Työnantaja päättää maskien käytöstä työpaikalla
14.4.2022 12:43:39 EEST | Työterveyslaitos | Uutinen
Jos työpaikan toimintaan voi liittyä altistumista koronavirukselle, on työnantajan määriteltävä työntekijöiden tartuntojen todennäköisyys ja tartunnan aiheuttaman taudin seurausten vakavuus. Näiden perusteella voidaan arvioida työntekijöihin kohdistuvan riskin suuruutta sekä suunnitella ja toteuttaa toimenpiteitä, joilla työntekijöihin kohdistuvia riskejä voidaan pienentää. Riskinarvioinnissa on otettava huomioon alueelliset suositukset ja rajoitukset.
Kun työnantaja tekee riskinarvion, hän arvioi myös maskien käytön tarvetta: onko tilanteita, joissa maskeja on käytettävä ja millaisia maskeja tilanteissa tulee käyttää. Työnantaja voi hyödyntää työterveyshuollon ja työsuojelun ammattilaisten apua riskinarviota tehdessään.
Maskeja on hyvä olla edelleen tarjolla asiakkaille ja työntekijöille
Vaikka työnantaja päätyisi riskinarviossaan siihen, ettei maskeja tarvita, niitä on silti hyvä olla tarjolla niin työntekijöille kuin asiakkaillekin.
Varsinkin rokottamattomien on järkevää edelleen käyttää maskia. Kun virusta on paljon liikkeellä, rokottamattomien kannattaa harkita FFP2-hengityksensuojaimen käyttöä, sillä se suojaa käyttäjäänsä omikronia vastaan paremmin kuin kirurginen maski.
Omikron leviää myös ilmavälitteisesti.
Rokotteen ottaminen on paras tartuntojen ehkäisykeino
Työnantajan kannattaa suositella työntekijöille rokotteen ottamista, sillä rokotteen ottaminen on tehokkain keino ehkäistä tartuntoja. Vaikka rokotukset eivät kokonaan estä tartunnan saamista, ne suojaavat erittäin hyvin vakavalta tautimuodolta.
Tärkeimmät tartuntojen ehkäisykeinot ovat rokotuksen ottaminen, käsien peseminen, maskien käyttö ja hyvästä ilmanvaihdosta huolehtiminen.
Lisätiedot
- Heikki Frilander, ylilääkäri, Työterveyslaitos, puh. 046 850 5040, heikki.frilander@ttl.fi
Tutustu myös
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Hietanenmediaviestinnän erityisasiantuntijaTyöterveyslaitos | Finnish Institute of Occupational Health | Arbetshälsoinstitutet
Puh:+358504773267juha.hietanen@ttl.fiPäivi Lehtomurtomediaviestinnän erityisasiantuntijaTyöterveyslaitos | Finnish Institute of Occupational Health | Arbetshälsoinstitutet
Puh:+358504156309paivi.lehtomurto@ttl.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Työterveyslaitos on työhyvinvoinnin asiantuntija, joka tutkii, palvelee ja vaikuttaa.
Kehitämme asiakkaidemme kanssa hyviä työyhteisöjä ja turvallisia työympäristöjä sekä tuemme työntekijöiden työkykyä. Asiakkaitamme ovat työpaikat, päättäjät, kansalaiset, työterveysyksiköt sekä muut työhyvinvointia kehittävät organisaatiot.
Visiomme on ”Hyvinvointia työstä”, sillä terveellinen, turvallinen ja mielekäs työ luo hyvinvointia. Toimipisteemme sijaitsevat Helsingissä, Kuopiossa, Oulussa, Tampereella ja Turussa. Henkilöstön määrä on noin 500.
Lisätietoja:
Tietoa meistä
Medialle-sivulta löydät asiantuntijoiden yhteystiedot ja aiemmat tiedotteemme
Aineistopankki (logot, asiantuntijoiden kuvat)
Twitter: @tyoterveys (fi), @FIOH (en)
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työterveyslaitos
Nya lösningar söks for att lindra omsorgskrisen: 36 lovande innovationer föremål för forskning och utveckling17.9.2026 16:00:00 EEST | Pressmeddelande
150 förslag inkom till den riksomfattande innovationstävlingen Huomisen hoivatyö (Morgondagens omsorgsarbete). Överraskande nog var de bästa förslagen framför allt lösningar som förbättrade bemötandet och interaktionen mellan människor samt vardagen inom omsorgen. Av innovationerna får 36 delta i ett mångårigt forsknings- och utvecklingssamarbete.
Hoivan kriisiin etsitään uusia ratkaisuja: 36 lupaavaa innovaatiota tutkimuksen ja kehittämisen kohteiksi17.9.2026 16:00:00 EEST | Tiedote
Valtakunnalliseen Huomisen hoivatyö -innovaatiokilpailuun saatiin 150 ehdotusta. Yllättäen parhaiden joukkoon nousivat ennen kaikkea ihmisten kohtaamista, vuorovaikutusta ja hoivan arkea parantavat ratkaisut. Innovaatioista 36 pääsee mukaan monivuotiseen tutkimus- ja kehittämisyhteistyöhön.
Seeking new solutions to the care crisis: 36 promising innovations for research and development17.9.2026 16:00:00 EEST | Press release
A total of 150 proposals were received for the national Care Work of Tomorrow innovation competition. Somewhat surprisingly, solutions that improve encounters, interaction and everyday care were selected among the best. Of these innovations, 36 will participate in multi-year research and development cooperation.
Kutsu 22.9. DemoTalks: Mitä hyötyä on väestöennusteista?16.9.2026 09:41:56 EEST | Kutsu
Tervetuloa DEMOGRAPHY Talks -webinaariin 22.9.2026 klo 14 - 15. Webinaarissa keskustellaan väestöennusteista, jotka tarjoavat tietoa tulevista kehityssuunnista kuten väestön ikärakenteesta, syntyvyydestä, kuolleisuudesta ja muuttoliikkeestä. Äänessä ovat Tarmo Valkonen Etlasta ja Mikko Myrskylä Helsingin yliopistosta.
Undersökning: Artificiell intelligens lättade på vårdarnas minnesbelastning och frigjorde tid för vård8.9.2026 06:00:00 EEST | Pressmeddelande
AI-assisterad röstanteckning sparade arbetstid, minskade vårdarnas minnesbelastning och förändrade anteckningsrytmen på vårdhemmen. Enligt Arbetshälsoinstitutets undersökning beror fördelarna dock på hur bra tekniken anpassas till vårdarbetets vardag.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
