UPCYCLING – Vaatteiden toinen elämä -kirjan pressitilaisuus 7.4.2022 klo 16–18

Hyvä median edustaja,
Olet tervetullut juhlistamaan Paula Malleuksen uraauurtavaa kirjaa UPCYCLING – Vaatteiden toinen elämä STUDIO NOGO:n tiloihin torstaina 7.4. klo 16 alkaen.
Tilaisuudessa kirjailija kertoo kirjan synnystä ja sen sisällöstä, sekä valottaa kirjan missiota muuttaa tekstiili- ja muotialaa kestävämpään suuntaan.
Tilaisuudessa on myös esillä Paulan huikeita luomuksia ja tarjolla on myös pientä purtavaa.
Kirjan lehdistötiedote on jo julkaistu STT:n tiedotepalvelun kautta ja julkaistaan uudelleen tiistaina 29.3.2022 11:11 ja on julkaisuvapaa heti.
Aika: 7.4.2022 klo 16:00–18:00
Paikka: STUDIO NOGO Unioninkatu 25, Helsinki. Katutaso.
Tilaisuus jatkuu kutsuvieraille iltatilaisuudella, johon median edustajat ovat tervetulleita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot: Paula Malleus
044 528 0581
paula@paulamalleus.com
Arvostelukappaleet: Frida Wikblad
frida@basambooks.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Basam Books on riippumaton helsinkiläinen yleiskustantamo. Meidät tunnetaan erityisesti laadukkaan hyvinvointi- ja työelämäkirjallisuuden, kaunokirjallisten klassikoiden sekä runouden kustantajana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Basam Books
Kun kuolleet katoavat maailmasta14.10.2025 17:13:02 EEST | Tiedote
Petri Merenlahti pohtii kolmannessa runokokoelmassaan, miten maailma muuttuu, kun vainajat eivät enää pidä yhteyttä eläviin.
"Tekoäly ja johtaminen" - Emeritusprofessori Pauli Juuti varoittaa tekoälyn vaikutuksista8.10.2025 15:02:47 EEST | Tiedote
Tekoälyn kasvava käyttö muuttaa organisaatioita ja johtamista, mutta siihen tulee suhtautua kriittisesti. Emeritusprofessori Pauli Juuti korostaa tekoälyn vaikutuksia sekä asiakkaisiin että henkilöstöön ja varoittaa helppojen vastausten vaaroista. Juutin teoksessa käsitellään tekoälyn pitkäaikaisia vaikutuksia työelämässä ja yhteiskunnassa.
Klassikkoteos "Rasselas" nyt ensimmäistä kertaa suomeksi7.10.2025 08:18:00 EEST | Tiedote
Prinssi Rasselas ja hänen seurueensa pakenevat ylellisyyttä tutkiakseen onnellisen ja merkityksellisen elämän saloja Samuel Johnsonin romaanissa. He pohtivat ihmiselämän eri osa-alueita, kuten rakkautta, perhettä ja valtaa. Teos tarjoaa terävää elämänviisautta ja toimii kolonialismin kritiikkinä. Teoksen on suomentanut Antti Nuutila.
Stefanie Stahlin bestseller "Sisäinen lapsesi kaipaa kotia" nyt suomeksi6.10.2025 14:55:42 EEST | Tiedote
Stefanie Stahlin kirja "Sisäinen lapsesi kaipaa kotia", jonka Anne Leu on kääntänyt, käsittelee tunne-elämän solmujen avaamista ja ihmissuhdeongelmien ratkaisemista. Kirja on ollut bestseller Saksassa ja käännetty yli 30 kielelle.
Akong Rinpochen kirja opastaa buddhalaisiin periaatteisiin onnellisuuden saavuttamiseksi (Uusintapainos)3.10.2025 12:53:58 EEST | Tiedote
Akong Rinpoche esittelee kirjassaan, miten buddhalaisia periaatteita voi soveltaa arkielämään vähentämään kärsimystä ja lisäämään onnellisuutta. Teos sisältää mietiskelyharjoituksia, jotka on laadittu länsimaisten psykoterapeuttien kanssa. Uusintapainos.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme