Uudet lupaavat tulokset ennustavat suomalaisen Faronin bexmarilimabin tehoavan akuutin myelooisen leukemian hoidossa
BEXMAB-tutkimuksessa selvitetään bexmarilimabia yhdistettynä standardihoitoon useissa hematologisissa pahanlaatuisissa kasvaimissa. Nyt julkistetut tulokset osoittavat, että ensimmäisenä hoitoon tulleella potilaalla, jolla oli aikaisemmin raportoitu osittainen hoitovaste (partial remission, PR), hoitovaste on jatkanut voimistumista. Neljän hoitojakson jälkeen verenkierron ja luuytimen syöpäsolut eli blastit olivat hävinneet ja verenkuva on normalisoitunut, mikä tarkoittaa, että potilas on saanut täyden vasteen ja syöpä on parantunut.
Tämän lisäksi ensimmäisessä viiden potilaan hoitoryhmässä toisen potilaan kehitys noudattaa samaa kaavaa ensimmäisen potilaan kanssa, ja potilas on saanut syöpäsolujen määrän alentumisen perusteella osittaisen hoitovasteen (PR). Muiden ensimmäisen hoitoannosryhmän (1 mg/kg) kolmen potilaan tila on ollut tarkastelukohdalla vakaa (stable disease, SD), eli kaikkien viiden hoidetun potilaan taudin eteneminen on vähintään pysähtynyt.
Kolmoishoidon tehoa tutkitaan
BEXMAB-tutkimuksen ensisijaisena tavoitteena on määritellä bexmarilimabin turvallisuus ja siedettävyys yhdistettynä standardihoitoon (atsasitidiini + venetoklaksi) sekä määrittää suositusannos vaiheen 2 (Phase 2) tutkimukseen. Hoidon mahdollista tehoa seurataan mittaamalla leukemiasolujen määrää sekä verenkierrossa että luuytimessä. Bexmarilimab on ollut hyvin siedetty, ja tutkimus on laajentunut suunnitelmien mukaan seuraavaan annosryhmään sekä myös kolmoishoitoon, jossa bexmarilimab yhdistetään atsasitidiini + venetoklaksi-hoitoon. Atsasitidiini + venetoklaksi -hoito on ensilinjanhoito potilaille, jotka eivät sovellu luuydinsiirtoon. Tutkimusta on toistaiseksi suoritettu ainoastaan Suomessa, mutta sen laajentamista johtaviin verisyöpien tutkimuskeskuksiin USA:ssa valmistellaan.
“Olemme jo nyt vaikuttuneita tutkimuksen positiivisista tuloksista, sillä näin vaikean sairauden hoidossa leukemiasolut verenkierrossa ja luuytimessä ovat kadonneet tai määrät merkittävästi vähentyneet. Tulokset tukevat ajatusta bexmarilimabin synergiasta yhdistettynä nykyisiin myelooisen leukemian käypähoitoihin. Sen vuoksi olemme jo siirtyneet bexmarilimab-, atsasitidiini- ja venetoklaksi -kolmoishoitoon”, Faronin lääketieteellinen johtaja Marie-Louise Fjällskog sanoo.
Lisätietoja:
Yhtiön englanninkielinen pörssitiedote 5. joulukuuta 2022 kello 09.00
Juho Jalkanen, operatiivinen johtaja, Faron Pharmaceuticals Oy, juho.jalkanen@faron.com, puh. +358 40 707 1046
Yleistä bexmarilimabista
Bexmarilimab on Faronin omistama patenttisuojattu uusi syövän täsmäimmunoterapia, joka valjastaa ihmisen oman immuunijärjestelmän syövän ja tulehdusten hoitoon palauttamalla potilaan hiljennetyn immuunivasteen. Bexmarilimabin turvallisuutta ja tehoa selvitetään avoimessa faasin I/II kliinisessä MATINS-tutkimuksessa potentiaalisena yksittäishoitona potilailla, joilla on kiinteä kasvain ja joiden kaikki muut hoitovaihtoehdot on jo käytetty. Kymmenestä kiinteästä syöpäkohortista merkittävimmät kliiniset vasteosuudet havaittiin ihomelanoomaa (30 %), suolistosyöpää (30 %), kolangiokarsinoomaa (30 %), hepatosellulaarista karsinoomaa (40 %) ja rintasyöpää (40 %) sairastavilla potilailla. Bexmarilimab-hoito on edelleen hyvin siedettyä, uusista turvallisuussignaaleista ei raportoitu eikä hoidosta ole aiheutunut haittatapahtumia, joiden vuoksi annostusta olisi jouduttu pienentämään tai muuttamaan.
Faron Pharmaceuticals Oy
Faron (AIM: FARN, First North: FARON) on kliinisen vaiheen biolääkeyritys, joka kehittää uusia hoitoja sairauksiin, joiden hoidossa on merkittäviä puutteita. Faronin lääkekehitysohjelmat perustuvat reseptoreihin, joilla on merkitystä immuunivasteen säätelyssä onkologiassa, elinvammoissa ja luuytimen uusiutumisessa. Uusi humanisoitu anti-Clever-1-vasta-aine bexmarilimab on Faronin kokeellinen täsmäimmuuniterapia, jolla on potentiaalia stimuloida pysyvästi immuunijärjestelmää myeloidisten solujen toiminnan kautta potilailla, jotka sairastavat vaikeasti hoidettavaa syöpää. Bexmarilimab on edennyt faasi I/II:n kliiniseen kehitykseen mahdollisena hoitona potilaille, joilla on kiinteä kasvain, johon hoito ei tehoa. Sillä on potentiaalia yksinään tai yhdistelmähoitona muiden vakiohoitojen kanssa, mukaan lukien immuniteetin tarkistuspisteisiin perustuvat molekyylit. Traumakine on kokeellinen suonensisäisesti annosteltava beeta-1a-interferonihoito akuuttiin keuhkovammaan (Acute Respiratory Distress Syndrome, ARDS) ja muihin iskeemisiin tai hyperinflammatorisiin sairauksiin. Traumakinen tehoa selvitetään tällä hetkellä globaaleissa kokeissa mahdollisena sairaalahoitona koronavirustautiin sekä, yhteistyössä Yhdysvaltain ilmavoimien lääkintäyksikön 59th Medical Wing ja maan puolustusministeriön kanssa, monielinhäiriön (MODS) estämisessä merkittävän trauman aiheuttaman iskemia-reperfuusiovaurion jälkeen. Faronin pääkonttori on Turussa, minkä lisäksi yhtiöllä on toimisto Zürichissä ja Yhdysvaltain toimipiste Bostonissa. Lisätietoja yhtiön kotisivuilta osoitteessa www.faron.com
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Idea Groupissa työskentelee yli 30 viestinnän, tapahtumien ja markkinoinnin asiantuntijaa. Yritys on perustettu vuonna 2021, kun pitkän linjan toimijat Viestintätoimisto Telegraafi ja tapahtumatoimisto Tapahtumallinen yhdistivät osaamisensa. Toimistomme sijaitsevat Helsingissä ja Turussa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Idea Group
Eurooppalaiset astronautit seuraavat jatkossa säteilyaltistustaan suomalaisen ASRO:n mittalaitteilla16.4.2025 08:07:00 EEST | Tiedote
Aboa Space Research Oy:n (ASRO) säteilymonitorit matkasivat vuoden 2022 lopulla kohti Kuuta Nasan Orion-avaruusaluksen matkassa ja keräsivät tietoa avaruuden säteilyolosuhteista. ASRO aikoo keskittyä toiminnassaan erityisesti säteilymittauslaitteiden jatkokehitykseen ja avaruudessa tarvittavaan mikroskooppiteknologiaan.
Abomics ja Multirec yhdistivät voimansa – fuusio voimaan vuoden 2025 alusta13.1.2025 10:46:25 EET | Tiedote
Abomics Oy ja Multirec Oy ovat yhdistäneet toimintonsa 1. tammikuuta 2025 alkaen. Fuusion myötä kahden alansa huippuosaajan asiantuntemus tuodaan yhteen, ja yhdistynyt organisaatio voi tarjota entistä kattavampia ratkaisuja terveydenhuollon ja lääkealan toimijoille.
Turun Kauppaopetussäätiöltä yli 250 000 euroa tukea alueen kaupalliseen koulutukseen ja tutkimukseen20.12.2024 08:56:35 EET | Tiedote
Kaupallista opetusta ja alan opiskelua Turussa edistävä Turun Kauppaopetussäätiö on jälleen jakanut apurahoja turkulaisten korkeakoulujen kauppatieteellisen alan jatko-opiskelijoille ja tutkijoille. Tutkimusapurahojen summa 194 500 euroa on säätiön historian suurin. Tutkimusapurahojen ohella säätiö jakoi ensimmäistä kertaa matka-apurahoja jatko-opiskelijoille ja tutkijoille, yhteismäärältään lähes 35 000 euroa. Lisäksi säätiö on tänä vuonna jakanut stipendeinä yhteensä 25 000 euroa opiskelijoille, jotka suorittavat kaupallisen alan tutkintoa turkulaisissa oppilaitoksissa.
Faron Pharmaceuticalsin uusimmat tutkimustulokset julkistetaan johtavassa verisyöpäkokouksessa Yhdysvalloissa – hoito tehosi 80 prosentilla potilaista27.11.2024 10:49:10 EET | Tiedote
Faron Pharmaceuticals julkaisee kokeellisen lääkkeen bexmarilimabin faasin 2 tuloksia myelodysplastisen syndrooman (MDS) hoidossa. Ne vahvistavat faasien 1 ja 2 aikaisemmin saadut positiiviset tulokset hoitoon reagoimattomilla MDS-potilailla. Tutkimuksessa mukana olevista 20 MDS-potilaasta 16 sai hoitovasteen. He eivät ole saaneet apua nykyisestä standardihoidosta, eikä heille ole tarjolla tehokkaita hoitovaihtoehtoja. Uudet tulokset julkistetaan American Society of Hematologyn (ASH) 66. vuosikokouksessa.
Sami Miettinen ohjaa Abomicsin kohti kansainvälistä kasvua yksilöllisen lääketieteen alalla4.10.2024 11:10:38 EEST | Tiedote
Farmakogenetiikan ja yksilöllisen lääketieteen asiantuntija Abomics Oy sai toukokuussa uudeksi toimitusjohtajakseen Sami Miettisen, joka on tehnyt 25 vuoden uran kansainvälisissä terveydenalan tehtävissä. Hän näkee yrityksellä merkittäviä kasvun mahdollisuuksia niin Suomessa kuin ulkomailla. Abomicsin tarjoamien farmakogenetiikan palvelujen avulla lääkehoito ja annostukset voidaan yksilöidä potilaiden genetiikan pohjalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme