Työmarkkinoiden polarisaatio ei heikennä suomalaisten mahdollisuuksia saada lainaa
10.3.2022 08:30:00 EET | Helsingin yliopisto | Tiedote
Muissa Euroopan maissa työmarkkinoiden polarisaatio, eli pieni- ja suurituloisten töiden kasvu ja näin keskivaativien töiden häviäminen tai siirtyminen matalapalkkatöiksi, vaikuttaa selvästi palkansaajakotitalouksien mahdollisuuksiin saada lainaa. Polarisaation taustalla on usein tekninen kehittyminen ja esimerkkinä voidaan mainita pankkikonttorien asiakaspalvelijoiden väheneminen konttoriverkon karsimisen myötä.
Tiedot ilmenevät Helsingin yliopiston Kuluttajatutkimuskeskuksen tutkimuksesta, josta on julkaistu artikkeli juuri ilmestyneessä Kansantaloudellisessa aikakauskirjassa.
Keskeisin syy eroihin lainapäätöksissä on, että suomalaiset pankit perustavat päätöksensä hienojakoisampaan tietoon kuin eurooppalaiset verrokkinsa. Suomalaisilla pankeilla on käytössään henkilöiden verotiedot, kun eurooppalaiset pankit joutuvat usein pohjaamaan lainapäätöksensä sellaisiin malleihin, jotka perustuvat oletuksiin lainanhakijan ominaisuuksien kuten työmarkkina-aseman vaikutuksesta lainanlyhennyskykyyn.
- Suomen osalta tuloksiin saattaa lisäksi vaikuttaa rahoituslaitoksien suhteellisen hyvä rahoitusasema sekä se, että suomalaiset matalapalkkaiset kotitaloudet ovat suhteellisesti paremmassa asemassa kuin vastaavat ryhmät monessa Euroopan maassa, sanoo dosentti Ilja Kristian Kavonius Helsingin yliopiston Kuluttajatutkimuskeskuksesta.
Myös velka kasvattaa varallisuuseroja
Palkkaerojen lisäksi yksi keskeinen välitysmekanismi, joka lisää varallisuus- ja tuloeroja, on velka.
- Velka mahdollistaa varallisuuden lisäämisen esimerkiksi asunnon ostamisella, joka on Suomessa keskeinen tapa kerryttää varallisuutta. Tuloerojen osalta mekanismi toimii laskennallisen asuntotulon kautta, sanoo tutkijatohtori Michele Cantarella Kuluttajatutkimuskeskuksesta.
Tutkimuksen tulosten mukaan monessa Euroopan maassa työmarkkinoiden polarisaatio vaikeuttaa lainansaantia. Tämä viittaa siihen, että rahoituslaitokset huomioivat lainaa myönnettäessä hakijan ammatin.
- Näin ihmisillä, jotka työskentelevät tällaisilla rakennemuutosaloilla, on huonommat mahdollisuudet saada lainaa ja sitä kautta kerryttää varallisuutta. Tällainen eriarvostava mekanismi näyttäisi taas Suomessa puuttuvan, Cantarella toteaa.
Tutkimus tehtiin analysoimalla eurooppalaisen työvoimatutkimuksen (European Union Labour Force Survey) ja eurooppalaisen varallisuustutkimuksen (Household Finance and Consumption Survey) aineistoja. Artikkeli on ladattavissa Kansantaloudellisen aikakauskirjan www-sivuilta: https://www.taloustieteellinenyhdistys.fi/wp-content/uploads/2022/02/31871983_KAK_1_2022_Taloustieteellinen_Yhdistys_WEB-64-79.pdf
Lisätiedot:
Ilja Kavonius
Puh. 029 4120905
ilja.kavonius@helsinki.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopistoPL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen tiedeyhteisö, joka toimii neljällä kampuksella Helsingissä ja usealla muulla paikkakunnalla Suomessa. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa se on ollut toistuvasti maailman sadan parhaan yliopiston joukossa. Helsingin yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Elinympäristön laatu selittää Suomen lajiston vaihtelua enemmän kuin ilmasto22.10.2026 15:21:04 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston tutkijoiden mukaan elinympäristöjen köyhtyminen on Suomen luonnon monimuotoisuudelle suurempi uhka kuin mitä ilmastonmuutokseen keskittyvä julkinen keskustelu antaa ymmärtää.
Ultraääniputki ohjaa ainetta halki ilman22.10.2026 10:27:57 EEST | Tiedote
Helsingin yliopistossa kehitetyllä ultraääniputkella voi ohjata nesteen lisäksi kaasua, jauheita ja plasmaa. Putki syntyy 256 pienen kaiuttimen tuottamasta ultraäänestä, ja sitä voi kääntää aineen virratessa sen läpi.
Rikoksia kirjattiin 30 000 enemmän kuin vuotta aiemmin21.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Viranomaisten tietoon tuli vuonna 2025 noin 553 500 rikoslakirikosta, lähes 6 prosenttia edellisvuotta enemmän. Kyselytutkimuksissa väkivallan uhriksi joutuneiden osuus pysyi kuitenkin ennallaan.
Laaja keräys viittomakielistä aineistoa Suomalaiseen verkkoarkistoon20.10.2026 13:55:29 EEST | Tiedote
Teemakeräyksessä tallennettiin suomalaisella ja suomenruotsalaisella viittomakielellä olevia videoita sekä verkkosivuja.
Helsingin yliopiston Porthanian peruskorjaus käynnistyy19.10.2026 15:33:06 EEST | Tiedote
Helsingin Yliopistokiinteistöt Oy:n, LPR-arkkitehdit Oy:n ja SRV:n muodostama hankeallianssi siirtyy toteutusvaiheeseen ja Porthanian peruskorjauksen rakentaminen käynnistyy.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme