SDP EDUSKUNTA

Tytti Tuppurainen: Sosialidemokraattien voitot Suomessa ja Espanjassa kertovat käänteestä - Kansalaiset torjuvat äärioikeiston ja populismin, sosialidemokratia tekee paluun.

1.5.2019 15:31:57 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Kansanedustaja Tytti Tuppurainen vappuna Siikajoella:

Sosialidemokraattien voitot Suomessa ja Espanjassa kertovat käänteestä - Kansalaiset torjuvat äärioikeiston ja populismin, sosialidemokratia tekee paluun.

Sosialidemokraatit nousivat suurimmaksi puolueeksi kevään vaaleissa Suomessa ja Espanjassa. On tapahtunut käänne, sosialidemokratia on tehnyt paluun, iloitsi Sdp:n oululainen kansanedustaja Tytti Tuppurainen vappupuheessaan. 

Suomessa sosialidemokraatit kampanjoivat Antti Rinteen johdolla YK:n kestävän kehityksen agendaan perustuvalla tulevaisuuslinjalla, Espanjassa sisarpuolue PSOE ja pääministeri Pedro Sánchez voittivat vaalit feministisellä, Eurooppaa ja avointa kansainvälistä yhteistyötä korostavalla linjalla. 

Kansalaisten selkeä enemmistö torjuu äärikoikeiston ja populismin. Ihmiset odottavat eriarvoisuutta vähentävää hyvinvointipolitiikkaa sekä rauhaa ja vakautta, Tuppurainen sanoo. 

On hyvä merkki Euroopan parlamentin vaalien alla, että äänestäjät valitsevat mieluummin solidaarisuuden ja tasa-arvon kuin nationalististien pelkoa ja vihaa lietsovat iskulauseet. On Euroopan kevät, ja sosialidemokraatit ovat vahvasti määrittelemässä maanosan tulevaisuutta. Suomella on tässä keskeinen rooli pian koittavan EU-puheenjohtajuuden myötä, Tuppurainen kiteyttää.

Kotimaassa hallitustunnusteluja käydään sosialidemokraattien johdolla. Maahan on muodostettava toimintakykyinen ja tulevaisuuteen suuntaava hallitus, Tuppurainen sanoo. 

Yhdessä on tärkeää sopia eriarvoisuutta vähentävistä toimista sekä taloutta pitkällä aikavälillä vahvistavista tulevaisuusinvestoinneista. Tuppurainen korostaa, että puolueilta pitää voida nyt odottaa kykyä sopia. 

Umpikujaan ajavia kynnyskymyksiä on viisasta välttää, mutta selvää on että vaalien alla käydyn keskustelun tulee heijastua tulevan hallituksen ohjelmassa. 

Sosialidemokraattien osalta kyse on ainakin seuraavista asioista: eläkkeensaajien toimeentuloa tulee vahvistaa ja vanhuspalvelulakiin on kirjattava 0.7 hoitajamitoitus, subjektiivinen oikeus kokoaikaiseen varhaiskasvatukseen on palautettava kaikille lapsille ja koulutukseen on investoitava muun muassa toteuttamalla oppivelvollisuuden laajennus ja maksuton toinen aste. Työmarkkinoiden sopimuskulttuuria on vahvistettava ja työttömien kohtelua on parannettava kumoamalla epäoikeudenmukainen aktiivimalli, Tuppurainen summaa.

Kansanedustaja Tytti Tuppurainen puhui vappuna Siikajoen kunnanvirastolla järjestetyssä vasemmiston yhteisessä vappujuhlassa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Orpon hallitus lyö hanskat tiskiin pitkäaikaisasunnottomuuden edessä29.9.2026 16:04:33 EEST | Tiedote

Orpon hallituksen pitkäaikaisasunnottomuuden poistamiseen tähtäävä ohjelma päättyy tämän vuoden lopussa, vaikka pitkäaikaisasunnottomuus on hallituskauden aikana kääntynyt selvään kasvuun. – Hallitus lupasi poistaa pitkäaikaisasunnottomuuden vuoteen 2027 mennessä. Nyt ohjelma päättyy, mutta tilanne on jopa pahentunut. Hallitus ei voi kuitata tätä sillä, että ohjelma vain päättyy suunnitelman mukaisesti. Jos tavoite ei ole toteutunut, tarvitaan lisää toimia, ei luovuttamista, vaatii SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.

SDP:n Karlsson: Kansalaisyhteiskunnan rahoitukselle tarvitaan selvemmät pelisäännöt29.9.2026 15:09:11 EEST | Tiedote

SDP:n Demokratia ja kansalaisyhteiskunta -työryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Anette Karlsson vaatii kansalaisyhteiskunnan rahoitukselle nykyistä selvempiä ja pitkäjänteisempiä pelisääntöjä. Karlssonin mukaan oikeuskanslerin tuore ratkaisu STEA-avustusten linjauksista osoittaa, että kysymys ei koske vain järjestöjen rahoituksen määrää vaan myös hyvää hallintoa, yhdenvertaisuutta ja kansalaisyhteiskunnan riippumattomuutta.

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Rydman sanoo, ettei teknologia korvaa hoitajia – hallitus leikkaa silti lähes 800 työntekijän verran29.9.2026 13:01:24 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa pitää hallituksen vanhuspalveluihin tuomaa teknologialinjaa nurinkurisena. Hallitus tuo eduskuntaan täydentävän esityksen, jolla teknologian käytön sääntelyä täsmennetään, mutta samaan aikaan vuoden 2027 hyvinvointialueiden rahoitukseen on jo leivottu yli 50 miljoonan euron vähennys. Säästö perustuu siihen, että teknologian oletetaan vähentävän henkilöstön tarvetta ja korvaavan osan kotihoidon fyysisistä käynneistä etäkäynneillä.

SDP:n Saku Nikkanen: On myös Orpon hallituksen tehtävä vaatia datakeskuksilta29.9.2026 10:07:46 EEST | Tiedote

Viime aikoina datakeskuksista on uutisoitu ja puhuttu paljon. Suomalaisissa datakeskukset ovat herättäneet ristiriitaisia ajatuksia. Investointeihin liitettyjä positiivisia talous- ja työllisyysvaikutuksia on odotettu, mutta samalla on herännyt huolta datakeskusten muista vaikutuksista. Datakeskustyömailla on myös havaittu työehtojen polkemista ja työperäistä hyväksikäyttöä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye