Tuulensuun Palatsin syksyn ohjelmistossa komediaa ja murhamysteereitä

Tampereen Hämeenkadulla sijaitseva ravintolateatteri Tuulensuun Palatsi on julkaissut uutta ohjelmistoa syksylle. Teatteriviihteen ystäviä houkutellaan Saikkua, kiitos! -komediatrilogian ensimmäisellä osalla kolmena iltana 28.–30. marraskuuta. Ismo Leikolan ja Kalle Pylvänäisen käsikirjoittamaa sairaalahupailua on esitetty vuodesta 2013 ympäri Suomen noin 250 000 katsojalle. Tuulensuun Palatsin lavalle nousevat suosikkinäyttelijät Jukka Rasila, Ville Keskilä ja Kalle Pylvänäinen.
Pimeä vuodenaika on kuin tehty murhamysteereille, joita ratkotaan Tuoni Studioiden osallistavissa esityksissä 28. lokakuuta (Oikeus/Murha), 11. marraskuuta (What Dies in Vegas, starring Maria Lund) ja 7. joulukuuta (Takauma – Murhatut muistot). Esitykset yhdistävät kolmen ruokalajin illallisen jännittävään ja tarinalliseen elämykseen. Murhamysteereitä suositellaan yli 16-vuotiaille.
Tampere Burlesquen suosittu Horror & Tease Show vie kaikki halloweenin ystävät aikamatkalle makaabereissa tunnelmissa 7. lokakuuta. Burleski-ilottelun katsomoon vaaditaan katsojalta ikää 18 vuotta. Teatterilavoilta, elokuvista ja tv:stä tutut näyttelijät Minttu Mustakallio ja Ville Virtanen tuovat Minttu sekä Ville -improvisaatioduettonsa Tuulensuun Palatsiin 8. joulukuuta. Improvisoidussa ilottelussa näyttelijät keksivät yleisön antamista aiheista erilaisia sketsejä, tarinoita, runoja, laulunumeroita, puheita ja näytelmäkohtauksia.
Viulisti Linda Lampenius ja Apocalyptica-yhtyeestä tuttu sellisti Perttu Kivilaakso esiintyvät yhteiskonsertissa Tuulensuun Palatsissa 14. joulukuuta. Artistit esittävät itselleen rakkaimpia melodioita niin oopperan, klassisen kuin popmusiikin maailmoista. Mukaan mahtuu myös suomalaisia joulu- ja kansanlauluja Kivilaakson uusina sovituksina. Laulaja Johanna Försti & Nokia Big Band tarjoilevat jazz- ja swing-helmiä konsertissaan 22. syyskuuta.
Tampere-talon uutuuksia
Tampereen Teatterikesä tuo Tampere-taloon uutta afrikkalaista sirkusta 12. elokuuta. Guinealaisen Circus Baobabin Yé!-esitys (suom. vesi) kertoo ihmisen kyvystä keksiä ja aloittaa uudelleen. Vastustamattoman energinen ja fyysisesti pyörryttävän taidokas esitys kutsuu rakentamaan huomista maailmaa, joka pitää huolta luonnosta ja sen tulevaisuudesta.
Syksyllä päästään nauttimaan myös nykytanssista, kun Tero Saarinen Companyn ja Helsingin Barokkiorkesterin suurteos Third Practice esitetään Isossa salissa 18. lokakuuta. Teos peilaa arvojen ja perspektiivien muutosta murroksessa. Claudio Monteverdin vallankumoukselliset madrigaalit lihallistuvat näyttämölle kahdentoista tanssijan ja muusikon, tenori Topi Lehtipuun sekä virtuaalisopraano Núria Rialin taiturillisena tulkintana.
Ilmavoimien Big Band kantaesittää Gustav Holstin (1874–1934) alun perin sinfoniaorkesterille sävelletyn Planeetat-teoksen Big Bandille sovitettuna 12. lokakuuta. Sovituksesta vastaa yhdysvaltalainen säveltäjä ja sovittaja Jeremy Levy. Hänen orkesterinsa Jeremy Levy Jazz Orchestra julkaisi The Planets: Reimagined -äänitteen vuonna 2020 ja kappale Uranus, The Magician sai Grammy-ehdokkuuden parhaasta sovituksesta.
Tamperelaisen säveltäjä Minna Leinosen sävellyskonsertti Hello from the Planet Earth 16. syyskuuta sisältää Leinosen musiikin lisäksi Heta Kuchkan mediataidetta, Touko Hujasen valokuvia sekä Jussi Suonikon ja Timo Kurkikankaan äänisuunnittelua. Pienen salin lavalla esiintyvät TampereRaw vierainaan gambisti Mikko Perkola ja saksofonisti Kalle Oittinen, defunensemble sekä kapellimestari Jutta Seppinen.
Liput ovat myynnissä Tampere-talon ja Lippu.fin myyntikanavissa. Tutustu tarkemmin Tuulensuun Palatsin ja Tampere-talon tuleviin ohjelmistoihin.
Lisätiedot
Suvi Leinonen
Ohjelma- ja liiketoimintajohtaja
Tampere-talo Oy
Puh. +358 3 243 4031
suvi.leinonen@tampere-talo.fi
Median liput ja haastattelupyynnöt
Elsa Vähänen
Viestintäasiantuntija
Tampere-talo Oy
Puh. +358 40 5512 739
elsa.vahanen@tampere-talo.fi
Avainsanat
Kuvat




Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin kulttuuri- ja kongressikeskus ja tapahtumayhtiö. Toimimme myös promoottorina tuottamalla tapahtumia ja konsertteja talon ulkopuolella, ja Events Tampere -tapahtumatoimistomme tuottaa yritystapahtumia ja kongressi- ja kokouspalveluita.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2019 Tampere-talon liikevaihto oli 14,6 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, kävijöitä on vuosittain 675 000 ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Se on Tampereen kaupungin omistama osakeyhtiö. Talossa on vieraillut jo lähes 10 miljoonaa kävijää. Yhtiön toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja työntekijöitä on 49. Hallituksen puheenjohtaja on Martti Silvennoinen.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Suomen ensimmäinen Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Syyslomalla ihmetellään sinisiä kaljupäitä – Blue Man Group tuo uuden maailmankiertueensa Tampere-taloon11.5.2023 14:50:28 EEST | Tiedote
Yhdysvaltalainen Blue Man Group esiintyy Tampere-talon Isossa salissa parhaaseen syysloma-aikaan lokakuussa. Esitys on osa ryhmän Bluevolution World Tour -kiertuetta, ja Tampere-talo on tämän palkitun teatteri-ilmiön ainoa pysähdyspaikka Suomessa. Komediaa, musiikkia ja sanatonta viestintää yhdistelevissä esityksissä nähdään klassikkonumeroiden lisäksi uusia yllätyksiä. Uutena hahmona kolmen sinisen ja kaljun miehen rinnalla seikkailee naispuolinen seremoniamestari. Liput ovat nyt myynnissä.
Puistokonsertti tuo elokuva- ja näyttämömusiikin Sorsapuistoon – Tampere Filharmonian johdossa Matthew Halls ja solistina Helena Juntunen4.5.2023 18:15:00 EEST | Tiedote
Tampere-talo, Tampere Filharmonia ja Tampereen Sähkölaitos järjestävät loppukesän perinteisen Puistokonsertin Tampereen Sorsapuistossa lauantaina 12. elokuuta 2023. Tämän vuoden teema on elokuva- ja näyttämömusiikki, ja ohjelmisto muistaa 125-vuotisjuhlavuotta viettävää säveltäjä George Gershwiniä. Tampere Filharmoniaa johtaa orkesterin uusi ylikapellimestari Matthew Halls, ja solistina laulaa sopraano Helena Juntunen. Yleisö pääsee äänestämään yhteislaulua.
Beatles-fanien suosikkitapahtuma tekee paluun – Tampere-talo julkaisi uutta ohjelmistoa26.4.2023 11:00:00 EEST | Tiedote
Tampere-talo on julkaissut uutta ohjelmistoa tulevalle syksylle. Rakastettu Tampere Beatles Happening tekee paluun elokuussa. Tällä kertaa ikonisen brittibändin perintöä juhlitaan Tuulensuun Palatsissa. Syksyn ohjelmisto tarjoaa myös muita kotimaisia ja kansainvälisiä ohjelmatärppejä eri musiikkityylien ystäville.
Tampere-talo Oy:n tulos oli koko alkuvuoden jatkuneista koronasuluista huolimatta positiivinen – Kasvu ja kehittyminen jatkuvat emo- ja tytäryhtiöksi jakautuvassa yhtiössä19.4.2023 14:02:19 EEST | Tiedote
Tampere-talo Oy teki viime vuonna pandemiasta huolimatta positiivisen tuloksen. Toteutunut liikevaihto vuonna 2022 oli 14,7 milj. euroa, kun se vielä edellisenä vuonna 2021 oli 6,2 milj. euroa. Vuoden 2022 tulos on 33 942,52 euroa. Tällä liikevaihdolla yhtiö palaa takaisin siihen kokoluokkaan, jossa sen toiminta oli ennen pandemiaa. Yhtiön kasvu ja kehittyminen jatkuvat emo- ja tytäryhtiöksi jakautuvassa konsernissa.
Tampere-talo julkaisi uutta ohjelmaa lapsille18.4.2023 16:05:00 EEST | Tiedote
Tampere-talo on julkaissut uutta lastenohjelmistoa tulevalle syksylle. Koko perheen Lasten Lauantait tekevät paluun; teemapäivinä Tampere-talossa on tarjolla teatteriesityksiä, Muumimuseon työpajoja ja herkuttelua ravintola Tuhtossa. Syyskaudella Tampere-talossa esiintyvät myös suositut lastenyhtyeet Hevisaurus ja Mimmit sekä tv:stä tuttu ONEVIOLIN. Joulun perinteistä Lumiukko-elokuvaa livesäestää Tampereen akateeminen sinfoniaorkesteri TASO johtajanaan Kimmo Tullila.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme