Uusia koronatartuntoja ilmoitettu 93 – mukana on useita ryvästymiä eri puolilla maata
9.9.2020 12:31:47 EEST | Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL | Tiedote
Tartuntatautirekisteriin on ilmoitettu 93 uutta koronavirustapausta tälle päivälle (9.9.2020). Tautitapaukset jakaantuvat reilun viikon ajalle, ja luvussa on mukana noin 10 tapausta, jotka jäivät puuttumaan eiliseltä teknisen raportointiviiveen takia.
Noin 50 uutta tartuntatapausta liittyy eri puolilla maata ilmenneisiin, jo tiedossa olleisiin ryvästymiin, kuten mikkeliläiseen jääkiekkojoukkueeseen, opiskelijoiden kokoontumisiin sekä Lahdessa ravintolasta alkunsa saaneeseen tartuntaketjuun.
Loput tapaukset ovat yksittäisiä tartuntoja tai pieniä tartuntaryppäitä eri puolilla maata.
”Tämän päivän korkea tartuntalukema selittyy pääosin jo tiedossa olleilla ryvästymillä. On tärkeää, että tartunnanjäljitys toimii alueilla tehokkaasti ja viiveettä. Ryvästymistä huolimatta epidemiatilanne ei ole oleellisesti muuttunut viime viikkojen aikana”, sanoo THL:n ylilääkäri Taneli Puumalainen.
Jos on edes lieviä koronavirukseen sopivia oireita, tulee olla yhteydessä terveydenhuoltoon ja hakeutua testiin. Oireisena on vältettävä kaikkia lähikontakteja muihin ihmisiin.
Lisätiedot:
Ajankohtaista koronaviruksesta
Taneli Puumalainen
ylilääkäri
THL
puh. 029 524 6080
taneli.puumalainen(at)thl.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on asiantuntija- ja tutkimuslaitos. Tuotamme tietoa, työkaluja ja ratkaisuja terveys- ja hyvinvointialan päätöksenteon ja toiminnan tueksi. Teemme kansainvälisesti ja kansallisesti arvokasta tutkimusta ja sovellamme sitä suomalaisen yhteiskunnan tulevaisuuden rakentamiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL
Tutkimus: Nuorten ruokavalinnat ovat vielä kaukana terveellisen ja kestävän ruokavalion tavoitteista – uusia yhteiskunnallisia toimia tarvitaan26.8.2026 00:00:00 EEST | Tiedote
Nuorten ravitsemuksessa näkyvät pitkälti samat haasteet kuin aikuisten ruokavalioissa, kertoo THL:n toteuttama Nuorten ravitsemustutkimus. Kasviksia, marjoja ja hedelmiä syödään liian vähän, punaista lihaa ja lihavalmisteita liikaa. Nykyinen ruokaympäristömme ei riittävästi tue nuorten terveellisten ruokavalintojen tekemistä, minkä vuoksi tarvitaan ennen kaikkea uusia yhteiskunnallisia toimia.
Byt skärmtid mot naturtid – redan 15 minuter ger hälsofördelar25.8.2026 00:15:00 EEST | Pressmeddelande
Naturtid är ett enkelt sätt att främja hälsa och välbefinnande i vardagen. Med naturtid avses all tid vi tillbringar i naturen, oavsett om det handlar om en närpark, skog, strand eller annan grön eller blå miljö.
Vaihda ruutuaika luontoaikaan – jo 15 minuuttia riittää terveyshyötyihin25.8.2026 00:15:00 EEST | Tiedote
Luontoaika on helppo tapa lisätä terveyttä ja hyvinvointia arjessa. Luontoajalla tarkoitetaan kaikkea aikaa, jonka vietämme luonnossa – oli kyseessä sitten lähipuisto, metsä, ranta tai muu viher- tai vesiympäristö.
En person som insjuknat i mässling reste med färjor mellan Åland och Sverige – THL ger anvisningar till passagerare som rest med samma avgångar21.8.2026 08:09:17 EEST | Pressmeddelande
Personer som reste med Viking Glory från Mariehamn till Stockholm den 13 augusti och med Eckerö Linjens fartyg från Grisslehamn i Sverige till Eckerö den 15 augusti uppmanas att säkerställa att deras vaccinationsskydd mot mässling är i ordning.
Tuhkarokkoon sairastunut matkusti laivoilla Ahvenanmaan ja Ruotsin välillä – THL ohjeistaa samoilla laivavuoroilla matkustaneita21.8.2026 08:09:17 EEST | Tiedote
Maarianhaminasta Tukholmaan Viking Glory -laivalla 13.8. ja Eckerö Linjen laivalla Ruotsin Grisslehamnista Eckeröön 15.8. matkustaneita ohjeistetaan varmistamaan, että heidän rokotussuojansa tuhkarokkoa vastaan on kunnossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
