Karisto

Uudenlainen Piirretään satuja iholle -kirja tukee lapsen rauhoittumisen ja läsnäolon taitoja

Jaa
Nora Lehtisen ja Jenni Skyttä-Forssellin satukirja Hattaratuuli on ensimmäinen satukirja, jossa satuihin yhdistyvät piirrosohjeet. Ohjeet neuvovat lukijaa piirtämään tarinaa tukevia kuvioita lapsen selkään.
Hattaratuuli-kirjassa sadut ja piirtämisohjeet kulkevat rinnakkain. Kuvitus: Reetta Niemensivu.
Hattaratuuli-kirjassa sadut ja piirtämisohjeet kulkevat rinnakkain. Kuvitus: Reetta Niemensivu.

Hyppää ralliauton rattiin ajelemaan kohti satumetsää! Siellä tuulee hattaraa, vietetään riehakkaat synttärit ja matkataan iltatuulen siivellä avaruuteen. Nora Lehtisen ja Jenni Skyttä-Forssellin Hattaratuuli-kirjassa lyhyiden tarinoiden rinnalla kulkevat helpot ohjeet, joilla aikuinen voi piirtää sadun lapsen iholle. Yhteisessä lukuhetkessä lapsen on mukava rauhoittua, nauttia sadun maailmasta ja läsnäolosta. Teoksen kuvitus on Reetta Niemensivun käsialaa.

Kirjailijat Lehtinen ja Skyttä-Forssell ovat tavanneet toisensa työskennellessään koulussa erilaisten oppijoiden parissa. Heitä kiinnostaa toiminallisuus ja kokemuksellisuus tarinankerronnassa. 

"Olemme saaneet seurata erilaisten oppijoiden tapoja oppia ja nauttia kirjallisuudesta ja tarinoista. Olemme itse innostuneet oppimisen kokemuksellisuudesta. Toiminta, liike ja itse tekeminen tukevat oppimisprosessia ja tekee siitä hauskan ja mieleenpainuvan", he toteavat.

Hattaratuuli-kirja on syntynyt tuomaan yhdessäolon iloa kaikille lapsille ja aikuisille ja se tarjoaa mahdollisuuden kokea tarinan usean eri aistin kautta.

"Suosittelemme kirjaa ihan kaikille, mutta erityisesti heille, jotka tykkäävät kosketuksesta ja iholle piirtämisestä. Teos sopii yhteisiin hetkiin pitkin päivää ja on erityisen ihana ja rentouttava iltasatukirja."

Piirretään satuja iholle:

  • Kirjassa seikkaillaan satumetsässä välillä tarinoiden ja välillä lorujen muodossa.
  • Tekstin rinnalla kulkevat helpot ohjeet, joiden avulla satu piirretään lapsen iholle.
  • Samaa liikettä voi jatkaa aina siihen saakka kunnes ohje muuttuu.
  • Piirrosohjeita voi soveltaa helposti omien mieltymystesi mukaan.
  • Teksti kannattaa lukea rauhassa, jotta liike ehtii mukaan tarinaan.
  • Pyydäthän aina luvan piirtämiselle.
  • Muista koskettaa kevyesti.
  • Selkä on oiva paikka piirroksille, emme suosittele piirtämään vatsan tai rintakehän alueelle.

Nora Lehtinen ja Jenni Skyttä-Forssell työskentelevät sanojen ja luovuuden maailmassa. He kannustavat lapsia ja nuoria lukemisen pariin toiminnallisin keinoin, mielikuvitusmatkoille omilla siivillä! Kirjoittajien kokemukset lasten kanssa työskennellessä ovat inspiroineet kokemukselliseen tarinankerrontaan.

Hattaratuuli – Piirretään satuja iholle ilmestyy 18.2.2021.

Arvostelukappaleet, pdf-vedokset ja tekijöiden haastattelupyynnöt: Hannele Tavi hannele.tavi@otava.fi puh. 0445312225.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Hattaratuuli-kirjassa sadut ja piirtämisohjeet kulkevat rinnakkain. Kuvitus: Reetta Niemensivu.
Hattaratuuli-kirjassa sadut ja piirtämisohjeet kulkevat rinnakkain. Kuvitus: Reetta Niemensivu.
Lataa
Jenni Skyttä-Forssell ja Nora Lehtinen. Kuva: Toni Forssell
Jenni Skyttä-Forssell ja Nora Lehtinen. Kuva: Toni Forssell
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Karisto
Karisto
Kasarmikatu 11
13100 Hämeenlinna

https://www.karisto.fi

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Karisto

Kariston kesäviihteessä puutarhaterapiaa ja elokuussa uutuus Emily Henryltä23.6.2025 12:26:46 EEST | Tiedote

Åsa Liabäck: Siirtolapuutarhaunelmia Ilmestyy 4.7. Uudessa suloisessa hyvän mielen sarjassa kukoistavat pienet puutarhat ja suuret tunteet. Toipuakseen sydänsuruista 35-vuotias Anna ostaa pienen mökin puutarhoineen kauniista siirtolapuutarhasta Etelä-Ruotsissa. Annan mökkinaapuri on terävä, iäkäs leskimies Ragnar. Tämä ottaa Annan avosylin osaksi yhteisöä ja tutustuttaa hänet muihin persoonallisiin asukkaisiin. Kesää saapuu viettämään myös Ragnarin aikuinen poika, joka saa Annan sydämen levottomaksi. Olisiko syytä kitkeä uudet tunteet ennen kuin ne alkavat rehottaa valtoimenaan? "Varoitus: herättää voimakkaita keväisiä tunteita ja halun päästä työntämään sormet multaan." Göteborgs Posten​ Åsa Liabäck on kirjailija, perheterapeutti ja intohimoinen harrastelijapuutarhuri. Hän asuu perheensä kanssa Linköpingissä. Siirtolapuutarhaunelmia käynnistää samannimisen uuden viihdesarjan. Kääntänyt Tuulia Vihanto. Ilmestyy painettuna sekä e- ja äänikirjana. Äänikirjan lukee Anni Tani. Emily Henry:

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye