Uusi tietokirja: Koulun pitää olla tasa-arvoisempi

Peruskoulu on Suomen suurin tasa-arvoteko, mutta tasa-arvo ei tule itsestään, vaan sitä pitää vaalia. Viime vuosina kehitys ei ole ollut ainoastaan positiivista: koulut eriarvoistuvat, opettajat uupuvat ja oppilaiden entistä moninaisemmat taustat tulisi ottaa opetuksessa entistä paremmin huomioon.
Minja Koskelan ja Elina Tuomen Toisin tehty – keskusteluja koulusta on keskustelunavaus, jossa pohditaan, miten peruskoulun tasa-arvoa voitaisiin vahvistaa.
- Kuka saa opettaa?
- Mitä koulu voi oppia erilaisilta oppilailta?
- Miten alueellinen eriarvoistuminen näkyy koulujen arjessa?
- Mistä syntyy kunnollisen oppilaan muotti?
- Kenelle koulukirjat on kirjoitettu ja kuka saa viettää koulussa omia juhliaan?
- Entä millaiset arvot ohjaavat opetussuunnitelmia?
Ajankohtaiseen tutkimukseen nojaten ja omaan opettajakokemukseensa perustuen kirjoittajat hahmottelevat tulevaisuuden koulua, jossa tasa-arvo toteutuu entistä paremmin. Konkreettiset parannusehdotukset pohjaavat ajatukselle, joka lienee jokaiselle opettajalle tärkeä: koulu kuuluu kaikille.
Elina Tuomi on helsinkiläinen opettaja, kuvittaja ja tietokirjailija. Blogissaan Tuomi on ottanut terävästi kantaa koulumaailman tasa-arvokysymyksiin. Tuomi on julkaissut Suomirap-värityskirjan ja Itsenäisiä naisia -tietokirjan (S&S).
Minja Koskela on helsinkiläistynyt kirjailija ja entinen opettaja, joka kirjoittaa väitöskirjaa musiikkikasvatuksesta. Koskelalta on aiemmin julkaistu feminismiä käsittelevä tietokirja Ennen kaikkea feministi (Karisto 2019).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna ForssViestintä- ja markkinointipäällikkö
Puh:0505717522johanna.forss@sets.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Kustantamo S&S – ystävien kesken S&S – julkaisee laadukasta kauno-, tieto- ja lastenkirjallisuutta. S&S on osa Schildts & Söderströmsiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S
It-asiantuntijan uutuuskirja kertoo internetin yllättävän suomalaisesta historiasta9.9.2025 15:16:04 EEST | Tiedote
Linus Nymanin tietokirja Hyvät hakkerit on ylistys uteliaisuudelle, avoimelle lähdekoodille ja teknologian hyvälle voimalle. Se kuljettaa läpi tietotekniikan historian, jossa suomalaisilla on ollut yllättävän suuri rooli.
Euroviisusankari Axel Åhman kirjoittaa hiljaisista miehistä – novellikokoelma Rääppöö kuvaa pohjalaisuutta huumorilla ja lämmöllä3.9.2025 15:13:39 EEST | Tiedote
Moni tuntee Axel Åhmanin huumoriyhtye KAJ:n jäsenenä ja Ruotsin euroviisuedustajana. Jo ennen euroviisuhuumaa Åhman on ollut arvostettu kirjailija, ja nyt julkaistaan suomeksi hänen esikoisnovellikokoelmansa Rääppöö – Saunavaltaistuin ja muita novelleja (suom. Katriina Huttunen). Ruotsinkielinen alkuteos Klein on saanut ylistävän vastaanoton sekä Suomessa että Ruotsissa; kirjasta on otettu jo seitsemän painosta. Ensi keväänä julkaistaan suomeksi myös Åhmanin romaani Tulisielu, joka ilmestyi ruotsiksi vuonna 2023 (Eldsjäl).
Piia Leinon uusi romaani on piinaavan jännittävä matka avaruuteen ja ihmisyyden ytimeen28.8.2025 13:06:39 EEST | Tiedote
Piia Leinon uusi romaani Hämärän laulu on psykologinen trilleri, joka kuljettaa lukijan Marsiin ja ihmismielen hämärille vyöhykkeille. Kun suruaan pakeneva Lea osallistuu mystiselle hyvinvointiretriitille punaiselle planeetalle, kaikki ei mene suunnitelmien mukaan: yhteys Maahan katkeaa, ja osallistujat alkavat kadota yksi toisensa jälkeen. Mitä retriitin kulissien takana piilee – ja mitä tapahtuu ihmisyydelle, kun tuttu katoaa ympäriltä? Piia Leino (s. 1977) on helsinkiläinen kirjailija, toimittaja ja kirjoittamisen opettaja. Hän on saanut useita kirjallisuuspalkintoja ja hänen teoksiaan on käännetty 13 kielelle.
Mistä kaikki päivät tulevat? – Filosofinen kuvakirja yhteisiin lukuhetkiin28.8.2025 12:58:21 EEST | Tiedote
Maija Hurmeen uusi kuvakirja Mistä kaikki päivät tulevat? kokoaa lasten pieniä ja suuria kysymyksiä yhteen oivaltavaksi ja lempeän humoristiseksi teokseksi, joka kutsuu lukijan pohtimaan maailman ihmeellisyyttä.
Susanna Hastin uusi romaani haastaa äitisuhteen tabua26.8.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon voittajan Susanna Hastin toinen romaani on syväluotaus äidin ja tyttären väliseen suhteeseen, sen repivään ristiriitaisuuteen ja toivon tavoittamattomuuteen. Teos piirtää psykoanalyyttisen muotokuvan hahmosta, joka ei pääse irti äidistään – ei ajattelemalla, ei puhumalla, eikä olemalla hiljaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme