Turun Osuuskauppa

Uusi Fafa´s Turun keskustaan

6.3.2020 09:59:09 EET | Turun Osuuskauppa | Tiedote

Jaa
Turun Osuuskauppa tuo KOP-kolmioon Turun ydinkeskustaan Fafa´s -ravintolan. Uusi Fafa´s avataan kesällä 2020.

Terveellistä ja ravinteikasta katuruokaa tarjoilevan Fafa's:n menu koostuu pitaleivistä ja salaateista ja ketju keskittyy pääasiassa vegaaniseen ja kasvisruokaan, mutta tarjolla on myös liha-annoksia. Fafa’s on tunnettu muun muassa maukkaista falafeleistä, tuoreista pita-leivistä sekä mutkattoman ystävällisestä palvelusta.

- Fafa´s on suomalainen kasvava nopean syömisen ketju ja vaihtoehto perinteisemmälle ja raskaammalle fast foodille. Pääsemme nyt tarjoamaan asiakkaillemme Fafa's:n herkkuja myös Turun keskustassa. Ravintola sijaitsee erittäin hyvällä paikalla ja uskon, että ravintolan tuoterepertuaari vastaa koko ajan kasvavaan kasvis- ja katuruuan kysyntään, toteaa toimialajohtaja Mikko Eskelinen Turun Osuuskaupasta.

KOP-kolmion Fafa´s työllistää jatkossa kymmenkunta henkilöä. Tällä hetkellä Turun Osuuskaupalla on Fafa´s myös Kauppakeskus Myllyssä Raisiossa.

Fafa’s on suomalaisomisteinen konsepti, joka on toiminut vuodesta 2011 ja sillä on laaja ja uskollinen asiakaskunta. Yrityksellä on Suomessa 40 ravintolaa, joista 29 on franchising-yrittäjien hallinnassa. Kolme ravintolaa sijaitsevat Ruotsissa, Virossa ja nyt uusimpana Englannissa.

www.fafas.fi

Lisätietoja:

Turun Osuuskauppa, toimialajohtaja Mikko Eskelinen, puh. 010 764 5007

Avainsanat

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Turun Osuuskauppa
Turun Osuuskauppa
PL 186
20101 Turku

http://www.tok.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa

Sale Merimasku palvelee niin vakiasukkaita kuin mökkiläisiäkin17.3.2026 12:04:29 EET | Tiedote

Turun Osuuskauppa avaa uuden Sale Merimaskun Rymättyläntien ja Merimaskuntien risteykseen torstaina 19.3.2026. Uusi myymälä parantaa alueen vähittäiskaupan palveluja ja palvelee ympäri vuoden niin vakituisia asukkaita kuin kesäkauden aikana mökkiläisiä. - Haluamme parantaa asiakasomistajien palvelua koko tällä alueella. Merimaskun Salessa panostamme ystävälliseen palveluun ja ennen kaikkea siihen, että perusostokset hoituvat vaivattomasti. Valikoimastamme löytyy hyvin arjen tarpeisiin sopivat tuotteet. Lisäksi kesäkaudella täällä liikkuu paljon mökkiläisiä ja palvelutarjonta on mietitty myös tätä silmällä pitäen, kertoo Turun Osuuskaupan ryhmäpäällikkö Tuomo Makkonen. Myymälässä työskentelee kahdeksan vakituista työntekijää. Kesällä asiakkaita ilahduttavat lisäksi seitsemän kesätyöntekijää. Myymäläpäällikkönä toimii Anniina Virtanen. Monipuoliset palvelut ja energiatehokkaat ratkaisut Uusi kauppa on kokonaispinta-alaltaan lähes 900 neliömetriä, ja myymälätilaa on vajaat 500 neliömetriä

Turun Osuuskauppa juhlii lokakuussa 125-vuotista taivaltaan5.2.2026 11:00:09 EET | Tiedote

Wähäväkisten Osuusliikkeen perustaminen vuosisadan alussa 1901 oli lähtölaukaus Turun Osuuskaupalle. Jo 125 vuotta olemme olleet siellä missä varsinaissuomalaisten elämä. Juhlavuonna osuuskauppa toteuttaa näkyvästi perustehtäväänsä tarjoamalla kilpailukykyisiä hintaetuja ja palveluja ja kehittämällä verkostoaan. Tapahtumien täyteinen juhlavuosi pitää syksyllä sisällään mm. kahden uuden Prisman ja uudistuneen Wiklundin avauksen sekä marraskuussa poikkitaiteellisen esityksen konserttitalo Fuugassa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye