Uusi tietokirja: Koulun pitää olla tasa-arvoisempi

Peruskoulu on Suomen suurin tasa-arvoteko, mutta tasa-arvo ei tule itsestään, vaan sitä pitää vaalia. Viime vuosina kehitys ei ole ollut ainoastaan positiivista: koulut eriarvoistuvat, opettajat uupuvat ja oppilaiden entistä moninaisemmat taustat tulisi ottaa opetuksessa entistä paremmin huomioon.
Minja Koskelan ja Elina Tuomen Toisin tehty – keskusteluja koulusta on keskustelunavaus, jossa pohditaan, miten peruskoulun tasa-arvoa voitaisiin vahvistaa.
- Kuka saa opettaa?
- Mitä koulu voi oppia erilaisilta oppilailta?
- Miten alueellinen eriarvoistuminen näkyy koulujen arjessa?
- Mistä syntyy kunnollisen oppilaan muotti?
- Kenelle koulukirjat on kirjoitettu ja kuka saa viettää koulussa omia juhliaan?
- Entä millaiset arvot ohjaavat opetussuunnitelmia?
Ajankohtaiseen tutkimukseen nojaten ja omaan opettajakokemukseensa perustuen kirjoittajat hahmottelevat tulevaisuuden koulua, jossa tasa-arvo toteutuu entistä paremmin. Konkreettiset parannusehdotukset pohjaavat ajatukselle, joka lienee jokaiselle opettajalle tärkeä: koulu kuuluu kaikille.
Elina Tuomi on helsinkiläinen opettaja, kuvittaja ja tietokirjailija. Blogissaan Tuomi on ottanut terävästi kantaa koulumaailman tasa-arvokysymyksiin. Tuomi on julkaissut Suomirap-värityskirjan ja Itsenäisiä naisia -tietokirjan (S&S).
Minja Koskela on helsinkiläistynyt kirjailija ja entinen opettaja, joka kirjoittaa väitöskirjaa musiikkikasvatuksesta. Koskelalta on aiemmin julkaistu feminismiä käsittelevä tietokirja Ennen kaikkea feministi (Karisto 2019).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna ForssViestintä- ja markkinointipäällikkö
Puh:0505717522johanna.forss@sets.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Kustantamo S&S – ystävien kesken S&S – julkaisee laadukasta kauno-, tieto- ja lastenkirjallisuutta. S&S on osa Schildts & Söderströmsiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S
Villa Hildan kesä myyty seitsemään maahan jo ennen julkaisua27.5.2025 13:46:26 EEST | Tiedote
Kesä, uusi alku ja saaristolaisromantiikka kohtaavat kirjassa Villa Hildan kesä, joka aloittaa Michaela von Kügelgenin feelgood-trilogian. Romaani on herättänyt kansainvälistä kiinnostusta jo ennen julkaisuaan: kirjan käännösoikeudet on myyty seitsemään maahan, muun muassa Saksaan, Alankomaihin, Tanskaan ja Norjaan. Kirja ilmestyy suomeksi 10. kesäkuuta samaan aikaan ruotsinkielisen alkuteoksen Sommar på Villa Hilda kanssa. Kirjan on suomentanut Hanni Salovaara.
Elokuvaohjaaja Suvi Westin esikoisromaani nauraa stereotypioille23.4.2025 09:14:20 EEST | Tiedote
Suvi Westin esikoisromaanista piti tulla hyvin tärkeä tietokirja saamelaisnaisista. Tulikin jotain ihan muuta, itseironinen, pisteliäs ja hauska romaani naisiin kohdistuvista odotuksista, ennakkoluuloista ja yksilön rimpuilusta perinteisen kulttuurin ja valtakulttuurin välillä.
Iida Turpeisen menestysromaani Elolliset ehdolla Italian merkittävimmän kirjallisuuspalkinnon saajaksi16.4.2025 12:53:08 EEST | Tiedote
Premio Strega on Italian suurin ja arvostetuin kirjallisuuspalkinto. Sen kansainvälinen vastine, Premio Strega Europeo, on nuorempi (perustettu 2014) mutta yhtä arvostettu. Ehdokkaiksi valitaan viisi eurooppalaista teosta. Voittaja julkistetaan Salone del Libro -messuilla Torinossa toukokuussa.
Ida Kukkapuro tapasi sisaruksensa vasta esikoulussa, ja haluaa siksi puolustaa sisaruutta7.4.2025 10:15:08 EEST | Tiedote
Kun puhutaan perheestä, pohditaan yleensä vanhempien ja lasten suhdetta. Mutta entä sisaruus? Kun toimittaja Ida Kukkapuro alkoi selvittää omaa sukuhistoriaansa, määritelmiä pakenevat sisaruussuhteet eivät jättäneet häntä rauhaan. Syntyi omakohtainen kirja aiheesta, josta on kirjoitettu hyvin vähän. Mitä kaikkea sisaruus on?
S&S:n kesän ja syksyn kirjat 202527.3.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Syksyllä ilmestyy muun muassa Marisha Rasi-Koskisen upea romaani Kesuura, Susanna Hastin odotettu toinen romaani Toivottomuus ja Sanna Kajander-Ruuthin kirjoittama elämäkerta Jarmo Koski – Salattu elämäni. Lastenkirjallisuudessa on luvassa muun muassa sarjakuvataiteilijana palkitun Ulla Donnerin ensimmäinen kuvakirja ja Eva Frantzin jännittävä uusi lastenromaani.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme