Työllisyyden kuntakokeilut käynnistyvät 1.3.2021
Työllisyyskokeilujen tavoitteena on nykyistä tehokkaammin edistää työttömien työnhakijoiden työllistymistä ja koulutukseen ohjautumista ja tuoda uusia ratkaisuja osaavan työvoiman saatavuuteen. Kokeilujen tarkoituksena on parantaa erityisesti pidempään työttömänä olleiden ja heikommassa työmarkkina-asemassa olevien pääsyä työmarkkinoille.
Hämeen TE-toimistosta siirtyy kokeilukuntien työnjohdon alle yhteensä 71 työntekijää ja lähes 16 000 työtöntä asiakasta. Kaikki kuntien palveluihin siirtyvät asiakkaat saavat kirjeen TE-toimistosta ja heitä on tiedotettu siirrosta Oma asiointi -palvelun kautta. Osa kokeilukuntien työnhakijoista jää edelleen TE-toimiston asiakkaaksi, ja heidän asiakkuutensa jatkuu TE-toimistossa entiseen tapaan. Työnhakijat, jotka asuvat muissa kuin kokeilukunnissa, saavat työllisyyspalvelunsa kuten ennenkin. Jatkossa TE-toimistot keskittyvät palvelemaan kokeiluihin kuulumattomia työnhakija-asiakkaita sekä laajasti työnantaja- ja yritysasiakkaita.
Lisätietoja työllisyyden kuntakokeilusta: https://tem.fi/tyollisyyskokeilut
Yhdessä saadaan enemmän aikaan
Kuntakokeilujen käynnistyessä aktivoituvat myös alueelliset lakisääteiset kuntakokeilujen seurantaryhmät. Ryhmän tehtävänä on mm. varmistaa palvelujen saavutettavuus ja yhdenvertaisuus työnhakijoille koko Hämeessä. Nämä ryhmät myös tukevat kokeilujen onnistumista, yhteistyön sujuvuutta ja raportoivat kokeilun tuloksista ja vaikuttavuudesta.
- Tällä kertaa samaan pöytään ovat asettuneet sekä Päijät-Hämeen että Kanta-Hämeen kokeilut TE-toimiston ja ELY-keskuksen kanssa. Mukana ovat myös henkilöstöjärjestöjen edustajat, riemuitsee Hämeen kuntakokeilujen seurantaryhmän puheenjohtajana toimiva Hämeen TE-toimiston johtaja Eija Mannisenmäki.
Alatyöryhmien kautta alueen yritykset, oppilaitokset ja palveluntuottajat sekä asiakkaat kutsutaan mukaan yhteiseen työllisyyspalvelujen uudistukseen.
- Yhteistyö ja avoin tietojen ja kokemusten vaihto yli maakuntarajan tuo toivottavasti uutta oppia kumpaankin maakuntaan. Ainakin ensitunnelmat ovat luottavaiset, jatkaa Mannisenmäki.
- Hämeen TE-toimisto on uudistanut toimintatapojaan vuoden vaihteessa. Kokeilujen ja työllisyyden hoidon uusien tuulien edetessä keskeiseksi muodostuu yhteisestä työnantaja- ja yrityspalvelumallista sopiminen. Tavoitteena on selkiyttää yrityspalvelujen pirstaleista kenttää yhteistuumin – ja hyvällä asenteella. Keskeisessä roolissa tässä kumppanuustyössä ovat Hämeen yritykset sidosryhmineen, kertoo Hämeen ELY-keskuksen E-vastuualueen johtaja Vesa Jouppila.
Merkittävä muutos tapahtuu TE-toimistojen suunnatessa palvelunsa alueen elinvoiman ja kasvun turvaamiseen. Jatkossa TE-toimisto jalkautuu koronatilanteen hellittäessä yrityksiin ja auttaa työnantajia löytämään tarpeisiinsa osaavia työntekijöitä tai tarjoaa koulutusta yritysten työntekijöille. ELY-keskus puolestaan voi tarjota kehittämis- ja kansainvälistymispalveluja yrityksille sekä neuvontaa työllistämisratkaisuihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johtaja Eija Mannisenmäki, Hämeen TE-toimisto, eija.mannisenmaki(at)te-toimisto.fi, puh. 0295 041 840
Johtaja Vesa Jouppila, Hämeen ELY-keskus, vesa.jouppila(at)ely-keskus.fi, puh. 0295 025 013
Tiedotus:
Kirsi Elomaa, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 037
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Hinkkasen silta Janakkalassa korjataan, liikenne kiertotielle maanantaina 7.7.2025 klo 8.0030.6.2025 13:03:00 EEST | Tiedote
Mallinkaistentie (tie 13856) Janakkalassa katkaistaan liikenteeltä Hinkkasen sillan korjauksen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
Harjulan silta Janakkalassa uusitaan, liikenne kiertotielle tiistaina 8.7. klo 12.0030.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Löyttymäentie (tie 13857) Janakkalassa katkaistaan liikenteeltä Harjulan sillan uusimisen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
Jätekuljetukset olivat jälleen viranomaisten tehotarkkailussa Hämeessä27.6.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Kesäkuussa järjestetyissä Hämeen ELY-keskuksen ja Hämeen poliisilaitoksen yhteisratsioissa lähes puolessa tarkastetuista jätekuljetuksista löytyi puutteita jätelain noudattamisessa. Ratsioissa saatujen tulosten perusteella vastaavia valvontaiskuja järjestetään myös tulevaisuudessa.
Panssarisillan korjaustyöt toteutetaan kesän 2025 aikana26.6.2025 09:02:35 EEST | Tiedote
ELY-keskus peruskorjaa Panssarisillan Hattulassa kesän 2025 aikana.
Hämeessä pitkäaikaistyöttömyys jatkaa edelleen kasvuaan25.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Hämeessä oli toukokuun lopussa 20 973 työtöntä työnhakijaa, mikä on 3 028 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten. Pitkäaikaistyöttömien osuus työttömistä oli 39 prosenttia. Tiedot ilmenevät Hämeen ELY-keskuksen toukokuun työllisyyskatsauksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme