Uusia virtuaalisia huvipuistoelämyksiä Linnanmäellä 20.5. alkaen

Hurjapäiden suureksi iloksi Linnanmäen klassikkokohde Linnunrata saa tällä viikolla jännittävän virtuaalitodellisuuslisän, ja Linnunradan nimi muuttuu samalla Linnunrata eXtra:ksi. Vuoristoradassa kävijä pääsee ajamaan avaruudessa keskellä jännittävää virtuaalitodellisuutta Samsungin Gear VR-virtuaalilasit päässään.
- Linnunradan vuoristorata-ajelu muuttuu virtuaalisuuden myötä rikkaammaksi ja radan vauhti sekä kiihtyvyys tuntuvat kovemmilta. Kävijä pääsee seikkailemaan visuaalisesti näyttävään avaruusmaisemaan, jossa väistellään kovassa vauhdissa muun muassa planeettoja. Taustalla soi kohdetta varten sävelletty musiikki ja taitaapa tarkkasilmäinen kävijä kierroksen aikana ehtiä nähdä sen kuuluisan lentävän lehmänkin, toimitusjohtaja Pia Adlivankin naurahtaa.
Virtuaalitodellisuus tarkoittaa kokemusta, jossa matkataan joko animoidun tai reaalimaailmassa tallennetun materiaalin kautta 360-asteiseen videoelämykseen. Lopputuloksena käyttäjän aisteja harhautetaan luulemaan, että hän olisi itse aidosti kuvatussa ympäristössä. Huvipuistolaitteen ja virtuaalitodellisuuden yhdistäminen on aivan uusi ilmiö.
- Tutustuimme virtuaalitodellisuuden ja ratalaitteen yhdistävään uutuuteen ensimmäisen kerran viime syksynä eurooppalaisilla huvipuistoalan messuilla, josta idea Linnanmäen virtuaalitodellisuusrataan lähti. Kyseessä on todella innovatiiviset laitteet ja teknologia, joita ei vielä muualla Pohjoismaissa ole, tekninen johtaja Anssi Tamminen kuvailee.
- Innovatiivisena yrityksenä etsimme jatkuvasti uusia tapoja tarjota käyttäjille entistä parempia kokemuksia. Hyvänä esimerkkinä on, kun Linnanmäen kanssa yhdistimme kaksi hauskaa asiaa: virtuaalitodellisuuden ja vuoristoradan. Tuloksena syntynyt elämys on enemmän kuin osiensa summa, Samsungin markkinointijohtaja Marko Nurmela kertoo.
Avaruusteema on ensimmäinen Linnanmäen tilaama virtuaalitodellisuusmaailma, mutta tekniikka mahdollistaa useiden erilaisten maailmojen tuomisen laitteeseen. Tulevaisuudessa Linnunrata eXtrassa saatetaan seikkailla siis esim. meren pinnan alla tai viidakossa. Ehkä paras idea seuraavaan ympäristöön tuleekin idearikkailta huvipuistokävijöiltä.
Maailman ensimmäinen virtuaalitodellisuuslasien ja vuoristoradan yhdistelmä avattiin syyskuussa 2015 Saksan Europa Parkissa. Linnanmäen Linnunrata eXtra avataan yleisölle ainoana Pohjoismaissa pe 20.5.2016, virtuaalisuustodellisuusajo sisältyy rannekkeen ja laitelipun hintaan.
Katsoaksesi videon lähteestä youtu.be, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Linnunrata eXtran esittely
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Pia Adlivankin, toimitusjohtaja, Lasten Päivän Säätiö, p. 040 418 7788,
pia.adlivankin@linnanmaki.fi
Heli Hemgård, viestintäpäällikkö, Linnanmäki, p. 040 901 5219,
heli.hemgard@linnanmaki.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Lasten Päivän Säätiön ovat perustaneet kuusi lastensuojelujärjestöä: Lastensuojelun Keskusliitto, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Barnavårdsföreningen i Finland, Ensi- ja turvakotien liitto, Parasta Lapsille ja Pelastakaa Lapset. Lasten Päivän Säätiö on jo 65 vuotta ylläpitänyt ja kehittänyt Linnanmäen Huvipuistoa kerätäkseen varoja suomalaiselle lastensuojelutyölle. Vuonna 2015 lahjoitettiin 4,1 miljoonaa euroa ja tavoite vuodelle 2016 on 4,3 miljoonaa euroa. Huvittelemalla Linnanmäellä kaikki asiakkaamme tukevat suomalaista lastensuojelutyötä.
Linnanmäen pääyhteistyökumppanit vuonna 2016 ovat SOK/HOK Elanto, Unilever Finland Oy, Oy Hartwall Ab, MTV Oy sekä Bauer Media Oy. Linnanmäen yhteistyökumppaneina nämä yritykset tukevat omalla panoksellaan arvokasta lastensuojelutyötä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lasten Päivän Säätiö / Linnanmäki
Keikutin avautuu Linnanmäellä 4.8. – kesän toinen laiteuutuus täydentää siirtolapuutarhateeman tunnelmaa1.8.2025 12:33:36 EEST | Tiedote
Linnanmäki saa uuden iloisen tulokkaan, kun huvilaite Keikutin avautuu maanantaina 4. elokuuta.
Stanley Cup -voittaja Anton Lundell tuo pokaalin Linnanmäelle 10.8.25.7.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Kaksinkertainen Stanley Cup -voittaja Anton Lundell saapuu Linnanmäelle sunnuntaina 10.8. klo 16. Florida Panthersin hyökkääjä tuo vierailullaan mukanaan huvipuistoon maailman arvostetuimman jääkiekkopokaalin, Stanley Cupin.
Linnanmäen puinen Vuoristorata saa historiallisen tunnustuksen17.7.2025 16:33:13 EEST | Tiedote
Legendaarinen Vuoristorata saa merkittävän kunnianosoituksen, kun 74-vuotiaalle suosikkilaitteelle myönnetään lauantaina 19.7. kansainvälinen ACE Roller Coaster Landmark -palkinto.
Koko perheen uutuuslaite Huristin avautuu Linnanmäellä torstaina9.7.2025 14:15:36 EEST | Tiedote
Toinen Linnanmäen kuluvan huvikauden uutuuslaitteista, Huristin, avautuu yleisölle torstaina 10.7. Huristin vie huvittelijat riemukkaalle toribussikyydille, kun laite viilettää vihannesten keskellä edestakaisin – sekä myötä- että vastapäivään.
Siluettitaiteilija Sirkka Lekman palaa Linnanmäelle – yli 50 000 leikattua muotokuvaa saa jatkoa3.7.2025 12:36:23 EEST | Tiedote
Linnanmäen juhlavuosi saa erityisen lisän, kun ikoninen siluettitaiteilija Sirkka Lekman palaa huvipuistoon leikkaamaan huvittelijoiden siluetteja. Sirkan siluettiateljee avataan maanantaina 7.7. klo 14, ja taiteilija on tavattavissa päivittäin 7.–20.7. klo 14–19.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme