SDP EDUSKUNTA

Ulkoasiainvaliokunnan sd-edustajat: Budjettiriihen päätöksillä vahvistetaan Suomen turvallisuutta ja valmistaudutaan Nato-jäsenyyteen

Jaa
Hallitus esittää yhteensä 2,1 miljardin euron panostuksia ensi vuodelle Suomen turvallisuuden vahvistamiseksi ja Ukrainan sodan vaikutuksiin vastaamiseksi. Budjettiin sisältyy määrärahoja myös esimerkiksi energiaomavaraisuuden vahvistamiseen.

Ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Erkki Tuomiojan mukaan Suomen ja Euroopan turvallisuusympäristö on muuttunut Venäjän aloittaman hyökkäyssodan myötä.

- On surullista, mutta välttämätöntä, että Suomi joutuu nyt panostamaan omaan puolustuskykyynsä. Samalla on tärkeää myös muilla tavoin osallistua kansainvälisen turvallisuuden ja vakauden edistämiseen. Aseellisten konfliktien lisäksi ilmastonmuutos ja käsillä oleva energiakriisi aiheuttavat uusia turvallisuusuhkia. Huoltovarmuuteen ja energiaomavaraisuuteen osoitettavalla 241 miljoonaa eurolla on siksi myös ulko- ja turvallisuuspoliittinen ulottuvuus. Monenkeskisen sääntöpohjaisen järjestelmän puolustaminen on pienelle maalle ehdoton elinehto, Tuomioja kommentoi.

Budjettiriihen päätöksillä valmistaudutaan Suomen Nato-jäsenyyteen.

- Budjettiriihen päätöksillä vahvistetaan Suomen turvallisuutta ja valmistaudutaan Nato-jäsenyyteen. Puolustusministeriön hallinnonalalle ehdotetaan yhteensä noin 1,0 miljardia kuluvan vuoden talousarviota enemmän. Näillä määrärahoilla vahvistetaan puolustusvoimien henkilöstömäärää, toteutetaan materiaalihankintoja, parannetaan asevelvollisten taloudellista asemaa ja lisätään kertausharjoituksia. Myös vapaaehtoista asepalvelusta suorittavien naisten varusrahaa korotetaan. Suomi kantaa jatkossakin päävastuun omasta maanpuolustuksestaan itse, ulkoasianvaliokunnan jäsen Kristiina Salonen kommentoi.

- Myös kyberturvallisuuteen panostetaan. Usealle eri hallinnonalalle ja lukuisille eri virastoille kohdennetaan yhteensä noin 59 miljoonaa euroa varautumiseen. Tämä on tärkeä raha kokonaisturvallisuuden kannalta, ulkoasianvaliokunnan jäsen Johannes Koskinen kommentoi.

Suomi ei jätä Ukrainaa yksin.

- On Suomen velvollisuus seistä ukrainalaisten tukena ja näin olemme myös tehneet. Suomeen saapuneiden ukrainalaisten kotouttamiseen ja esimerkiksi koulutuksen ja työllistämisen tukemiseen on varattava riittävät resurssit. Ensi vuodelle tähän osoitetaan poikkeuslausekkeen puitteissa 791 miljoonaa euroa. Hallitus on lisäksi varaamassa Ukrainalle annettavaan tukeen 30 miljoonaa euroa, josta 10 miljoonaa euroa lukeutuu ulkoministeriön hallinnonalan olemassa oleviin määrärahoihin. On tärkeää, että Suomi auttaa ukrainalaisia niin humanitaarisen avun kuin kansainvälisen suojelun keinoin, ulkoasiainvaliokunnan jäsen Kimmo Kiljunen sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Erkki TuomiojaKansanedustaja

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote

Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.

SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye