Useita rahoituksia Jyväskylän yliopiston virustutkimukseen
25.11.2021 16:43:38 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

BIOPROT-projektissa kehitetään biopohjaisia ja antimikrobisia suojavarusteita
LUT-yliopiston johtama projekti Biopohjaisten ja antimikrobisten materiaalien kehittäminen ja käyttö suojavarusteissa (BIOPROT) on kolmen Co-creation-projektin yhteenliittymänä muodostettu uusi Co-innovation-projekti ja saanut kahden vuoden rahoituksen. Projektin tarkoituksena on kehittää uusia, kestävän kehityksen mukaisia ja turvallisia materiaaleja, joita voidaan hyödyntää esimerkiksi infektioiden torjunnassa. Tutkimuksessa keskitytään etenkin hengityksensuojaimiin ja kirurgisiin suu-nenäsuojaimiin sekä teollisuuden käyttöön tarkoitettuihin uudelleenkäytettäviin suojaimiin.
Terveydenhuollossa päivittäin käytettävät suojavälineet, kuten kertakäyttöiset kirurgiset suu-nenäsuojaimet, leikkausliinat tai työvaatteet, on valmistettu pääasiassa synteettisistä, fossiiliperäisistä raaka-aineista Aasiassa.
”Suomesta löytyy tehokkaita, luonnosta peräisin olevia antiviraaleja, joita voidaan hyödyntää maskien ja pintojen funktionalisoinnissa. Tällaisia funktionaalisia biopohjaisia maskeja ei ole vielä tarjolla, joten meillä on tässä tilaisuus olla edelläkävijöitä”, antimikrobista työpakettia johtava professori Varpu Marjomäki taustoittaa.
BIOPROT-projektissa yhdistyy kolme innovatiivista teknologiaa: biopohjaiset materiaalit, luonnonpohjaiset antiviraaliset ratkaisut sekä digitaalisuus. Kilpailuetua muihin markkinoilla oleviin tuotteisiin verrattuna tavoitellaan materiaaleihin lisättävillä luonnonmukaisilla ja viruksia tappavilla komponenteilla. Tuotteita kehitetään tiiviissä yhteistyössä terveydenhuollon ammattilaisten kanssa. Tutkimusten mukaan pitkäaikainen maskin käyttö voi aiheuttaa hiilidioksidin kertymistä elimistöön sekä muun muassa päänsärkyä tai kohonnutta hengitystiheyttä. Siksi turvallisuuteen kiinnitetään nyt erityistä huomiota.
Tavoitteena kehittää uusia tuotteita mahdollisimman nopeasti
BIOPROT-projektin tarkoituksena on luoda Suomeen kansainvälisesti kilpailukykyistä liiketoimintaa, parantaa huoltovarmuutta ja tehdä suojavarusteista entistä ekologisempia, tehokkaampia ja turvallisempia käyttää. Business Finland rahoittaa 5,2 miljoonan euron arvoisesta projektista 60 prosenttia. Mukana on 15 organisaatiota.
Business Finlandin johtava asiantuntija Raimo Pakkanen painottaa, että projekti tukee erinomaisesti talouden kasvua ja kestävää kehitystä Suomessa.
”BIOPROT toteutetaan tiiviissä yhteistyössä tutkimusorganisaatioiden ja yritysten kanssa. Odotamme, että projekti tuottaa tutkimustuloksia, joiden avulla yritykset pystyvät kehittämään innovatiivisia ja kestävän kehityksen mukaisia, biopohjaisiin raaka-aineisiin perustuvia tuotteita kansainvälisille markkinoille”, Pakkanen sanoo.
Rahoitusta saivat tutkimusorganisaatiot LUT-yliopisto, LAB-ammattikorkeakoulu, VTT, Jyväskylän yliopisto, Luonnonvarakeskus ja Helsingin yliopisto sekä yritykset Lifa-Air, Teknikum, Teknos ja Premix. Työpanoksellaan mukana ovat lisäksi Suominen Corporation, Berner, HUS, Mehiläinen ja Optitune.
Jane & Aatos Erkon rahoittamassa projektissa kehitetään turvallisia ja laajakirjoisia antiviraaleja
Jane & Aatos Erkon säätiön lähes puolen miljoonan euron rahoituksen turvin Varpu Marjomäen ryhmässä tehdään perustutkimusta jo löydettyjen lupaavien antiviraalisten molekyylien parissa. Tutkimus toteutetaan yhdessä Helsingin yliopiston professorin Sarah Butcherin kanssa. Tutkimuksessa selvitetään, mihin näiden molekyylien antiviraaliset mekanismit perustuvat. Tutkimuksessa käytetään erilaisia solu- ja molekyylibiologian keinoja ja Marjomäen ryhmässä viime aikoina kehitettyjä uusia menetelmiä.
Sarah Butcher on virus-rakennetutkimuksen huippuosaaja ja valtakunnallisen cryo-elektronimikroskopiapalvelun vetäjä Helsingin yliopistossa. Cryo-elektronimikroskopialla saadaan selville suoraan virukseen sitoutuvien molekyylien tarkat kiinnittymiskohdat atomien tarkkuudella. Tämä tieto auttaa ymmärtämään, miten molekyylit voivat vähentää virusten infektiokykyä. Tiedon avulla molekyylejä voidaan muokata vielä tehokkaammiksi.
Tutkimukseen osallistuu myös tärkeitä kansainvälisiä yhteistyökumppaneita mm. Pasteur-instituutista Pariisista ja Rooman Sapienza-yliopistosta. Rahoitus on vuosille 2023–2024.
Business Finlandin Co-creation-rahoitus valmistelee biopohjaisten antiviraalisten pinnoitteiden kehittelyä
Varpu Marjomäen tutkimusryhmä ja LUT-yliopiston professori Rama Layekin tutkimusryhmä sai Business Finlandin kuuden kuukauden Co-creation-rahoituksen. Rahoituksen turvin tutkimusryhmät kehittävät isomman Co-innovation-projektin, johon osallistuu useita yrityksiä. Tarkoituksena on kehittää biopohjaisia ja turvallisia antiviraalisia pinnoitteita korvaamaan luonnon kannalta haitallisia tuotteita.
Nämä juuri saadut rahoitukset täydentävät Suomen Akatemian rahoittamaa tutkimusta Metsän antiviraalit, joka alkoi tämän vuoden syksyllä ja jatkuu seuraavat neljä vuotta. Projektissa tutkitaan yhdessä Luonnovarakeskuksen kanssa metsästä löytyvien antiviraalisten aineiden potentiaalia vähentää virusten infektiokykyä myös sidottuna erilaisiin pintoihin. Tutkimuksessa selvitetään näiden luonnon bioaktiivisten aineiden ominaisuuksia, niiden rakennetta ja antiviraalisten vaikutusten mekanistisia perusteita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Varpu Marjomäki
Professori, bio- ja ympäristötieteiden laitos
varpu.s.marjomaki@jyu.fi
040 563 4422
Vesa HolmViestinnän asiantuntija
Puh:+358504733483vesa.j.holm@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Suomen Kulttuurirahastolta lähes 900 000 euroa Jyväskylän yliopistoon vuonna 202612.2.2026 08:49:44 EET | Tiedote
Suomen Kulttuurirahasto on myöntänyt Jyväskylän yliopistoon 26 apurahaa, joiden yhteissumma on 891 500 euroa. Eniten apurahoja myönnettiin luonnontieteisiin, yhteensä 315 000 euroa.
Merkittävä rahoitus Business Finlandilta hauskuuden ja sitoutumisen tutkimukselle10.2.2026 10:12:35 EET | Tiedote
Business Finland on myöntänyt rahoituksen Turun ja Jyväskylän yliopistojen tutkimusprojektille FUNMERSIVE – Transformative and scalable customer engagement through immersive fun. Rahoitus myönnettiin Co-Innovation -yhteishankkeelle, josta Jyväskylän yliopiston projektin osuus on 885 920 euroa. Projektin kokonaisbudjetti on 1 107 400 euroa, josta yliopiston omarahoitusosuus on 221 480 euroa.
Parvovirusinfektio mullistaa isäntäsolun tumajyväsen rakenteen ja toiminnan10.2.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkimus paljastaa, että autonomiset parvovirukset, kuten koiran parvovirus, kykenevät perusteellisesti vaikuttamaan tumajyväsen sisäiseen tasapainoon. Tulokset tarjoavat uutta perustietoa virusten ja tumajyväsen vuorovaikutuksesta.
Väitös: Taiteellinen koulutus muokkaa aivoja – tutkimus osoittaa valon ja lämpimien värien herkkyyden vahvistuvan6.2.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tehty väitöstutkimus osoittaa, että kuvataidealan tausta muokkaa aivojen tapaa käsitellä värejä. Kuvataidetaustan omaavilla ihmisillä mitattiin tutkimuksessa voimakkaampia hermostollisia reaktioita kirkkaisiin väreihin ja myös muita ihmisiä myönteisemmät reaktiot lämpimiin värisävyihin. Väitöstutkija Liting Songin mukaan taiteilijoiden aivot tulkitsevat ja kokevat värejä eri lailla kuin muiden ihmisten.
Miksi pelko leviää vääriin tilanteisiin? Väitöstutkimus avaa uusia näkökulmia erotteluoppimiseen ja pelon yleistymiseen (Lehtonen)6.2.2026 09:50:03 EET | Tiedote
Pelko on elintärkeä tunne, mutta toisinaan pelon tunne voi yleistyä tilanteisiin, joissa vaaraa ei ole. Jyväskylän yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus tuo lisätietoa siitä, miten aivot erottavat uhkaavat ja turvalliset kokemukset, ja miksi tässä prosessissa voi olla eroja sukupuolten välillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

