Uusi tilastotietokanta avaa perustiedot työeläkesijoituksista kaikkien saataville
13.10.2021 07:15:31 EEST | Työeläkevakuuttajat Tela | Uutinen
Työeläkevakuuttajien sijoitusvarojen jakautumiseen liittyvät tiedot sekä suurimpien työeläkevakuuttajien sijoitusjakauman ja tuottojen osavuositiedot löytyvät jatkossa erillisestä tilastotietokannasta www.tela.fi/tilastotietokanta.
– Tällä hetkellä tilastotietokannastamme löytyvät suosituimmat aikasarjamme sijoitusvaroista vuodesta 2004 alkaen sekä aikasarjat kuuden suurimman eläkevakuuttajan sijoitusjakaumasta ja tuottojen osavuositiedoista, kertoo Koivurinne.
Tilastot helposti ja nopeasti käyttöön
Sijoitustoimintaan liittyvistä tilastoista tulee Telaan säännöllisesti kyselyjä. Tilastotietokanta tarjoaa mahdollisuuden sijoitusvara- ja osavuositietojen aiempaa monipuolisempaan ja joustavampaan käyttöön kaikille tiedoista kiinnostuneille. Tietokanta on rakennettu palvelemaan erityisesti taloustoimittajien, tutkijoiden ja opiskelijoiden tietotarpeita.
– Enää ei tarvita erillistä yhteydenottoa Telaan, vaan tiedot saa halutessaan nopeasti verkkosivuiltamme, Schrall kertoo. Schrall ja Koivurinne auttavat mielellään tiedonhakijoita. Koivurinne on käytettävissä erityisesti työeläkesijoituksiin ja -talouteen liittyvissä asiakysymyksissä.
Monipuolisia tietohakuja
Sijoitusvaratiedot on tilastotietokannassa jaettu kolmeen osaan: yksityiseen ja julkiseen sektoriin, alueittain ja yhteisöryhmittäin. Ryhmää rajaamalla voidaan tarkastella vaikkapa eläkeyhtiöitä ryhmänä. Muita yhteisöryhmiä ovat eläkesäätiöt ja -kassat, julkisalojen eläkevakuuttajat sekä yhtenä ryhmänä Merimieseläkekassa (MEK) ja Maatalousyrittäjien eläkelaitos (Mela). Sijoitusvaratietoja ei ole saatavilla yksittäisen työeläkevakuuttajan osalta.
Sen sijaan sijoitusjakauman ja tuottojen osavuositietoja pääsee tarkastelemaan esimerkiksi yhden eläkevakuuttajan tai tietyn omaisuuslajin osalta. Osavuositiedot ovat saatavilla kuuden suurimman eläkevakuuttajan osalta. Aikasarjoista voi tutkia esimerkiksi perusjakaumaa, joka kertoo sijoitusten yhteenlasketun markkina-arvon ja sijoitetun käteisen jakautumisen eri sijoituskohteisiin. Tämän lisäksi saatavilla ovat riskijakauma, sijoitusten tuotot, joukkovelkakirjojen duraatiot ja avoimet valuuttapositiot.
Taustalla tunnettu tietokantajärjestelmä
Tietokannassa voi koostaa haluamansa tilaston ja jatkaa käsittelyä helposti esimerkiksi Excelissä. Tilastotiedoista voi myös laatia erilaisia kuvioita joko suoraan tietokannan mahdollistamilla työkaluilla tai Excelin avulla.
– Tietokanta on toteutettu ruotsalaisella PxWeb-järjestelmällä, jota käyttävät kaikki pohjoismaiset tilastovirastot mukaan lukien Tilastokeskus ja lisäksi meillä Suomessa muun muassa Eläketurvakeskus ja Luonnonvarakeskus, Schrall kertoo.
Tilastotietokanta on käytettävissä suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Ruotsin- ja englanninkieliset käyttöohjeet päivitetään Telan sivuille loppuvuoden aikana.
– Tilastotietokantaa on tarkoitus kehittää eteenpäin tulevina vuosina. Otamme mielellämme vastaan toiveita tietokantaan sisällytettävistä tilastoista, sanoo Koivurinne.
Tilastotietokannasta saatavat tiedot korvaavat osan Telan verkkosivuilla olevista sijoitusvarakuvista. Sivuilla esitetään edelleen sijoitusvaratietojen keskeisimmät kuvat tuoreimmalta vuosineljännekseltä. Tilastojen päivitysrytmi löytyy tilastotietokantasivulta. Seuraavat tilastot syyskuun lopun tilanteesta päivitetään marras-joulukuun vaihteessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Työeläkesijoituksiin ja -talouteen sekä tilastotietokannan toimintaan liittyvissä kysymyksissä: Kimmo Koivurinne, p. 044 364 2324, kimmo.koivurinne@tela.fi
Tilastotietokannan toimintaan liittyvissä kysymyksissä: Maija Schrall, p. 040 839 6658, maija.schrall@tela.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Työeläkevakuuttajat Tela on kaikkien Suomessa toimivien työeläkevakuuttajien edunvalvontajärjestö. Telan jäseninä ovat kaikki lakisääteistä työeläketurvaa hoitavat työeläkevakuuttajat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkevakuuttajat Tela
Myry ja Tela: Hallituksen YEL-uudistus vie yrittäjien eläkejärjestelmää oikeaan suuntaan, mutta työn on jatkuttava seuraavalla hallituskaudella8.10.2026 14:14:18 EEST | Tiedote
Mikro- ja yksinyrittäjien etujärjestö MYRY ja Työeläkevakuuttajat Tela pitävät hallituksen eduskunnalle antamaa YEL-esitystä tärkeänä askeleena kohti oikeudenmukaisempaa yrittäjäeläkejärjestelmää. Järjestöjen mukaan YEL-järjestelmän kehittämistä on kuitenkin jatkettava myös seuraavalla hallituskaudella. Rahastoinnin aloittaminen, ansioiden ottaminen YEL-maksun ainoaksi perusteeksi ja vakuuttamisen alarajan laskeminen ovat seuraavat välttämättömät uudistukset matkalla kohti kestävämpää, selkeämpää ja reilumpaa järjestelmää, painottavat MYRYn Hanén ja Telan Sirén.
Päättäjät Telan debatissa: Verotus suoraviivaisin keino vahvistaa valtiontaloutta30.9.2026 15:19:20 EEST | Tiedote
Työeläkejärjestelmästä ei löytynyt Telan päättäjädebatissa nopeita ratkaisuja julkisen talouden sopeutustarpeisiin. Mutta jos eläkkeistä halutaan ohjata lisää rahaa valtiontalouteen, verotus nähtiin yksinkertaisimpana ja läpinäkyvimpänä keinona.
Kysely: Suomalaiset vastustavat työeläkkeiden heikentämistä ja haluavat pitää kiinni eläketurvan kantavista periaatteista, mutta ovat epävarmoja tulevaisuudesta29.9.2026 04:00:00 EEST | Tiedote
Työeläkevakuuttajat Telan teettämän tuoreen kansalaiskyselyn mukaan selkeä enemmistö suomalaisista kannattaa työeläkejärjestelmän keskeisiä periaatteita ja pitää tärkeänä eläkkeiden riittävää tasoa. Harva toivoo isoja muutoksia. Samaan aikaan tulevaisuus herättää huolta: moni epäilee, säilyvätkö järjestelmän perusperiaatteet ja riittävä eläketurva myös tuleville sukupolville. Tulokset kertovat tuesta johdonmukaiselle ja pitkäjänteiselle eläkejärjestelmän kehittämiselle, arvioi Telan toimitusjohtaja Saara-Sofia Sirén.
Tela-blogi: Tarvitseeko Suomi uuden Lex Taipaleen vai kokonaisvaltaisen työkykyjärjestelmän uudistuksen?25.9.2026 07:39:59 EEST | Blogi
Työkykyhaasteiden kanssa painivien pitkäaikaistyöttömien siirtäminen eläketuelle ei korjaisi nykyisen järjestelmämme rakenteellisia ongelmia, vaan jäisi lähinnä laastariksi avohaavaan. Olennaisempaa olisi luoda tehokkaampi työkyvyn palauttamisen malli, joka tekisi kertaluonteisista eläketukiratkaisuista tulevaisuudessa tarpeettoman.
Kutsu toimituksille: Tervetuloa Telan päättäjädebattiin 29.9. – mitä sopeutusten vuosikymmen tekee eläkkeille?16.9.2026 14:48:44 EEST | Kutsu
Tervetuloa seuraamaan Työeläkevakuuttajat Telan keskustelutilaisuutta, jossa puhutaan kiertelemättä seurauksista, joita tämän päivän päätöksillä on työeläkkeille. Livestriimattavassa keskustelussa 29.9. sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen, kansanedustajat Eeva Kalli, Jani Mäkelä ja Tytti Tuppurainen, valtiovarainministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä sekä Telan toimitusjohtaja Saara-Sofia Sirén purkavat auki suomalaisen työeläkejärjestelmän pienet ja suuret valinnat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
