Uusi Rosso Jyväskylä avataan torstaina 13.5.2021

Uusi Rosso Jyväskylä avataan Asemankadun ja Vapaudenkadun kulmaukseen helatorstaina 13.5.2021. Asiakaspaikkoja Rossossa on yli 170. Ravintolan sisätiloissa asiakaspaikkoja on yli 130 ja terassilta löytyy paikkoja lisää lähes 40 asiakkaalle. Uusi Rosso työllistää 15 ravintola-alan ammattilaista, joista suuri osa on viime vuoden lopulla suljetun Rosso Jyväskeskuksen entistä henkilökuntaa.
− Koronan värittämän vuoden jälkeen tämä on ollut meille aivan erityisen piristävä ja mieluinen projekti. Meillä on vahva usko uuden Rosson sijaintiin tulevan torin reunalla. Kotoisan viihtyisälle ja tutulle ravintobrändille on varmasti kysyntää niin lounasasiakkaille, perheille kuin iltaa istuville nautiskelijoillekin, iloitsee Keskimaan matkailu- ja ravitsemiskaupan toimialajohtaja Pasi Kunelius.
Uuden Rosson ajanmukainen, viihtymään kutsuva sisustus on valoisa ja rustiikkinen, sisältäen luonnonläheisiä materiaaleja kuten puuta ja runsaasti vihreää. Rosso tunnetaan pizzauunissa paistetuista pizzoista, herkullisista grillituotteista ja mutkattoman rehellisestä palvelusta.
Uutta Rossoa luotsaa Rosso Jyväskeskuksesta tuttu ravintolapäällikkö Anja Rinteelä yhdessä ammattitoisen henkilökunnan kanssa, joista osa on niin ikään tuttuja kasvoja Jyväskeskuksen ajoilta.
− Olemme todella innoissamme avaamassa uutta Rossoa, joka on ihastuttanut koko meidän työryhmämmekin ravintolan upean miljöön ja helpon saavutettavuuden osalta. Meiltä löytyvät herkulliset annokset, edulliset alku- ja jälkiruoat sekä uusina ilmiöinä perjantain Pizzantait ja Pasta-sunnuntait, taustoittaa Rosso Jyväskylän ravintolapäällikkö Anja Rinteelä.
− Palvelussamme panostamme siihen, että se on aina ensiluokkaista ja mutkatonta – olipa kyse pöytään ohjaamisesta, tilausten vastaanottamisesta, annosten tarjoilusta tai laskun toimittamisesta. Meille on helppo tulla pyörähtämään tai viihtymään pidemmäksi aikaa, Rinteelä lisää.
Rosso Jyväskylän avajaisia vietetään toukokuun ajan rauhallisissa merkeissä koronarajoitukset ja asiakkaiden sekä henkilökunnan turvallisuus huomioiden.
Keskimaa aloittaa YT-neuvottelut koskien Rosso Kirkkopuiston toiminnan lakkauttamista
Osuuskauppa Keskimaa aloittaa yhteistoimintaneuvottelut koskien Rosso Kirkkopuiston mahdollista lakkauttamista. Neuvottelut koskevat koko Rosso Kirkkopuiston henkilöstöä, yhteensä kuutta (6) henkilöä, joille tullaan tarjoamaan töitä Keskimaan muista yksiköistä, mikäli Rosso Kirkkopuiston toiminta päädytään lakkauttamaan. Keskimaalla on jatkuva tarve ravintola-alan ammattilaisista.
− Neuvottelujen taustalla on Rosso Kirkkopuiston vuokrasopimuksen päättyminen kesällä, taustoittaa Osuuskauppa Keskimaan matkailu- ja ravitsemisalan toimialajohtaja Pasi Kunelius.
Yhteistoimintaneuvotteluesitys on annettu perjantaina 7.5.2021 ja sen osalta noudatetaan kahden viikon neuvotteluaikaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Keskimaa, Pasi Kunelius, toimialajohtaja, pasi.kunelius@sok.fi, 010 767 3060
Osuuskauppa Keskimaa, Mikko Parviainen, ryhmäpäällikkö, mikko.parviainen@sok.fi, 010 767 3062
Osuuskauppa Keskimaa, Anja Rinteelä, ravintolapäällikkö, anja.rinteela@sok.fi, 010 767 5455
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä yli 624 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 134 000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme lähes 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
Keskimaa järjestää elokuussa yhteistyössä JJK:n kanssa lastentapahtuman Lounaispuistossa24.6.2025 10:30:37 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa järjestää yhteistyössä JJK Jyväskylä ry:n kanssa ilmaisen lastentapahtuman Jyväskylän Lounaispuistossa lauantaina 23. elokuuta klo 12–15. Lapsille ja perheille suunnattu tapahtuma on osa Keskimaan 110-juhlavuotta. JJK järjestää samoissa puitteissa Lounaspuistoissa lauantai-iltana myös Harjurokki-tapahtuman.
ABC Joutsan uudistettu latausasema avataan juhannusliikenteeseen – Keski-Suomen toivotuin suurteholatausasema avataan ABC Hirvaskankaalle heinäkuussa18.6.2025 13:55:00 EEST | Tiedote
ABC Joutsan latausaseman tehon megawattiluokkaan nostava uudistus on valmistunut juhannusliikenteeseen. Osana uudistusta Joutsan latausasemalla otetaan käyttöön energiavarasto eli akusto, joka mahdollistaa sähkön varastoinnin huippukuormien tasaukseen. Samaan aikaan ABC Hirvaskankaalla valmistaudutaan Keski-Suomen suurimman suurteholatausaseman avaukseen heinäkuun alussa. Hirvaskankaan suurlatausasema rakentuu kahdessa vaiheessa, joista ensimmäinen vaihe avataan kesäliikenteeseen heinäkuun aikana.
Keskimaa aloittaa yhteistyön Asianajotoimisto Kontturin kanssa – tarjoaa asiakasomistajille lakipalveluita17.6.2025 09:15:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa on solminut yhteistyösopimuksen Itä-Suomen suurimman asianajotoimiston Kontturi & Co Oy:n kanssa, joka tuo edulliset lakipalvelut ja kuukausittaiset maksuttomat neuvontapäivät Keskimaan asiakasomistajille. Kontturi avaa toimipaikan Jyväskylässä Kauppakeskus Sokkarille syys-lokakuun vaihteessa 2025.
Mestarin Herkun uudistus vahvistaa keskustan vetovoiman kasvua12.6.2025 10:32:34 EEST | Tiedote
Jyväskylän Kauppakeskus Sokkarilla sijaitsevan Mestarin Herkun keväällä alkanut uudistusprojekti on saatu päätökseen. Uudistuksen ensisijaisena tavoitteena oli parantaa asioinnin sujuvuutta ja raikastaa myymälämiljöötä ajanmukaiseksi. Myymälän ilmettä ja asiakaskiertoa on tehostettu muokkaamalla käytävälinjoja sekä lisäämällä uusia opasteita. Lisäksi uutena palveluna käyttöön on otettu ruoan verkkokaupan pikatoimitukset. Mestarin Herkun uudistus vahvistaa osaltaan Jyväskylän keskustan vetovoimaa keskusta-alueen palveluiden kehittämisen myötä.
Sale Kyyjärvi uudistuu – energiatehokkuutta ja parempaa asiakaskokemusta9.6.2025 11:45:00 EEST | Tiedote
Kyyjärvellä Kauppakeskus Paletissa sijaitsevassa Salessa alkaa mittava uudistus syksyllä 2025. Uudistuksen tavoitteena on parantaa myymälän asiakaskokemusta, toimivuutta ja energiatehokkuutta. Remontti toteutetaan kahdessa vaiheessa, jotta myymälä voidaan pitää auki koko remontin ajan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme