Uudistus toi haaveissa olleen ruokatorin S-market Hennalaan

Neljä vuotta sitten Lahden Hennalaan avattu S-market oli jo silloin edistyksellinen myymälä. Se oli Hämeenmaan ensimmäinen askel matkalla kohti Hämeen alueen suurinta aurinkovoiman tuottajaa.
– Hennalan S-market oli valmistuttuaan kiinteistöteknologiansa puolesta edistyksellinen yksikkö ja Hämeenmaan ensimmäinen toimipiste, jossa oli oma sähköinen aurinkovoimala. Lisäksi kiinteistössä käytettiin ohjailtavaa yleisvalaistusta, kertoo Osuuskauppa Hämeenmaan tekninen isännöitsijä Hannu Tauriainen.
Monen maun ruokatori
Myymäläuudistuksen sydän on asiakkaiden kauan odottama ja toivoma ruokatori. Oman ruokatorin saaminen Hennalan S-markettiin monipuolisti ja modernisoi kaupan palvelutarjonnan hetkessä.
Uuden ruokatorin valikoima on kattava. Tarjolla on mm. erilaisia tuore- ja savukaloja, valmisruokia, salaatteja ja grillituotteita – kuten kanoja ja lihoja. Lisäksi suunnitteilla on saada ruokatorin loppuviikon tarjontaan tuoretta, valmiiksi pakattua sushia.
Uutta tarjontaa myymälään tuo myös Food Market Herkun maistuva juustovalikoima.
Nyt tehdyssä remontissa myymälä sai täysin uuden ilmeen ja yhä kattavammat valikoimat.
– Hedelmä- ja vihannesosasto sai uudet kalusteet ja sitä myötä uuden ilmeen, samoin juomaosasto. Valikoimia on kasvatettu koko myymälässä, ja esimerkiksi juomapuolella erikoisoluita on entistä enemmän, kertoo Sale- ja S-market-ryhmäpäällikkö Ville Kivinen.
Uudistuksen myötä Hennalan S-marketin entistä monipuolisempaa hedelmä- ja vihannesosastoa täydentää Mehustamo, josta saa raikasta tuorepuristettua mehua.
Marketpäällikkö Kaisa Strandvall on erittäin tyytyväinen Hennalan myymälän uuteen, entistä raikkaampaan ilmeeseen ja uusiin palveluihin.
– Leipä- ja heviosastoa valaisevat kohdevalot ovat upeat ja tuovat myymälään modernimpaa ilmettä. Olemme myös saaneet myymälään diginäyttöjä, joissa pyörii ajankohtaisia mainoksia ja kampanjoita.
– Niin asiakkaamme kuin me työntekijätkin olemme erittäin innoissamme uudistuksista ja hulppeasta myymälästä, Kaisa Strandvall summaa.
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Hämeenmaa, ryhmäpäällikkö Ville Kivinen, 050 373 9887
Osuuskauppa Hämeenmaa, marketpäällikkö Kaisa Strandvall, 044 713 0531
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Hämeenmaa – 170 000 asiakasomistajan omistama paikallinen yritys
Osuuskauppa Hämeenmaa toimii Kanta- ja Päijät-Hämeessä, 21 kunnan alueella. Hämeenmaa on alueensa suurin yritys, joka työllistää noin 3300 työntekijää. Osuuskaupan omistavat sen asiakasomistajat, ja Hämeenmaalla omistajia on jo yli 170 000. Edullisten ja luotettavien kauppapalvelujen lisäksi omistajuus palkitsee muun muassa kuukausittaisena Bonuksena. Tuloksensa Hämeenmaa käyttää jäsentensä palveluiden ja verkostonsa kehittämiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Hämeenmaa
Nelipyörä laajentaa toimintaansa Seinäjoelle18.6.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaan ja Kymen Seudun Osuuskaupan omistama Nelipyörä Oy ostaa Etelä-Pohjanmaan Osuuskaupan, Eepeen, autokaupan liiketoiminnan. Nelipyörän tavoitteena on jatkaa kasvua hallitusti koko Suomen alueella.
Prisman tulo Heinolaan etenee – rakentamisvaihe työllistää yli 200 henkilöä5.6.2025 16:01:19 EEST | Tiedote
Hämeenlinnan hallinto-oikeus on hylännyt Heinolan Prisman kaavasta tehdyn valituksen. Hallinto-oikeuden tekemän päätöksen mukaan kaavaa valmisteltaessa ei ole menetelty lainvastaisesti eikä virheellisesti.
Hämeenmaa lahjoittaa 100 000 euroa LUT-yliopistolle4.6.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Lahden-Lappeenrannan teknillinen yliopisto LUT laajentaa kauppatieteellisen alan koulutustarjontaa Lahdessa. Yliopisto on suunnitellut aloittavansa kandidaatin tutkintoon johtavan Bachelor in Digital Business -koulutusohjelmansa syksyllä 2026.
S-market Sokos uudistuu – myymälä suljettu kesä-heinäkuun ajan2.6.2025 12:43:35 EEST | Tiedote
S-market Sokos on suljettuna mittavien uudistustöiden ajan 5.6.–31.7. Täysin uudistuneen myymälän avajaisia juhlitaan 1. elokuuta.
Foodora-toimitukset alkavat Sale Metsäpellosta ja Sale Karavaanista23.5.2025 11:05:00 EEST | Tiedote
Sale Metsäpelto Lahdessa ja Sale Karavaani Riihimäellä aloittavat Foodora-toimitukset tiistaina 27. toukokuuta. Foodora-yhteistyön laajentamisella haluamme palvella asiakkaitamme entistä paremmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme