. Olemme tulkinneet tätä myös niin, että toisinaan ostajat saattavat perustella myyjälle, ettei hän saa rahoitusta, koska se on helpompi sanoa kuin että en olekaan kiinnostunut todellisuudessa ostamaan yritystäsi”, Varamäki sanoo.
Tuoreesta Omistajanvaihdosbarometrista selviää, että yli puolet yli 55-vuotiaista yrittäjistä haluaa luopua yritystoiminnastaan vuoteen 2024 mennessä. Yhä useampi pohtii yritystoiminnan lopettamista myynnin sijaan. Omistajanvaihdoksissa koetut haasteet ovat säilyneet ennallaan.
Selkeästi suurimpana omistajanvaihdoksen haasteena yli 55-vuotiaat pitävät ennakkoon ostajan ja jatkajan löytymistä, jota yli puolet pitää merkittävänä ongelmana. Toiseksi merkittävämpänä ongelmana yrittäjät pitävät arvonmäärityksen vaikeutta ja kolmanneksi merkittävämpänä omistajanvaihdoksen rahoitusta. Barometrissa rahoitusta piti merkittävänä ongelmana vajaa kolmannes vastaajista. Toisaalta kolmasosa kokee rahoituksen erittäin vähäisenä tai ei juuri lainkaan ongelmana. Suurimpana ongelmana rahoitus koetaan 5–10 työntekijän yrityksissä ja pienimpänä yksinyrittäjien ja toisaalta myös yli 20 työntekijän yrityksissä.
”Vaikuttaa siltä, että tietämystä pk-yritysten yrityskauppojen rahoitusmahdollisuuksista on syytä lisätä, sillä ennakko-odotukset rahoituksen toimimisesta omistajanvaihdoksen pullonkaulana ovat suuremmat, kuin mitä osto- tai myyntikokemusta omaavien vastaajien käytännön kokemukset osoittavat”, Finnveran Etelä-Suomen aluepäällikkö Elisa Sipponen arvioi.
Omistajanvaihdoksen toteuttaneiden kokemus rahoituksen saatavuudesta vaihteli merkittävästi vastaajayrityksen sijainnin suhteen. Rahoituksessa oli koettu enemmän ongelmia maaseutumaisissa kunnissa kuin kaupunkimaisissa tai taajaan asutuissa kunnissa.
”Omistajanvaihdosbarometri vahvistaa sen, että maaseutumaisissa kunnissa omistajanvaihdoksiin liittyy enemmän haasteita ja tämän tutkimuksen mukaan myös rahoituksessa koetaan olleen enemmän haasteita maaseudulla. Kaikkiaan omistajanvaihdosten edistämisessä ja palvelutarjonnassa pitäisi huomioida maaseudun haasteet erikseen”, Elina Varamäki sanoo.
Rahoitus ennätystasolla
Omistajanvaihdosten rahoitus on 2021 Finnverassa ollut ennätystasolla. Lokakuun loppuun mennessä Finnvera myönsi omistajanvaihdoksiin 130 miljoonaa euroa, joka on 24 prosenttia enemmän kuin vastaavana ajanjaksona vuonna 2020.
Tämä on hyvä uutinen, sillä omistajanvaihdosten myötä nähdään yrityskannan uudistumista ja usein uutta kasvua ja vientiedellytystenkin lisääntymistä. Toisaalta pandemia on heijastunut myös omistajanvaihdoksiin tuoden eroja niin toimialojen, yrityskokoluokkien kuin maakuntienkin välille. Finnveran rahoituksen keskikoko onkin kasvanut, mikä voi kertoa pienempien yritysten myyntikunnosta ja -haluista.
”Huolestuttavaa on, että yritysten kehittämisinto on laantunut hieman edellisestä barometrista. Kehittämällä yritystäsi jatkuvasti, pidät yrityksen hyvänä myyntikohteena myös tulevaisuudessa”, Elisa Sipponen muistuttaa.
Lisätiedot:
Tutkimuksen vastuullinen johtaja: Vararehtori, dosentti Elina Varamäki, Seinäjoen ammattikorkeakoulu, etunimi.sukunimi@seamk.fi, puh. 040 830 5189
Omistajanvaihdosten rahoitus: Aluepäällikkö Elisa Sipponen, Finnvera, etunimi.sukunimi@finnvera.fi, puh. 044 325 7224
Omistajanvaihdosbarometrin tuottaa alan keskeisistä toimijoista koostuva Omistajanvaihdosfoorumi joka kolmas vuosi. Barometrin toteuttaa alan tutkimukseen erikoistunut Seinäjoen ammattikorkeakoulu.
Tutustu tuloksiin tarkemmin Omistajanvaihdosbarometrin tulosraportissa.
Omistajanvaihdosfoorumia hallinnoi Suomen Yrittäjät ja sen ohjausryhmää puheenjohtaa Elinkeinoelämän keskusliitto. Sen jäseniä ovat työ- ja elinkeinoministeriö, Elinkeinoelämän keskusliitto EK, Suomen Yrittäjät, Perheyritysten liitto, Finnvera, Business Finland, Finnvera, Nordea, Suomen Yrityskaupat, Suomen Yritysvälittäjäin ja omistajanvaihdosasiantuntijain liitto, Suomen Uusyrityskeskukset, Suomen Elinkeino- ja Kehitysyhtiöt, Suomen Yrityskummit, Seinäjoen Ammattikorkeakoulu, Lappeenrannan-Lahden Teknillinen Yliopisto ja Oulun Yliopisto. Omistajanvaihdosfoorumi on avoinna myös muille asian edistämisestä kiinnostuneille tahoille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tutkimuksen vastuullinen johtaja: Vararehtori, dosentti Elina Varamäki, Seinäjoen ammattikorkeakoulu, etunimi.sukunimi@seamk.fi, puh. 040 830 5189
Omistajanvaihdosten rahoitus: Aluepäällikkö Elisa Sipponen, Finnvera, etunimi.sukunimi@finnvera.fi, puh. 044 325 7224
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Finnvera tarjoaa rahoitusta yritystoiminnan alkuun, kasvuun ja kansainvälistymiseen sekä viennin riskeiltä suojautumiseen. Vahvistamme suomalaisten yritysten toimintaedellytyksiä ja kilpailukykyä tarjoamalla lainoja, takauksia ja vienninrahoituspalveluja. Finnvera jakaa rahoitukseen sisältyvää riskiä muiden rahoittajien kanssa. Finnvera on valtion omistama erityisrahoittaja ja Suomen virallinen vientitakuulaitos Export Credit Agency (ECA). www.finnvera.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finnvera Oyj
Iranin sota uhkaa aiheuttaa kannattavuusshokin suomalaisyrityksille – Odotettu rauha pelastaisi ilkeältä kolmoisvaikutukselta, joka syö talouskasvua tänä ja ensi vuonna8.5.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Iranin sodasta johtuva keskeinen riski Suomen talouteen on yritysten kannattavuuden heikkeneminen, jos konflikti jatkuu ja pitkittyy. Nousseet energiakustannukset syövät yritysten katteita, mistä seuraa kannattavuusshokki aivan kuten Ukrainan sodan alkuvaiheessa, arvioi Finnveran pääekonomisti Mauri Kotamäki. Jokainen viikko ja kuukausi pahentaa konfliktin vaikutuksia, ja jos öljyn hinta pysyy korkealla puoli vuotta, Kotamäen mukaan Suomen bruttokansantuotteen kasvusta leikkaantuu tänä vuonna 0,8 prosenttiyksikköä ja ensi vuonnakin joitain kymmenyksiä. Hyvässäkin skenaariossa konflikti syö talouskasvua, mutta vähemmän.
Icon 6 ja Icon 7 ‑risteilyalustilaukset varmistavat Suomen meriteollisuuden jatkuvuutta – Juuso Heinilä: ”Kestävä rahoitusmalli on vakiintunut, ja asiat etenevät myönteisesti”28.4.2026 09:45:45 EEST | Tiedote
Royal Caribbean Group (RCG) on julkistanut suunnitelmansa Icon 6 ja Icon 7 ‑alusten tilaamisesta Meyer Turun telakalta. Alusten on määrä valmistua vuosina 2029 ja 2030. Suunnitellut alushankkeet ovat myönteinen viesti Suomelle ja koko suomalaisen meriteollisuuden jatkuvuudelle. Ne heijastavat koko toimialan vahvistunutta näkymää, joka ulottuu varustamoista telakoihin ja laajaan meriteollisuuden ekosysteemiin. Alushankkeiden toteutuminen edellyttää aina rahoitusjärjestelyjä, joihin on rakennettu vakiintunut, kestävä rahoitusmalli viimeisimpien Icon-luokan alusten kohdalla, sanoo Finnveran toimitusjohtaja Juuso Heinilä.
Finnveran Mauri Kotamäki: Lähiviikot näyttävät, veikö tulitauko todella pelot koronnostoista – ”Olisi Suomen taloudelle ja kuluttajille enemmän kuin toivottu muutos”8.4.2026 14:37:15 EEST | Tiedote
Iranin sotaan neuvoteltu kahden viikon tulitauko on valtava helpotus markkinoille. Tästä kertoo öljyn hinnan pudotus jopa 15 prosentilla ja osakekurssien jyrkkä nousu. Hormuzinsalmi on auki öljykuljetuksille, mutta lähiviikot näyttävät, onko kriisi ohi ja voiko pelot koronnostoista unohtaa, Finnveran pääekonomisti Mauri Kotamäki sanoo. Suomen talouden ja kuluttajien näkökulmasta inflaatioshokin pienentyminen ja markkinakorkojen lasku olisivat enemmän kuin toivottu uutinen. Pitkällä tähtäimellä kriisi tulee Kotamäen mukaan vahvistamaan vihreää siirtymää.
Rahoitus & kasvu: Omistajanvaihdos nostaa yrityksen liikevaihdon kasvuun, mutta kiihkein kasvuvaihe näkyy vasta yrityskauppaa seuraavina vuosina – ”Yritysostoon hyvä varautua ennakoiden”19.3.2026 12:09:10 EET | Tiedote
//HUOM, tiedotteen väliotsikko korjattu// Finnveran rahoituksella omistajanvaihdoksen toteuttaneiden yritysten liikevaihto on noussut selvästi ja pitkäkestoisesti. On myös viitteitä, että yritysten liikevaihdon kasvu olisi muita nopeampaa. Yritysosto nostaa ostavan yrityksen liikevaihdon uudelle tasolle, mutta pitkän aikavälin kasvuvauhdin kannalta olennaisinta on, mitä yrityksessä tapahtuu kauppaa seuraavina vuosina. Yritysostolla kasvua hakevan yrityksen kannattaa pyrkiä toteuttamaan kauppa ennakoiden, sillä kaikki hyödyt eivät välttämättä realisoidu heti kaupantekovuonna, sanoo Finnveran omistajanvaihdosrahoituksia analysoinut ekonomisti Anni Koskinen. Yrityskauppamarkkina ja -rahoitus piristyivät vuonna 2025, mutta potentiaalisia ostajia on edelleen selvästi vähemmän kuin myyntiä suunnittelevia yrityksiä.
Rahoitus & kasvu: Omistajanvaihdos nostaa yrityksen liikevaihdon kasvuun, mutta kiihkein kasvuvaihe näkyy vasta yrityskauppaa seuraavina vuosina – ”Yritysostoon hyvä varautua ennakoiden”19.3.2026 11:30:00 EET | Tiedote
Finnveran rahoituksella omistajanvaihdoksen toteuttaneiden yritysten liikevaihto on noussut selvästi ja pitkäkestoisesti. On myös viitteitä, että yritysten liikevaihdon kasvu olisi muita nopeampaa. Yritysosto nostaa ostavan yrityksen liikevaihdon uudelle tasolle, mutta pitkän aikavälin kasvuvauhdin kannalta olennaisinta on, mitä yrityksessä tapahtuu kauppaa seuraavina vuosina. Yritysostolla kasvua hakevan yrityksen kannattaa pyrkiä toteuttamaan kauppa ennakoiden, sillä kaikki hyödyt eivät välttämättä realisoidu heti kaupantekovuonna, sanoo Finnveran omistajanvaihdosrahoituksia analysoinut ekonomisti Anni Koskinen. Yrityskauppamarkkina ja -rahoitus piristyivät vuonna 2025, mutta potentiaalisia ostajia on edelleen selvästi vähemmän kuin myyntiä suunnittelevia yrityksiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
