SDP EDUSKUNTA

Tytti Tuppurainen Keskustan seminaarissa: näpertely pois, nyt laitetaan isot hankkeet liikkeelle

5.10.2020 11:25:49 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Oululainen kansanedustaja ja ministeri Tytti Tuppurainen kehottaa hakemaan laajaa pohjoista yhteistyötä elpymisvälineen rahoituspotista kilpailtaessa.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Suomen osuus elpymispaketista on n. 3,1 miljardia. Suomen koheesiosaantoa kasvattaa pääministeri Marinin neuvottelema kansallinen 100 miljoonan euron erityiskirjekuori pohjoisten harvaanasuttujen alueiden erityistukeen (NSPA). Hallitus linjasi syyskuun budjettiriihessä Suomen kestävän kasvun suunnitelmasta eli elpymisvälineen kansallisen suunnitelman painopisteistä.

Nyt on Tuppuraisen mukaan hyvä hetki laajentaa perinteisiä yhteistyöverkostoja entistä laajemmalle ja hakea painopisteisiin sopivia suuria kokonaisuuksia ja vahvoja synergioita.
 
- Kun puhumme elpymisvälineen käytöstä, on joukossa voimaa. Yksittäinen kunta – ja jopa maakunta – saattaa olla liian pieni toimija. On siis syytä hyödyntää alueellista vahvuuttamme, laajaa alueellista yhteistyötä hankkeiden suunnittelussa. Nyt on isojen hankkeiden aika.

- Pohjoisessa tämä kyllä osataan, Esimerkiksi valtaosa suurteollisuuden uudisinvestointiprojekteista on Itä- ja Pohjois-Suomessa. Tässä on hyvä nähdä myös se, millaista hyvää menestyvä Pohjois-Suomi tuo koko Suomelle.

Itä- ja Pohjois-Suomen erityisasema on puhututtanut viime aikoina valtakunnan politiikassa, erityisesti aluekehitysrahojen kansallisen jaon osalta. Tehtävä on ollut haasteellinen ja asia on siirretty ministeri Lintilän pöydälle.
 
- Pohjoisen ainoana ministerinä oma kantani on selvä: erityisasema on kirjattu Suomen EU-liittymissopimukseen. Sanna Marinin hallitusohjelmassa todetaan, että ”aluekehitysrahoituksen taso ja harvaan asutun Itä- ja Pohjois-Suomen erityisasema turvataan”. Olen keskustellut Lintilän kanssa ja tuonut esille edellä esitetyt näkökohdat hallitusohjelmakirjauksesta.
 
- Komissio on parhaillaan laatimassa linjauksia siitä, kuinka paljon alueet Suomessa voisivat hyötyä oikeudenmukaisen siirtymän rahastosta. Selvää on, että Pohjois- ja Itä-Suomi tulevat olemaan tässä hyötyjiä.

Tuppurainen puhui tänään Pohjois-Pohjanmaan Keskustan järjestämässä Pohjoisen elinvoiman kehittäminen -seminaarissa teemalla Elpymispaketti ja Pohjois-Suomi. Tuppurainen puhui tilaisuudessa etäyhteyden välityksellä Brysselin huippukokouksen jälkeisen omaehtoisen karanteenin vuoksi.

Koko puheenvuoro luettavissa täältä. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Riitta Kaarisalo: Osaamisseteli ei korvaa toimintakykyä – nuoria ja pitkäaikaistyöttömiä ei voi jättää tyhjän päälle23.4.2026 15:46:48 EEST | Tiedote

Hallituksen päätös lakkauttaa kuntouttava työtoiminta ja sosiaalinen kuntoutus on vakava virhe. Samalla kun hallitus puhuu nuorisotyöttömyyden hoidosta ja tarjoaa pitkäaikaistyöttömille osaamisseteleitä, se purkaa juuri niitä palveluja, joita moni ihminen tosiasiassa tarvitsee päästäkseen takaisin kiinni arkeen, toimintakykyyn, opintoihin tai työelämään.

SDP:n kansanedustaja, puolueen 1. vpj Nasima Razmyar kritisoi Orpon hallituksen kehysriihen päätöksiä: Liian vähän, liian myöhään – lasku jää tuleville sukupolville23.4.2026 11:55:28 EEST | Tiedote

Juuri päättynyt hallituksen kehysriihi osoitti konkreettisesti, miten monella tavalla Orpon hallitus on epäonnistunut talouspolitiikassaan. Suomen talouskasvu on ollut surkeaa, eikä hallitus ole kyennyt vastaamaan ajoissa rakennusalan ahdinkoon tai talouden tilanteeseen. Hallitus on koko kautensa ajan tehnyt aivan liian vähän ja liian myöhään, sanoo Razmyar.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye