Uutta tietoa hiilikompensaatioiden vaikutuksista metsä- ja maataloussektoreille
”Tutkimus tarkentaa yhteiskunnallista näkemystä hiilikompensaation vaikutuksista ja lisää metsä- ja maaseutuneuvojien, maanomistajien, hiilikompensaatioyritysten ja valtionhallinnon tuntemusta aiheesta”, sanoo hankkeen vetäjä, vanhempi metsäekonomisti Jani Laturi.
Tutkimuksessa keskitytään Suomessa hiilikompensaatiossa käytettäviin metsäsektorin ja maatalouden ilmastotoimiin, ja niiden rinnalla tarkastellaan maankäyttöä muuttavia toimenpiteitä. KolKom-tutkimushankkeen rahoittaa maa- ja metsätalousministeriö osana Hiilestä kiinni -ohjelmaa, ja työ valmistuu vuoden 2023 lopulla.
Hankkeessa hahmotellaan neljä hiilikompensaation kehityspolkua eli skenaariota, ja arvioidaan niiden vaikutuksia puumarkkinoihin ja maataloustuotantoon, maanomistajien tuloihin, kansan- ja aluetalouteen sekä metsäalan ja ruuantuotannon arvoketjuihin. Lisäksi selvitetään skenaarioiden yhteensopivuus maankäyttösektorin ilmastosuunnitelmaan (MISU) ja sektorin muihin politiikkatavoitteisiin.
”Uuden tiedon avulla metsänomistajien, maanviljelijöiden sekä maanomistajia neuvovien ammattilaisten ymmärrys maankäyttösektorin ilmastotoimenpiteistä ja niiden vaikutuksista lisääntyy. Näin tuetaan ilmastotoimien toteutukseen soveltuvien kohteiden tunnistamista ja hiilikompensaatiomarkkinoiden kestävää kasvua”, sanoo tutkimusjohtaja Paula Horne.
Hiilikompensaatiomarkkinat ovat Suomessa herkässä kehitysvaiheessa, jossa markkinoiden rakenteita ja sääntelyä ollaan vasta rakentamassa. Tutkimus tukee markkinoita koskevan pitkäjänteisen kehitystyön suunnittelua ja toteutusta, ja luo luottamusta toimijoiden välille.
”Hankkeella voi olla myönteinen vaikutus neuvonnan ammattilaisten ja maanomistajien suhtautumiseen ilmastotoimenpiteisiin sekä heidän halukkuuteensa toteuttaa niitä”, sanoo maatalousekonomisti Pekka Kinnunen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jani Laturivanhempi metsäekonomisti
Puh:+358 40 547 4354jani.laturi@ptt.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Pellervon taloustutkimus PTT on soveltavaa taloustutkimusta ja talousennusteita tekevä riippumaton tutkimuslaitos. Perinteisiä vahvoja tutkimusalueitamme ovat kansantalous, maa- ja elintarviketalous, metsä- ja ympäristötalous sekä asuntomarkkinat. Erityisosaamistamme on talouden ilmiöiden alueellinen tarkastelu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pellervon taloustutkimus PTT
Selvitys: Suomen puumarkkinoiden toimivuutta on vahvistettava kun epävarmuus markkinoilla kasvaa17.12.2025 10:06:28 EET | Tiedote
Puun tarjonta Suomessa on muuttumassa keskittyneemmäksi ja markkinaherkemmäksi, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n ja Luonnonvarakeskuksen laaja puumarkkinaselvitys. Viime vuosikymmenen aikana puumarkkinoiden tarjonta- ja kysyntärakenne, toimintaympäristö ja ohjaus ovat muuttuneet ja epävarmuus lisääntynyt selvästi. Selvitys antaa useita ehdotuksia puumarkkinoiden, niiden toimintaympäristön ja politiikkaohjauksen kehittämiseksi sekä puun tarjonnan ja saatavuuden edistämiseksi.
Kutsu: Metsien hiljaisen suojelun laajuus, taustasyyt ja yhteiskunnallinen merkitys Suomessa11.12.2025 10:29:57 EET | Kutsu
Tervetuloa keskiviikkona 21. tammikuuta Pellervon taloustutkimus PTT:n tutkimusraportin julkistuswebinaariin, jonka aiheena on hiljainen suojelu Suomessa.
Kutsu: Suomen puumarkkinoiden toimivuus ja kehityskohteet – Puumarkkinaselvityksen julkistuswebinaari 17.12.9.12.2025 09:14:47 EET | Kutsu
Tervetuloa Puumarkkinaselvityksen julkistuswebinaariin 17. joulukuuta! Webinaarissa esitellään Pellervon taloustutkimus PTT:n ja Luonnonvarakeskuksen raportti, jossa kartoitetaan lähitulevaisuutta puun saatavuuden ja siihen vaikuttavien tekijöiden näkökulmasta sekä annetaan toimenpide-ehdotuksia puumarkkinoiden kehittämiseksi.
Toimivammat ruokamarkkinat tarvitsevat lisää läpinäkyvyyttä, reilua sopimuskulttuuria, ruokavientiä ja tuottajien kaupallista yhteistyötä3.12.2025 09:01:20 EET | Tiedote
Suomen ruokamarkkinoiden toimivuutta pitää vahvistaa lisäämällä markkinoiden läpinäkyvyyttä ja tiedon tarjontaa, parantamalla ketjun toimijoiden sopimuskulttuuria sekä kehittämällä elintarvikevientiä. Tuottajien tulee lisätä keskinäistä kaupallista yhteistyötä neuvotteluaseman vahvistamiseksi ja riskienhallintakyvyn parantamiseksi. Politiikkasuositukset perustuvat Pellervon taloustutkimus PTT:n, Luonnonvarakeskuksen ja REINU econin tutkimushankkeen tuloksiin.
Odotuksiakin huonommat luvut asuntomarkkinoilta26.11.2025 09:01:10 EET | Tiedote
Odotukset asuntomarkkinoiden kehitykselle eivät olleet korkealla, mutta tuoreet luvut olivat vielä niitäkin heikommat, arvioi Pellervon taloustutkimuksen vanhempi ekonomisti Veera Holappa keskiviikkoaamun tilastoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
