Uusi avaus dekkaristina tunnetulta Vera Valalta – aistivoimainen lukuromaani Aprikoosiyöt vie kukkivaan Italiaan
9.3.2021 08:48:54 EET | Gummerus | Tiedote

Suomalaisen Lauran ura ja parisuhde polkevat paikallaan. Tilannetta ei yhtään helpota äidin muistisairaus eikä täydellisyyttä hipova isosisko Kati, joka yrittää saada Lauraa tekemään järkiratkaisuja. Odottamaton löytö lapsuusmuistojen joukosta herättää kysymyksiä. Laura matkustaa 20 vuoden tauon jälkeen tätinsä Ainon huvilaan Tolfan vuoristoon.
Rakkaussuhteiden rinnalla Aprikoosiyöt pureutuu sisarusten väliseen suhteeseen. Vera Vala kertoo suhteen omaan siskoonsa olevan fyysisestä etäisyydestä huolimatta erityisen tärkeä ja läheinen.
”Sisaruussuhde on monille ihmisille elämän pisin ihmissuhde. Jaettujen kokemusten myötä se saattaa suoda turvaa ja ymmärrystä, jota mikään muu ihmissuhde ei voi tarjota. Samalla harva ihmissuhde on niin altis ristiriitaisille tunteille kuin suhde sisaruksiin. Sisarukset ovat vertailukohteita, kiistakumppaneita, ilon jakajia ja vuoria, joihin nojaamme silloin, kun muu maailma murentuu ympäriltä”, hän kuvailee.
Romaanin tapahtumapaikat Tolfan vuoristossa ovat Vera Valalle tuttuja. "Mieheni ja minä menimme naimisiin Tolfassa, ja myös tyttäreni on asunut siellä ensimmäisen vuotensa. Meillä on paikkakunnalla yhä loma-asunto. Vaikka olenkin käyttänyt taiteellista vapautta kuvaillessani tiettyjä Aprikoosiöiden tapahtumapaikkoja, tuntui tärkeältä sijoittaa romaani suurkaupungin sijaan juuri tähän tuttuun ja turvalliseen pikkukylään", hän kertoo.
Kirjailija Vera Vala on asunut Italiassa yli 20 vuotta. Hän rakastaa italialaista ruokaa ja ratkaisi keski-iän kriisinsä aloittamalla psykologian opinnot yliopistossa. Valan perheeseen Milanossa kuuluu miehen ja tyttären lisäksi Palermon varjoisilta kujilta pelastettu kissa. Valalta on julkaistu myös kuusiosainen Arianna de Bellis -dekkarisarja.
Vera Vala: Aprikoosiyöt
368 sivua
myös äänikirjana, lukijat Mirjami Heikkinen ja Anniina Piiparinen
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva HerrainsiltaViestintäpäällikkö
Puh:040 5146 360eeva.herrainsilta@gummerus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Historiallinen trilleri aloittaa trilogian sortovuosista Tampereella – 60 vuotta täyttävän Päivi Alasalmen uusi romaani Enkelinkihara (Gummerus) ilmestyy 18.9.7.8.2026 08:07:00 EEST | Tiedote
Suosikkikirjailija Päivi Alasalmen historiallinen trilleri Enkelinkihara (Gummerus) aloittaa syyskuussa uuden, 1800-luvun lopun sortovuosien Tampereelle sijoittuvan Sydänkylmä-trilogian. Pitkästä kirjailijanurastaan tunnettu Alasalmi täyttää 60 vuotta tänään 7.8.
ENNAKKOTIEDOTE: Vaikuttava Pulitzer-palkittu romaani kirjoittaa uudelleen mustien historiaa6.8.2026 10:09:09 EEST | Tiedote
Yhdysvaltalaiskirjailija Percival Everettin James (Gummerus) on uudelleentulkinta Mark Twainin klassikkoromaanista Huckleberry Finnin seikkailut. Nerokas, teräviä havaintoja ja huumoria kihisevä romaani on kirjoitettu orjuutetun Jimin näkökulmasta, ja se näyttää orjat aktiivisina toimijoina. Romaani on myynyt yli kaksi miljoonaa kappaletta, se käännetään 33 kielelle, ja se on saanut lukuisia arvostettuja kirjallisuuspalkintoja ja -ehdokkuuksia. Kielellisesti taiturillisen romaanin suomentaa palkittu kääntäjä Antero Tiittula, ja se ilmestyy 31.8.
ENNAKKOTIEDOTE: Hanna Brotherus kirjoittaa vahvan kehollisesti rakkaudesta, naiseudesta, sairaudesta ja addiktioista5.8.2026 10:46:17 EEST | Tiedote
"Eniten elämässäni olen ajatellut seksiä ja ruokaa”, toteaa päähenkilö kirjailija ja koreografi Hanna Brotheruksen 2.9. ilmestyvässä romaanissa Paitsi rakkaus (Gummerus). Romaani kuljettaa lukijan Pariisin kaduilta syömishäiriöklinikan käytäville. Se kuvaa vavahduttavasti naisen suhdetta omaan kehoon ja kaipuuta toisen lähelle. Silmiä avaava teos kysyy, voiko pakkomielteitä ruokaan ja rakkauteen erottaa toisistaan.
Lähes puoli miljoonaa myytyä kirjaa – Esa Sirén on sukupolvensa menestynein sotakirjailija4.8.2026 10:12:10 EEST | Tiedote
Esa Sirén ryhtyi kirjailijaksi viisikymppisenä pitkän jääkiekkovalmentajan uran jälkeen. Nyt, yli 20 vuotta ja 22 sotaromaania myöhemmin, hän on sukupolvensa menestynein sotakirjailija. Kaukopartioromaani Valiosissit selustassa (Gummerus) vie lukijan kesän 1944 sotatapahtumiin Aunukselle hetkeen, jossa puna-armeija ryhmittyi hyökkäykseen murskaavalla ylivoimalla, suomalaisjoukot vetäytyivät U-asemaan ja koko Suomi jännitti peloissaan maan kohtaloa.
ENNAKKOTIEDOTE: Erokirja lapsiperheiden vanhemmille antaa tietoa ja vertaistukea sekä pöllyttää perhepuhetta ja purkaa häpeää3.8.2026 13:10:00 EEST | Tiedote
Miksi puhutaan rikkinäisistä perheistä? Onko avioero epäonnistuminen? Millainen on hyvä ero ja miten se tehdään? Miten eroperheet pitäisi kohdata neuvolassa, päivähoidossa ja koulussa? Raisa Mattilan ja Antti Bergin Päätös – Erokirja lapsiperheen vanhemmille (Gummerus) on raikkaan suorapuheinen, hauska ja henkilökohtainen teos, joka kyseenalaistaa määrätietoisesti eroon liitettyä häpeää ja kokoaa yhteen kaiken tiedon, mitä tarvitaan hyvään eroon. Kirja ilmestyy 24.8.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


