Ulkoasiainvaliokunnan sd-edustajat: Historiallinen Nato-lainsäädäntö etenee

- Eduskunta käsitteli tänään historiallista Nato-lainsäädäntöä. Ulkoasiainvaliokunnan yksimielisessä mietinnössä korostetaan Suomen ensisijaisena tavoitteena Suomen ja Ruotsin liittymistä puolustusliitto Natoon yhdessä ja mahdollisimman nopeasti. Niin ikään valiokunnan päätösehdotuksessa viitataan sekä Suomen että Ruotsin liittymispöytäkirjoihin eli sitoudumme jo nyt hyväksymään myös Ruotsin jäseneksi, mikäli Suomi ehtisi Natoon ensin. Odotamme, että myös Ruotsi ratifioi samoin perustein Suomen jäsenyyden, vaikka sitä tuskin tarvitaan. Näin signaloimme sitä, että emme tee eroa jäsenyysprosessiemme välillä, vaikka joku vielä niin haluaisi tehdä. Lähdemme siitä, että molempien maiden Nato-jäsenyys tulee tapahtumaan Vilnan huippukokoukseen mennessä, ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Erkki Tuomioja kommentoi.
- Nato-jäsenyys on meille merkittävä askel. Suomi tulee sen myötä osaksi Naton yhteistä puolustusta ja viidennen artiklan mukaisten turvatakuiden piiriin. Suomen puolustusratkaisun peruslähtökohta pysyy kuitenkin samana. Suomen oman kansallisen puolustuksen kehittäminen perustuu jatkossakin koko maan ja sen väestön puolustamiseen, yleiseen asevelvollisuuteen ja tiivistyvään kansainväliseen yhteistyöhön. Nato-jäsenyys ei myöskään poista Suomen ensisijaista omaa vastuuta puolustuksensa järjestämisestä. Puolustuksemme vahvistamisen ohella Suomen tulee panostaa rauhan edistämiseen niin Euroopassa kuin laajemmin. Se ei saa unohtua nyt tällä varautumisenkaan aikakaudella, ulkoasiainvaliokunnan jäsen Kristiina Salonen sanoo.
- Kärjistyvän voimapolitiikan maailmassa Suomen puolustusintressien ajaminen tapahtuu tehokkaimmin osana laajempaa yhteisöä. Nato tulee olemaan meille keskeinen puolustusyhteistyön ja siihen liittyvän suunnittelun viitekehys. Se ei kuitenkaan vähennä tarvetta aktiiviselle EU-politiikalle. Aivan kuten ulkoasiainvaliokunta korostaa mietinnössään, että Nato-jäsenyys ei muuta EU:n asemaa Suomen keskeisimpänä ulkopoliittisena vaikutuskanavana ja Suomen tärkeimpänä turvallisuusyhteisönä, ulkoasiainvaliokunnan jäsen Johannes Koskinen kommentoi.
- Naton jäseninä niin Suomi kuin Ruotsi tulevat olemaan turvallisuuden tuottajia – ei kuluttajia. Itämeren alueen vakaus ja Pohjolan turvallisuus ovat vahvasti molempien maiden intressissä. Olemme myös keskeisessä asemassa niiden mahdollistajina. Nato ja sen jäsenmaiden tuoma lisäturva tulee edistämään niin Suomen ja Ruotsin kuin koko Pohjolan vakautta, ulkoasiainvaliokunnan jäsen Kimmo Kiljunen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Erkki TuomiojaKansanedustaja
Johannes KoskinenKansanedustaja
Puh:050 511 3061Kimmo KiljunenKansanedustaja
Puh:050 511 3088Kristiina SalonenKansanedustaja
Puh:050 512 0010Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Viitanen ja Kymäläinen: Hallituksen asuntopolitiikka romuttaa luottamusta17.12.2025 14:44:15 EET | Tiedote
– Hallituksen asuntopoliittiset päätökset ovat jatkumoa sen epäonnistuneelle talouspolitiikalle, jolla se on romuttanut ihmisten luottamuksen. Asuntopolitiikkaan on palautettava pitkäjänteisyys ja kohtuuhintaisen asumisen tulevaisuus turvattava, vaativat valtiovarainvaliokunnan asunto- ja ympäristöjaoston puheenjohtaja Pia Viitanen (sd.) ja jäsen Suna Kymäläinen (sd.).
SDP:n Kiuru: Hallituksen leikkauslinja murentaa vähimmäisturvan ja luottamuksen yhteiskuntaan17.12.2025 14:09:52 EET | Tiedote
Orpon hallituksen toimeentulotuen leikkaus hyväksyttiin eilen 16.12.2025 eduskunnassa hallituspuolueiden äänin. Päätös on osa laajempaa hallituksen leikkauslinjaa, jossa vähimmäisturvaa heikennetään tietoisesti ja toistuvasti samoilta ihmisiltä. Viimesijaista turvaa murennetaan samaan aikaan, kun elinkustannukset ovat nousseet. Tämä lisää köyhyyttä ja heikentää luottamusta yhteiskuntaan, sanoo sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja, SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru.
SDP:n Skinnari: Suomen maakuvan rakentaminen on vuosien työ, mutta sen romuttaminen on helppoa17.12.2025 13:40:26 EET | Tiedote
Suomen mainetta maailmalla on rakennettu pitkään ja määrätietoisesti. Suomi nähdään maailmalla fiksuna ja luotettavana maana. Maineen voi kuitenkin pilata nopeasti. Etenkin Aasiassa eleet ja symbolit merkitsevät. Kun suomalainen kansanedustaja käyttäytyy tavalla, jota pidetään rasistisena ja alentavana, ele tulkitaan koko Suomen, ei yksittäisen poliitikon viestinä, muistuttaa ulkoainvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Ville Skinnari.
Talousvaliokunnan sd-edustajat: Hallituksen tempoileva politiikka jarruttaa kasvua ja investointeja17.12.2025 12:07:09 EET | Tiedote
Hallituksen tempoileva elinkeino- ja veropolitiikka jarruttaa kasvua ja investointeja, kun nyt tulisi päinvastoin luoda vakautta ja ennustettavuutta sekä rohkaista yrityksiä investoimaan ja kasvamaan, sanovat talousvaliokunnan SDP:n jäsenet Matias Mäkynen, Lotta Hamari, Miapetra Kumpula-Natri ja Timo Harakka.
SDP:n Perholehto: EU havahtuu asuntokriisiin – Orpon hallitus sulkee silmänsä17.12.2025 11:27:50 EET | Tiedote
EU-komissio on tarttunut tällä kaudella tosissaan Euroopassa ongelmaksi muodostuneeksi kohtuuhintaisten asuntojen pulaan. Unionin tasolla puututaan ensi kertaa suoraan asumisen ongelmiin ensimmäisellä laajalla koko EU:n asumisen strategialla. – Orpon hallitus johtaa Suomen asuntopolitiikkaa aivan toiseen suuntaan purkamalla rakenteita, jotka ovat mahdollistaneet meillä verrattain onnistuneen asuntopolitiikan, kritisoi ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

