Ulkoasiainvaliokunnan sd-edustajat: Budjettiriihen päätöksillä vahvistetaan Suomen turvallisuutta ja valmistaudutaan Nato-jäsenyyteen
1.9.2022 14:15:01 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Erkki Tuomiojan mukaan Suomen ja Euroopan turvallisuusympäristö on muuttunut Venäjän aloittaman hyökkäyssodan myötä.
- On surullista, mutta välttämätöntä, että Suomi joutuu nyt panostamaan omaan puolustuskykyynsä. Samalla on tärkeää myös muilla tavoin osallistua kansainvälisen turvallisuuden ja vakauden edistämiseen. Aseellisten konfliktien lisäksi ilmastonmuutos ja käsillä oleva energiakriisi aiheuttavat uusia turvallisuusuhkia. Huoltovarmuuteen ja energiaomavaraisuuteen osoitettavalla 241 miljoonaa eurolla on siksi myös ulko- ja turvallisuuspoliittinen ulottuvuus. Monenkeskisen sääntöpohjaisen järjestelmän puolustaminen on pienelle maalle ehdoton elinehto, Tuomioja kommentoi.
Budjettiriihen päätöksillä valmistaudutaan Suomen Nato-jäsenyyteen.
- Budjettiriihen päätöksillä vahvistetaan Suomen turvallisuutta ja valmistaudutaan Nato-jäsenyyteen. Puolustusministeriön hallinnonalalle ehdotetaan yhteensä noin 1,0 miljardia kuluvan vuoden talousarviota enemmän. Näillä määrärahoilla vahvistetaan puolustusvoimien henkilöstömäärää, toteutetaan materiaalihankintoja, parannetaan asevelvollisten taloudellista asemaa ja lisätään kertausharjoituksia. Myös vapaaehtoista asepalvelusta suorittavien naisten varusrahaa korotetaan. Suomi kantaa jatkossakin päävastuun omasta maanpuolustuksestaan itse, ulkoasianvaliokunnan jäsen Kristiina Salonen kommentoi.
- Myös kyberturvallisuuteen panostetaan. Usealle eri hallinnonalalle ja lukuisille eri virastoille kohdennetaan yhteensä noin 59 miljoonaa euroa varautumiseen. Tämä on tärkeä raha kokonaisturvallisuuden kannalta, ulkoasianvaliokunnan jäsen Johannes Koskinen kommentoi.
Suomi ei jätä Ukrainaa yksin.
- On Suomen velvollisuus seistä ukrainalaisten tukena ja näin olemme myös tehneet. Suomeen saapuneiden ukrainalaisten kotouttamiseen ja esimerkiksi koulutuksen ja työllistämisen tukemiseen on varattava riittävät resurssit. Ensi vuodelle tähän osoitetaan poikkeuslausekkeen puitteissa 791 miljoonaa euroa. Hallitus on lisäksi varaamassa Ukrainalle annettavaan tukeen 30 miljoonaa euroa, josta 10 miljoonaa euroa lukeutuu ulkoministeriön hallinnonalan olemassa oleviin määrärahoihin. On tärkeää, että Suomi auttaa ukrainalaisia niin humanitaarisen avun kuin kansainvälisen suojelun keinoin, ulkoasiainvaliokunnan jäsen Kimmo Kiljunen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Erkki TuomiojaKansanedustaja
Johannes KoskinenKansanedustaja
Puh:050 511 3061Kimmo KiljunenKansanedustaja
Puh:050 511 3088Kristiina SalonenKansanedustaja
Puh:050 512 0010Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila: Espoolaisopettajilta hälyttävä viesti – koulujen väkivalta on arkipäivää ja vastuu kasautuu liikaa kouluille25.5.2026 14:02:18 EEST | Tiedote
Espoon kouluissa henkilöstöön kohdistuva väkivalta on lisääntynyt hälyttävällä tavalla. Opettajien tuoreet kokemukset (HS 25.5.) kertovat arjesta, jossa väkivalta ei ole poikkeus, vaan monin paikoin jokapäiväinen ilmiö. Espoolainen kansanedustaja Helena Marttila (sd.) muistuttaa, että koulujen tilanne heijastaa suoraan sosiaali- ja terveyspalvelujen tilannetta ja vaatii hallitukselta leikkausten perumista.
SDP:n varapuheenjohtaja Perholehto: Hallitus laahaa datakeskusten pelisääntöjen luomisessa25.5.2026 13:46:29 EEST | Tiedote
Suomen ei pidä tyytyä olemaan vain hyvä alusta datainfrastruktuurille. Suomen on oltava ennen kaikkea hyvä paikka maassamme eläville ihmisille ja ympäristölle. Siksi on perusteltua edellyttää datakeskustoimijoilta enemmän yhteiskuntavastuuta, toteaa SDP:n 3. varapuheenjohtaja Pinja Perholehto.
SDP:n Haatainen: Kulttuuripolitiikka on murroskohdassa – yhdenvertaisuus, tekijöiden asema ja kulttuurin arvostus turvattava25.5.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Sivistysvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Tuula Haatainen (sd) puhui tänään aamupäivällä Kulttuuripolitiikan tutkimuskeskus Cuporen tilaisuudessa, jossa julkaistiin raportti Suomen kulttuuripolitiikan tilanteesta. Haataisen mukaan kulttuuripolitiikassa on aika teoille, jotka osoittavat kulttuurin arvostuksen, sekä turvaavat yhdenvertaisen pääsyn kulttuurin ja taiteen äärelle.
SDP:n Skinnari: AI Gigafactory päätettävä nyt – Suomella mahdollisuus “uuteen Nokiaan”24.5.2026 11:00:35 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ex-ministeri Ville Skinnari vaatii hallitukselta nopeita päätöksiä Ouluun suunnitellun eurooppalaisen AI Gigafactoryn toteuttamiseksi. Skinnari puhui Tampereella SDP:n puoluekokouksen yhteydessä.
SDP:n Haatainen: Eurooppaan tarvitaan tasa-arvon ja syrjimättömyyden takapakeista varoittava järjestelmä23.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tuula Haatainen (sd) esitteli perjantaina Euroopan neuvoston pysyvälle komitealle raportin parlamenttien ja tasa-arvoelinten yhteistyön parantamisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

