Tuula Haatainen: Tulevaisuusuudistuksia ei tule perua koronaepidemian varjolla

Videoidussa vapputervehdyksessään työministeri Tuula Haatainen varoittaa tekemästä hätiköityjä päätöksiä koronaepidemian varjolla.
- Talouden shokit iskevät yleensä voimakkaimmin niihin, jotka ovat jo ennestään heikoimmassa asemassa. Vanhempien kautta vaikutukset ulottuvat väistämättä myös lapsiin. Siksi päätöksiä ei tule tehdä hätiköidysti. Aiempien kriisien, kuten 90-luvun laman virheitä on vältettävä, Haatainen linjaa.
Haataisen mukaan koronaepidemia ei ole syy perua sellaisia hallitusohjelman mukaisia uudistuksia, jotka ovat välttämättömiä lasten ja koko Suomen tulevaisuuden kannalta.
- Päinvastoin, nyt jos koskaan näitä uudistuksia tarvitaan. Lasten mahdollisuuksista oppia ja koulutuksen laadusta on pidettävä kiinni. Pyyhekumien puolittaminen ei ole vaihtoehto.
- Lastemme mahdollisuudet pärjätä elämässä ovat edelleen liian usein peilikuva vanhempien koulutustasosta ja työmarkkina-asemasta. Koronakriisi ei saa johtaa tämän kärjistymiseen. Tämä on syytä pitää mielessä, kun päätöksiä tehdään vaikeina aikoina.
Työministeri Haatainen lähettää vapputervehdyksessään myös kannustuksen vastavalmistuneille nuorille.
- Kaikkiin työtilaisuuksiin kannattaa tarttua, vaikka se ei välttämättä vastaisi juuri sitä, mitä omalta uralta on ajatellut. Toivoa ei kannata menettää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuula HaatainenTyöministeri
Puh:Yhteydenotot: erityisavustaja Timo Nevanranta, p.050 340 9483Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kim Berg vaatii kaikille hyvinvointialueille lisäaikaa ja rahoitusmallin uudistusta28.11.2025 15:46:39 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Kim Berg näkee hyvänä, että hallitus on viimein suostunut antamaan lisäaikaa hyvinvointialueiden alijäämien kattamiseen, mutta ei ymmärrä miksi lisäaikaa myönnetään edelleen vain osalle alueista.
SDP:n Tuppurainen viikonvaihteessa Münchenin Turvallisuuskonferenssin kokoukseen28.11.2025 14:50:51 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu Münchenin turvallisuuskonferenssin (MSC) Elmaun strategiaretriittiin Saksan Baijerissa 31.11.-2.12. Tuppurainen on kutsuttu osallistumaan tilaisuuteen nyt neljättä kertaa.
SDP:n Matias Mäkynen: Hyvinvointialueiden irtisanomiset on peruttava27.11.2025 17:40:54 EET | Tiedote
Kunta- ja alueministeri Ikonen kertoi torstaina Helsingin Sanomille, että hyvinvointialueille annetaan lisäaikaa taloutensa tasapainottamiseen. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kiittää hallituksen järkiintymistä asiassa ja vetoaa nyt alueisiin, että ne käyttäisivät mahdollisuuden ja välttäisivät vahingolliset päätökset.
Puolustusvaliokunnan sd-edustajat: Reserviläisten osaaminen saatava joustavammin käyttöön muuttuneessa turvallisuusympäristössä27.11.2025 12:47:32 EET | Tiedote
Asevelvollisuuslakia ehdotetaan muutettavaksi siten, että asevelvollisuuden ja reserviin kuulumisen yläikäraja nostetaan nykyisestä 60 vuodesta 65 vuoteen. Puolustusvaliokunta sai tänään valmiiksi yksimielisen mietintönsä reservin yläikärajan nostamista koskevasta lakiesityksestä. Valiokunnan sosialidemokraattiset jäsenet, kansanedustajat Mika Kari, Riitta Kaarisalo, Jani Kokko ja Paula Werning pitävät tärkeänä, että jo pitkään tarpeellisena pidetty ja toivottu muutos etenee.
Oppositio huolissaan valtion asuntopolitiikan romutuksesta – nyt tarvitaan uskottava suunnitelma tulevasta27.11.2025 11:41:39 EET | Tiedote
Eduskunnan ympäristövaliokunta on tänään hyväksynyt mietinnön hallituksen esityksestä lakkauttaa valtion asuntorahasto. Oppositiopuolueet sdp, keskusta ja vihreät jättivät yhteisen, huolestuneen vastalauseen mietintöön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
