Tuusulaan rakennetaan vuokrakoteja uudenlaisella betonirakentamisen tekniikalla
17.11.2020 15:15:48 EET | Y-Säätiö | Tiedote

M2-Kotien talon rakentamisessa käytetään uudenlaista virtaavan betonirakentamisen tapaa. Virtaava betonirakentaminen tarkoittaa, että talo suunnitellaan tarkasti mallintaen ja tehdään hyvin pitkälle valmiiksi tehdasolosuhteissa. Työmaalle jäävä kokoonpano- ja muu rakentamistyö suoritetaan modernin materiaalivirtaohjauksen keinoin.
Poikkeuksellista on myös se, että rakentamiseen osallistuvat kumppanit on otettu jo suunnitteluvaiheessa mukaan pohtimaan teknisiä ratkaisuja. Tavallisesti etenkin asuntorakentamisessa kumppanit, kuten betonielementtituottajat, tulevat mukaan vasta suunnitteluvaiheen jälkeen. Tämä uusi malli mahdollistaa suunnitelmien teknisten yksityiskohtien hiomisen jo ennen rakentamista.
Kaikki tämä nopeuttaa rakennuksen läpimenoaikaa suunnittelun aloituksesta kohteen käyttöönottoon jopa yli kolmanneksella tavanomaiseen verrattuna. ”Rakentaminen etenee useita kuukausia normaalia nopeammin. Tarkalla suunnittelulla ja ajansäästöllä saamme samalla rahalla parempaa laatua”, M2-Kodit omistavan Y-Säätiön rakennuttamisjohtaja Pekka Kampman sanoo.
Työtavan taustalla on COfLOW Oy:n kehittämä ASSI-Asuntoallianssimalli ja sen osa ASSI-Ekosysteemi, joka kokoaa yhteen pääosan hankkeessa toimivista kumppaneista.
Huoneiston välipohja kokoon vain kolmella elementillä
Talon elementit tuodaan mahdollisimman valmiina ja kattavina kokonaisuuksina tehtaalta työmaalle. Esimerkiksi yhden huoneiston välipohja saattaa tavanomaisessa betonirakentamisessa muodostua jopa kahdeksasta betonielementistä ja vaatia vielä runsaiden valutöiden tekemistä työmaalla.
Tässä M2-Kotien talossa yksi asunto saadaan välipohjansa osalta kokoon kolmella elementillä ja erittäin vähillä valutöillä. Edes parvekkeita ei tarvitse asentaa erillisinä omina rakenteinaan. Parvekkeet ovat jo nostovaiheessa niin valmiit, että kaiteetkin ovat paikoillaan.
Laatat ovat Luja-Superlaattoja, joissa tulee parvekkeen lisäksi mukana myös lattialämmitys ja kylpyhuonemoduuli.
Kylpyhuonemoduulin mukana tulee valmiina myös lähes kaikki huoneistokohtainen talotekniikka. Esivalmistus mahdollistaa kylpyhuoneiden kalusteiden ja pintojen korkean laadun. Jopa putket ja sähkötekniset komponentit kiinnitetään elementteihin tehtaalla mahdollisimman valmiiksi asennusta varten.
Lopputuloksena turvallinen talo asua
Rakentamisen turvallisuus paranee, kun tekemisen tapa on harkittu ja tehokas. Talo saadaan rungon noustua alle viikossa sääsuojaan, kun vesikatto tuodaan esivalmisteltuna työmaalle.
Myös ikkunat kiinnitetään tehtaalla elementteihin, joten sääsuoja rakentuu jo runkovaiheessa kerroksittain. Nämä etukäteen tehtävät työt helpottavat kosteuden hallintaa työmaalla. Lisäksi seurantajärjestelmän anturit mittaavat rakentamisen aikaista kosteutta, jotta pystytään varmistamaan, että talosta tulee mahdollisimman terveellinen ja turvallinen asua.
M2-Kotien 89 ARA-vuokra-asuntoa valmistuvat Hyrylän keskustaan ensi syksynä. Rakentaminen on juuri käynnistynyt. Talo sijaitsee Hyrylän keskustassa osoitteessa Kauppatie 2, erittäin lähellä Tuusulan palveluja.
M2-Kodit on osa yhteiskunnallista Y-Säätiö-konsernia. M2-Kotien vuokra-asunnot vuokrataan aina ensisijaisesti ihmisille, joilla on suurin tarve saada oma koti. Niissä on myös varallisuusrajat.
Päätoteuttajana toimii Riisula-rakennus Oy, jonka puolesta projektia johtaa COfLOW Oy.
Lisätietoja:
Tulevan vuoden aikana työmaalla tapahtuu paljon. Median edustajien on mahdollista päästä tutustumaan kohteeseen. Yhteydenotot viestinta@ysaatio.fi.
Rakennuttamisjohtaja Pekka Kampman, Y-Säätiö
pekka.kampman@ysaatio.fi
puh. 020 7020 211
Kohteen kehittämiseen ja päätoteutukseen liittyvät tiedot:
Toimitusjohtaja Aarno Sjöblom, Riisula-rakennus Oy
aarno@riisula.fi
puh. 040 536 4927
Kohteen tekniseen toteutukseen liittyvät tiedot:
Perustajaosakas Jari Lehtinen, COfLOW Oy.
jari@coflow.fi
puh. 0400 430 555
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Y-Säätiö on Suomen suurin valtakunnallinen voittoa tavoittelematon vuokranantaja ja asunnottomuuden poistamisen suunnannäyttäjä. Edistämme yhteiskunnallista oikeudenmukaisuutta tarjoamalla kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja ympäri maata. Omistamme yli 19 000 asuntoa lähes 60 paikkakunnalla. M2-Kodit on osa konsernia. ysaatio.fi / m2kodit.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Y-Säätiö
Alvila tarjoaa mielenterveystoipujille kodin ja yhteisön Y-Säätiön omistamassa kiinteistössä9.7.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Alvila on tarjonnut mielenterveystoipujille asumisen tukea Lapinlahdessa jo lähes 20 vuoden ajan. Y-Säätiön omistamassa kiinteistössä toimiva Kakspy Palvelut Oy:n asumispalveluyksikkö yhdistää yksilöllisen tuen, yhteisöllisen arjen ja turvallisen asumisen saman katon alle.
M2-Kodit sai rahoituksen Metsä Groupin luontohankkeiden rahoitusohjelmasta Puita pihoille -hankkeelle11.6.2026 10:18:49 EEST | Tiedote
Y-Säätiön omistama M2-Kodit on saanut rahoituksen valtakunnalliselle Puita pihoille – vihreämmät kerrostalopihat -hankkeelle. Tavoitteena on lisätä kaupunkipuita M2-Kotien pihoille, vahvistaa asukkaiden osallistumista oman asuinympäristönsä kehittämiseen sekä parantaa piha-alueiden viihtyisyyttä ja luonnon monimuotoisuutta.
Luottamus Y-Säätiöön ja M2-Koteihin säilyi vahvana10.6.2026 14:05:54 EEST | Tiedote
Tuoreen Luottamus & Maine 2026 -tutkimuksen mukaan Y-Säätiö ja M2-Kodit nauttivat edelleen vahvaa luottamusta ja sidosryhmien tukea. Vaikka kokonaismaineessa nähtiin hienoista laskua, luottamus organisaatioiden toimintaan säilyi vakaalla tasolla.
Uusi hallitus valittiin Y-Säätiön vuosikokouksessa13.5.2026 09:45:52 EEST | Tiedote
Y-Säätiön vuosikokouksessa 11.5.2026 valittiin säätiölle uusi hallitus. Uusi kokoonpano aloittaa toimintakautensa kevään aikana.
Saksan liittopresidentti Frank-Walter Steinmeier tutustui suomalaiseen asunnottomuustyöhön7.5.2026 15:44:08 EEST | Tiedote
Y-Säätiö esitteli Saksan liittopresidentti Frank-Walter Steinmeierlle suomalaista asunnottomuustyötä ja Asunto ensin -mallia osana presidentti Alexander Stubbn isännöimää Suomen-vierailua. Vierailun aikana tutustuttiin Pelastusarmeijan asumisyksikköön Alppikadulla Helsingissä ja keskusteltiin asunnottomuuden vähentämisestä osana yhteiskunnan kokonaisturvallisuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


