Työn ja oppimisen tulevaisuuden hohdetta EDUXR Fall 2020 -tapahtumassa
23.11.2020 14:00:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Nyt marraskuun pimeydessä olemme jo kokeneita etätyöläisiä, joten on aika katsoa tulevaisuuteen ja antaa sen kipinöidä. 26.11. järjestettävä EDUXR FALL 2020 tarjoilee oppimisen ja työn tulevaisuudesta kiinnostuneille kurkistuksen tulevaisuuden työkavereihin, laajennetun todellisuuden työympäristöihin ja mullistuvaan työnteon kulttuuriin. Puhujina ovat alan innovaattorit ja säkenöivät huippuosaajat.
ThingLinkin Ulla-Maaria Koivula muutti perheineen Piilaaksosta Pohjois-Karjalaan ja nyt Kontiolahdelta työskennellään sekä Facebookille että globaalille startupille. Koivula puhuu tapahtumassa työn tulevaisuudesta sekä siitä, miten etätyöparatiisi voi olla missä vain. Henri Pirkkalainen ja Osku Torro Tampereen yliopistosta avaavat puolestaan sitä, millaista oppiminen virtuaalimaailmoissa on – elämyksellisempää ainakin?
YLE Innovationsin Wesa Aapro, Satu Keto, Jari Lahti ja Jouni Frilander kertovat YLE:n XR-kehitystyöstä ja tutustuttavat osallistujat tulevaisuuden työkavereihin. Esitysten lisäksi ohjelmaan on varattu runsaasti aikaa tutustua erilaisiin virtuaalitodellisuuteen rakennettuihin oppimisen ja työnteon maailmoihin sekä kohdata mielenkiintoisia tuttavuuksia. Iltaohjelman kruunaa ainutkertainen timantti: Heikki Salo esittää avatarina akustisesti Miljoonasateen klassikkohitin ”Marraskuu”.
– Virtuaaliympäristöissä oppiminen on tutkimusten mukaan tehokkaampaa kuin perinteisessä oppimisympäristössä, kertoo Tampereen yliopiston digijohtaja Juha Eskelinen ja jatkaa. – Olemme mullistavan asian äärellä. Jo nyt pystymme työskentelemään ja oppimaan täysin riippumatta siitä, missä satumme asumaan, mutta tulevaisuudessa työskentelyn tavat ja ympäristöt ovat yhä toimivampia ja monipuolisempia.
– Miltä tulevaisuuden työkaveri voisi näyttää? Miten tulevaisuuden työkaveria, digitaalista kaksosta voi opettaa ja voisiko sillä teettää kaikki ikävät työt, pohtii opettajankouluttaja Merja Juntunen Jyväskylän yliopistosta. – Ja tarvitaanko enää fyysisiä toimitiloja?
– Vuorovaikutuksen intuitiivisuus kärsii digivälitteisessä etätyöskentelyssä ja -oppimisessa. Toimivat virtuaalimaailmat ja avatarit tuovat meille takaisin myös luontevat fyysisen maailman viestintäkeinot, mikä tekee niistä varteenotettavia työ- ja oppimisympäristöjä, miettii verkko-opetuksen asiantuntija Ilona Laakkonen JAMKin ammatillisesta opettajakorkeakoulusta. – Lisäksi virtuaalisesti voi kokea sellaista, mikä ei fyysisessä maailmassa ole mahdollista. Realiteetit eivät enää rajoita.
EDUXR FALL 2020 kutsuu sinua – liity mukaan marraskuiseen kimallukseen!
EDUXR Fall 2020 -tapahtuma AltspaceVR:ssä torstaina 26.11. klo 13 alkaen. Tapahtuma on maksuton eikä vaadi ennakkoilmoittautumista.
Ohjelma ja ohjeet osallistumiseen: https://bit.ly/eduxrfall2020
Lisätietoa:
Juha Eskelinen, Tampereen yliopisto, juha.eskelinen@tuni.fi, +358400607548
Merja Juntunen, Jyväskylän yliopisto, merja.juntunen@jyu.fi, +358408054252
Ilona Laakkonen, JAMK, ilona.laakkonen@jamk.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta KananenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 40 8461395anitta.kananen@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto sai yli 800 000 euroa luotettavan interaktiivisen tekoälyn kehittämiseen6.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunta on saanut Business Finlandilta 822 000 euron rahoituksen interaktiivisen tekoälyn kehittämiseen. Hankkeessa luodaan luotettavampia ja paremmin ihmisten kanssa yhteistyöhön kykeneviä tekoälyjärjestelmiä sekä valmistellaan teknologiaa kaupalliseen käyttöön.
Jyväskylän yliopistoon valittiin 2924 uutta opiskelijaa2.7.2026 12:04:36 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistoon hyväksyttiin kevään toisessa yhteishaussa ja yliopistojen avoimen väylän erillishaussa yhteensä 2924 uutta opiskelijaa. Lukuvuosi alkaa elokuun lopulla uusien opiskelijoiden orientaation merkeissä. Onnittelemme kaikkia valittuja!
Avoimen väylät uudistuvat Jyväskylän yliopistossa: Selkeyttä ja lisää mahdollisuuksia tutkintokoulutukseen hakeutuville29.6.2026 12:44:56 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto nostaa avoimen väylän kautta valittavien opiskelijoiden osuutta. Tavoitetaso on 15 prosenttia niiden tutkinto-ohjelmien sisäänotosta, joihin voi hakea avoimen väylältä. Samalla avoimen väylien edellytykset selkeytyvät: jatkossa Jyväskylän yliopistossa on kolme väylätyyppiä. Kehittämistyö tukee erityisesti valtion rahoittamalla opintosetelillä opiskelevien nuorten aikuisten korkeakoulupaikan saavuttamista.
Uusiutuvan energian nopea kasvu kuormittaa luontoa – tutkijat ehdottavat tarkempaa sijainninohjausta29.6.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Suomessa nopeasti kasvanut tuuli- ja aurinkovoiman tuotanto vaikuttaa merkittävästi sekä ympäristöön että ihmisiin, osoittaa tuore Jyväskylän yliopiston Resurssiviisausyhteisö JYU.Wisdomin Wisdom Letters -julkaisusarjassa ilmestynyt vertaisarvioitu artikkeli. Vaikka yksittäisiä hankkeita tarkastellaan yksityiskohtaisesti, eivät nykyiset suunnittelu- ja arviointikäytännöt riitä niiden yhteisvaikutusten hallintaan. Politiikkasuosituksia sisältävän julkaisun ovat laatineet neljä tutkijaa Suomen ympäristökeskuksesta, Itä-Suomen yliopistosta ja Turun yliopistosta.
Ketä enää kiinnostaa? Jyväskylän Kesässä kysytään, mihin journalismia ja viisautta tarvitaan muuttuvassa maailmassa25.6.2026 10:10:24 EEST | Tiedote
Jyväskylän Kesän keskusteluohjelma kokoaa 1.–5.7.2026 Jyväskylän yliopiston kampukselle tutkijoita, taiteilijoita, toimittajia ja muita asiantuntijoita pohtimaan viisauden merkitystä ajassamme. Ohjelmassa tarkastellaan muun muassa journalismin tulevaisuutta, viisauden ja typeryyden rajapintoja, vastuullisuutta, ihmisen kasvua sekä luontosuhdetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme





