Ulkoministeriö / Utrikesministeriet

UM: EU:n ulkoasiainneuvosto kokoontuu Brysselissä

Jaa
EU:n ulkoministerit kokoontuvat Brysselissä maanantaina 13.12. Suomea kokouksessa edustaa valtiosihteeri Johanna Sumuvuori. Ulkoasiainneuvoston pääaiheita ovat EU-Afrikka suhteet, Keski-Aasia ja Venezuela. Lounastapaamisessa ulkoasianneuvosto keskustelee Qatarin varapääministerinä ja ulkoministerinä toimivan Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thanin kanssa. Ulkoasiainneuvoston ajankohtaisina aiheina esillä ovat Valko-Venäjä, Varosha, Etiopia ja Ukraina.

Ulkoasiainneuvostossa on tarkoituksena käydä laaja keskustelu Afrikka-yhteistyön keskeisistä teemoista, kuten turvallisuus, terveys ja demokratiakehitys. Tavoitteena on siirtyä aiemmasta kehitysyhteistyöhön painottuvasta suhteesta kokonaisvaltaisemman, tasa-arvoisemman ja aidomman poliittisen ja talouskumppanuuden suuntaan. EU:n tulee olla vahva, luotettava ja johdonmukainen kumppani Afrikan unionille ja Afrikan maille.

Lisäksi ministerit keskustelevat EU:n yhteistyöstä Keski-Aasiassa. Alueen maat ovat ilmaisseet huolensa Afganistanin tilanteen alueellisista turvallisuusvaikutuksista, jotka ovat lisänneet tarvetta yhteistyölle, vuoropuhelulle ja EU:n sitoutumiselle alueella. EU:n tavoitteilla Keski-Aasiassa on vahva demokratia-, oikeusvaltio- ja ihmisoikeuspainotus. Suomi tukee EU:n vahvaa roolia ja pyrkimyksiä tiivistää yhteistyötä alueen maiden kanssa.

Kokouksessa keskustellaan Venezuelassa 21.11. järjestetyistä alue- ja paikallisvaaleista. Keskustelua käydään vaalien vaikutuksesta Venezuelan hallinnon ja opposition välisten neuvotteluiden tilaan. EU on osoittanut tukeaan Venezuelan kansalaisyhteiskunnalle ja ylläpitänyt keskusteluyhteyttä hallituksen, sekä opposition kanssa poliittisen kriisin ratkaisemiseksi.

Epävirallisessa lounastapaamisessa ulkoministerit tapaavat Qatarin varapääministerinä ja ulkoministerinä toimivan Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thanin. Keskustelua on tarkoitus käydä muuan muassa Afganistanin tilanteesta. Qatarin ihmisoikeustilanteessa ja vierastyöläisten oloissa on ongelmia, mutta maa on ollut keskeisessä roolissa elokuun evakuoinneissa Kabulista ja mahdollistanut keskusteluyhteyden ylläpidon Talebaniin. EU:n ja Qatarin välisen yhteistyön tavoitteena Afganistanissa on maan humanitäärisen ja sosioekonomisen tilanteen parantaminen. Suomi on avannut suurlähetystön Dohaan, Qatariin 10.joulukuuta.

Lisätietoa:

Eurooppakirjeenvaihtaja Matti Nissinen, puh. +358 295 351 780

Ulkoministeriön sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@formin.fi.

Avainsanat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Ulkoministeriö / Utrikesministeriet
Ulkoministeriö / Utrikesministeriet
Laivastokatu 22, PL 176
00023 Valtioneuvosto

0295 16001http://um.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Ulkoministeriö / Utrikesministeriet

Suomi muiden silmin 2025: Suomi-kuva säilyi vakaana, mutta mielikuvat maailmalla jakautuvat4.2.2025 00:01:00 EET | Tiedote

Koulutus, hyvä hallinto, luonto, tasa-arvo ja onnellisuus ovat teemoja, joista Suomi tunnetaan maailmalla, kertoo Finland Promotion Boardin julkaisu Suomi muiden silmin. Vuonna 2024 kansainvälistä medianäkyvyyttä toivat erityisesti Nato-jäsenyys ja turvallisuuspolitiikka. Suomi-kuva on haastavasta maailmantilanteesta huolimatta säilynyt pääosin myönteisenä, mutta erot eri maiden suhtautumisessa Suomeen ovat kasvaneet. Sen vuoksi on yhä tärkeämpää, että Suomi tunnetaan omista vahvuuksistaan, julkaisussa todetaan.

//KORRIGERAT//Finland får eget nationellt ljudlandskap6.12.2024 00:00:00 EET | Pressmeddelande

//KORRIGERAT: telefonnummer i kontaktuppgifter// På Finlands självständighetsdag, den 6 december, offentliggör Finland som första land i världen ett nationellt ljudlandskap. ”Ääniä” är ett verk som komponerats av Lauri Porra. Verket består av 15 originalkompositioner som har inspirerats av Finland och det finländska. Beställningsverket kommer att lanseras vid ambassadernas självständighetsfester runt om i världen. Efter det kan alla som vill uppleva det finländska lugnet ta del av det musikaliska verket.

//KORJATTU//Suomi saa oman kansallisen äänimaiseman6.12.2024 00:00:00 EET | Tiedote

//KORJATTU puhelinnumero yhteystiedoissa// Suomen itsenäisyyspäivänä, 6. joulukuuta, Suomi julkaisee ensimmäisenä maana maailmassa kansallisen äänimaiseman. ”Ääniä” on Lauri Porran säveltämä, 15 alkuperäisestä sävellyksestä koostuva teoskokonaisuus, joka on saanut inspiraationsa Suomesta ja suomalaisuudesta. Tilausteos lanseerataan suurlähetystöjen itsenäisyyspäiväjuhlissa ympäri maailmaa, minkä jälkeen se on avoinna kaikille, jotka haluavat rauhoittua kokemaan suomalaisuutta musiikin kautta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye