Uusi Lapinlahti-säätiö lanseerataan tukikonsertilla Tavastialla 26.4. – mukana muun muassa Janna, Tuure Kilpeläinen, Anssi Kela, Mira Luoti, Tuomo & Markus ja Sami Saari

Helsingin Lapinlahden kulttuurihistoriallisesti arvokkaan ja kaupunkilaisille rakkaan vanhan mielisairaala-alueen tulevasta omistuksesta, peruskorjauksista ja toimintamalleista päätetään vuoden 2023 aikana. Uusi Lapinlahti-säätiö pyrkii tarjoamaan Lapinlahdelle ja sen toiminnoille pitkäjänteisen, kotimaisen ja vastuullisen omistajan, tukijan ja rahoittajan. Säätiössä ovat mukana Pro Lapinlahti mielenterveysseura ry, Mieli Suomen Mielenterveys ry, Y-säätiö, Osuuskunta Lapinlahden tilajakamo, Kaakkois-Suomen sosiaalipsykiatrinen yhdistys ry ja uusi rahoittajataho Dream Broker Oy.
– Helsingin Lapinlahden yli 180-vuotista mielenterveystyön kulttuurihistoriaa jatkamaan on alueelle syntynyt hieno ja moninainen, kansalaislähtöinen taiteiden, kulttuurin, mielen hyvinvoinnin ja pienyrittäjyyden keskus. Toiminnan ovat mahdollistaneet erityisesti Helsingin kaupungin kanssa tehty sopimus Lapinlahden tilojen väliaikaisvuokrauksesta sekä laajojen ihmisjoukkojen omistautuminen Lapinlahden vaalimiseen ja kehittämiseen. Tämän alueelle syntyneen kukoistavan kaupunkikulttuurin ja laajasti jaetun arvomaailman pohjalle on Helsingin ja helsinkiläisten hyvä rakentaa myös seuraavat 180 vuotta Lapinlahden tulevaisuutta. Tätä tukemaan perustetaan nyt Lapinlahti-säätiö, tiivistää Lapinlahti-säätiötä, Lapinlahti-yhteisöä, Lapinlahden Lähdettä ja Mieli ry:tä edustava Ville Pellinen.
Säätiö on tälläkin hetkellä Lapinlahden alueella toimivaa mielenterveystyötä, tutkimusta, tiedettä, taidetta, kulttuuria ja opetusta tukeva ja edustava taho ja vaihtoehto alueen kehittämiseen ja omistamiseen kiinteistökehitysyhtiö NREPille, jonka kanssa kaupunki on jatkanut neuvotteluja, yllätyksenä Lapinlahden kansalaisjärjestöille. NREP kaavailee alueelle hotelli- tai hostel-toimintaa. Lapinlahden kansalaisjärjestöjen ideat sairaala-alueen jatkosta eivät edenneet Helsingin kaupungin järjestämässä ideakilpailussa pari vuotta sitten ja NREPin hotellitoimintaan tukeutuva suunnitelma jäi tuolloin ainoaksi vaihtoehdoksi, kunnes se tyrmättiin kaupunkiympäristölautakunnassa ja lopulta kaupunginhallituksessa. Hankkeen jatkosta tehtiin selvitys, mutta Lapinlahti-asia ei ole tullut uuteen päätöksentekoon, kunnes viime vuoden lopulla kaupunki tiedotti jatkavansa alueen kehittämistä nimenomaan NREPin kanssa.
Lapinlahdessa on sairaala-aikojen jälkeen pyöritetty, kehitetty ja vaalittu jo lähes kymmenen vuoden ajan kansalaislähtöistä taiteiden, kulttuurin, mielen hyvinvoinnin ja pienyrittäjyyden keskusta, jonka ohjaavina arvoina ja periaatteina ovat yhteisöllisyys, moninaisuus ja merkityksellisyys, kestävyys, vastuullisuus ja turvallisuus sekä rohkeus, joustavuus ja avoimuus. Tavastian konsertti lanseeraa nyt Lapinlahti-säätiön vaalimaan ja puolustamaan näitä arvoja myös tulevaisuudessa.
Tavastian artistikavalkadissa mukana oleva laulaja-lauluntekijä Tuure Kilpeläinen kiteyttää konsertin viestin seuraavasti:
– Lapinlahdessa tapahtuva kuplinta ja ruohonjuuritason kulttuuri- ja mielenterveystyö sisältää valtavan potentiaalin. Se mitä tapahtuu Lapinlahdessa on luovaa ja parantavaa toimintaa, jota ei voi lyhytnäköisesti mitata. Luulisi että Helsingin kaupunki nimenomaan haluaisi säilyttää, eikä tuhota tällaista elävää organismia. Sellainen kaupunkikehitys, jossa kaikki kiinnostava ja rönsyilevä siivotaan pois ei tue luovuutta eikä ole pitkällä tähtäimellä taloudellisesti kannattavaa. Konserttimme on viesti helsinkiläisille siitä, että heidän toiveillaan ja tarpeillaan on puolustajia, ja kaupungin päättäjille siitä, että Lapinlahti tosissaan halutaan ja kannattaa säilyttää kaikille avoimessa, mielen hyvinvointia ja kulttuuria vahvistavassa käytössä.
Ke 26.4. 2023 Lapinlahti-säätiön tukikonsertti Tavastialla (Urho Kekkosen katu 3-5, Helsinki)
Ovet klo 19.00, showtime alkaen klo 20.00
Liput 30 € Tiketistä.
Lapinlahti-säätiön tukikonsertin artistilista ja aikataulut päivittyvät konserttiin mennessä. Järjestäjät pidättävät oikeuden muutoksiin.
Tuure Kilpeläisen haastattelupyynnöt liittyen Lapinlahti-säätion tukikonserttiin:
Meri Timgren
Universal Music Finland Oy
Meri.Timgren@umusic.com
050 5455770
universalmusic.fi/
Lisätiedot, Lapinlahti-säätiöön liittyvät haastattelut:
Ville Pellinen
Toimitusjohtaja
Lapinlahden Lähde Oy
(osa MIELI Suomen Mielenterveys ry:n organisaatiota)
+358 40 665 6605
ville.pellinen@lapinlahdenlahde.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:+358 40 596 7973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Helsinki Lit 2026 julkisti ensimmäiset kansainväliset kirjailijavieraansa – mukana Vincenzo Latronico, Alana S. Portero, Lina Wolff ja Tara Menon12.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Helsinki Litin ensimmäiset julkistetut kansainväliset kirjailijavieraat tulevat Italiasta, Espanjasta, Ruotsista ja Yhdysvalloista. Juuri toisen August-palkintonsa voittanutta Lina Wolffia tulee haastattelemaan kaksinkertainen Finlandia-palkittu kirjailija Pajtim Statovci, muiden vierailijoiden keskusteluparit ja haastattelijat julkaistaan myöhemmin. Festivaalin juontaa jälleen näyttelijä Alma Pöysti. 22.-23. toukokuuta 2026 Helsingin Kulttuuritalolla järjestettävän Helsinki Litin koko ohjelma julkistetaan perinteisesti ystävänpäivänä 14. helmikuuta, jolloin myös yhden päivän liput tulevat myyntiin. Kahden päivän liput ovat myynnissä Lippu.fi:ssä.
Teosto-palkittujen Sanna Ahvenjärven ja Tapio Lappalaisen sävellyksiä esitetään Saksassa joulukuussa11.12.2025 13:34:03 EET | Tiedote
Suomalaissäveltäjien Sanna Ahvenjärven ja Tapio Lappalaisen teoksia kuullaan joulukuussa Saksassa kahdessa konsertissa. Kaksikon uusi yhteissävellys, joululaulu Joulu saapuu taas / Christmas Is Coming Again, saa maailman kantaesityksensä Leipzigissa järjestettävässä perinteisessä Lucia-konsertissa Peterskirche-kirkossa 15.12.2025. Tapahtuma kerää vuosittain runsaasti kuulijoita nauttimaan pohjoismaisista sävyistä ja Lucia-kulkueesta. Leipzigin jälkeen vuorossa on Berliini, jossa Ahvenjärven ja Lappalaisen musiikkia esitetään 18.12.2025 Passionskirche-kirkossa järjestettävässä sävellyskonsertissa.
Kompositionen der Teosto-Preisträger*innen Sanna Ahvenjärvi und Tapio Lappalainen werden im Dezember in Deutschland aufgeführt11.12.2025 13:33:07 EET | Tiedote
Werke der finnischen Komponist*innen Sanna Ahvenjärvi und Tapio Lappalainen sind im Dezember in zwei Konzerten in Deutschland zu hören. Das neue Gemeinschaftswerk des Duos, das Weihnachtslied Joulu saapuu taas / Weihnachten kommt wieder, erlebt seine Welturaufführung im traditionellen Lucia-Konzert in der Peterskirche in Leipzig am 15.12.2025. Die Veranstaltung zieht jedes Jahr zahlreiche Zuhörerinnen an, die die nordischen Klangfarben und die Lucia-Prozession genießen möchten. Nach Leipzig folgt Berlin, wo Musik von Ahvenjärvi und Lappalainen am 18.12.2025 im Rahmen eines Kompositionskonzerts in der Passionskirche aufgeführt wird.
Vanhan Porvoon Jäätelötehdas panostaa kasvuun – tuotantojohtajaksi Micael Saranpää9.12.2025 09:10:00 EET | Tiedote
Artesaanijäätelöiden valmistaja Vanhan Porvoon Jäätelötehdas (VPJT) investoi tulevaisuudessa prosessien kehittämiseen, tavoitteenaan kasvattaa tuotantokapasiteettia merkittävästi. Yritys on palkannut riveihinsä Kolmen Kaverin Jäätelö Oy:n tuotantojohtajana toimineen Micael Saranpään. Saranpää siirtyy VPJT:n palvelukseen maaliskuun 2026 alussa.
Eternal Erection palaa tien päälle – The Return Of The Funk -kiertue starttaa helmikuussa 20261.12.2025 12:04:20 EET | Tiedote
Loppuunmyydyn paluukeikkansa Funky Elephant Festivalin pääesiintyjänä 1. marraskuuta soittanut Eternal Erection palaa tositoimiin alkuvuodesta 2026. Yhtye lähtee helmikuussa käynnistyvälle The Return Of The Funk -kiertueelle, joka kuljettaa funkin ilosanomaa yhdeksälle paikkakunnalle ympäri Suomen. Kiertue enteilee bändin uutta, keväällä 2026 ilmestyvää albumia, jonka seuraava single kuullaan tammikuun lopulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

