Aviador Kustannus

Uutuusteos valottaa Jimi Hendrixin elämään ja kuolemaan liittyviä mysteereitä

10.8.2022 08:00:00 EEST | Aviador Kustannus | Tiedote

Jaa
Philip Normanin muusikkoelämäkerta Wild Thing – Jimi Hendrixin lyhyt ja vaikuttava elämä kertoo kitaristilegendan tarinan ja pureutuu myös aiemmin hämärän peittoon jääneisiin yksityiskohtiin.

Philip Normanin muusikkoelämäkerta Wild Thing – Jimi Hendrixin lyhyt ja vaikuttava elämä on julkaistu Aviadorin kustantamana. Teoksen on suomentanut Jussi Niemi.

Jimi Hendrixin merkitys aikaansa edellä olleena sähkökitaran uudistajana ja roturajat ylittävänä kulttuurin esitaistelijana on nykyään kiistattomasti tunnustettu. Monille Jimin musiikki on pyhää ja Jimi itse soittimensa kaikkien aikojen ykkönen. Hänen elämänsä päättyi vain 27-vuotiaana, mutta sen vaikutus ulottuu tähän päivään asti. Hendrixin aikalaiset Eric Claptonista ja Johnny Winteristä alkaen kunnioittivat tätä ujoa mestitsiä ei ainoastaan vertaisenaan, vaan itseään parempana – Johnny Winterin sanoin: ”Jimi yhdisti avaruuden ja bluesin. Miten siitä voisi enää panna paremmaksi?”

Jimin vaikutus ulottui ja ulottuu laajalle rockin ja bluesin genrerajojen ulkopuolelle. Silti hänen traagisen elämänsä monet yksityiskohdat ja hänen syvimmät ajatuksensa jäivät salatuiksi. Tätä salattua meritoitunut rockkirjailija Philip Norman valottaa tuoreessa, Jussi Niemen suomentamassa elämäkerrassa Wild Thing – Jimi Hendrixin lyhyt ja vaikuttava elämä. Norman paneutuu myös hyvin tarkasti Hendrixin kuoleman olosuhteisiin ja sen moniin hämäriksi jääneisiin yksityiskohtiin.

Philip Norman (s. 1943) on arvostettu englantilainen musiikkikirjailija, joka on kirjoittanut ansiokkaat bänditarinat muun muassa Beatlesista ja Rolling Stonesista sekä elämäkerrat muun muassa John Lennonista, Mick Jaggerista, Paul McCartneysta ja Eric Claptonista – nyt myös Jimi Hendrixistä. Normanin teosten vahvuuksia ovat musiikista kertomisen lisäksi syvälliset ja persoonalliset kuvaukset elämäkertojen kohteista ihmisinä. 

Jussi Niemi (s. 1950) on tamperelainen musiikkijournalisti ja suomentaja, jonka kirjoittajaura käynnistyi jo 1970-luvulla Musa- ja Soundi-lehtien toimittajana. Hän on suomentanut lukuisia musiikkielämäkertoja, kuten Johnny Winter- ja Eric Clapton -elämäkerrat Rankkaa menoa ja Slowhand sekä Charles Mingusin kaunokirjallisesti ansiokkaan omaelämäkerran Koiraakin kurjempi. Hänen viimeisin suomennoksensa ennen nyt julkaistavaa Hendrix-elämäkertaa on vuoden 2020 nobelistin Louise Glückin teos Esseitä amerikkalaisuuden ytimestä.

NORMAN, PHILIP : Wild Thing – Jimi Hendrixin lyhyt ja vaikuttava elämä
380 sivua
Sidottu, kovakantinen, valokuvitettu
ISBN 9789523810983
Ilmestymisaika: Elokuu 2022

Suomentaja: Jussi Niemi

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Haastattelupyynnöt ja tiedustelut pressikuvista voi esittää Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle. Lähetämme pyynnöstä myös arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lataa
Philip Norman
Philip Norman
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Espanjalaisen Cristina Gufén kirjeromaanissa käydään keskustelua Kafkan kanssa – kirjailija ja suomentaja tavattavissa Helsingissä ja Turussa ma 20.4. ja to 23.4.16.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Cristina Gufén kirjeromaani 99 kirjettä Kafkalle on julkaistu Aviadorin kustantamana. 99 kirjettä Kafkalle on kirjeromaani rakastuneen naisen Kafkalle kirjoittamia kirjeitä todellisuudesta, tuskasta, ajasta, tilasta ja halusta. Niillä hän vastaa Kafkan päiväkirjateksteihin, jotka ovat innoittaneet kirjailijan filosofisiin pohdintoihin, runolliseen ilmaisuun ja absurdiin observointiin. Kirja on saanut suosituksia niin Maria Vargas Llosalta kuin Espanjan kuningattareltakin. Cristina Gufé on Espanjan Galiciasta kotoisin oleva kirjallisuuskriitikoiden suuresti arvostama kirjailija, runoilija, toimittaja ja filosofian opettaja. Suomentaja Eija Grundström on pitkään alalla toiminut espanjan kääntäjä, tulkki ja opettaja. Kirjailijan Suomen vierailu Cristina Gufé vierailee Suomessa ma–to 20.–23.4. Hän ja suomentaja Eija Grundström ovat tavattavissa Helsingissä Postitalon Rosebud-kirjakaupassa (Postikatu 2, Helsinki) maanantaina 20.4. klo 17. Kaksikon kanssa kirjasta keskustelemassa Aviadorin k

Manu Kuutin esikoiskokoelman novelleissa elämä heittelee monenlaisia ihmisyksilöitä10.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Manu Kuutin novellikokoelma Pörri on julkaistu Aviadorin kustantamana. Pörrin toisiinsa kytkeytyvissä kertomuksissa elämä iskee ikääntyvän päämme päin peiliä yhä uudestaan, astraalisesti ja psykofyysisesti, kuitenkin melko lystikkäästi. Hahmoina seikkailevat muun muassa vaikeasti määriteltävään Shangri-Lahansa löytänyt Jani, traaginen identiteettikriiseilijä Maija-Olivia, Anton, jonka omakotitalossa on kotiteatteri ja teurastushuone, ääniherkkä Nina Närhi & laulava rumpuli, tyttärensä sulhasehdokkaille berserkkijuomaa tarjoileva Olli Turvala sekä Miller, Aylesbury ja Johnston-Höss, mystinen herrasmieskolmikko jazz-ajan Bostonista. Manu Kuutti (s. 1979) arvostaa hautausmaiden hiljaisuutta, seuraa eläimiä ja juo älyttömästi hyvää teetä. Hän on työskennellyt kirjastossa ja tietojärjestelmien parissa, musisoinut ja runoillut, sotkeutunut tähteinväliseen hörhöilyyn, pariutunut ja aina lopulta eronnut. Nykyään Kuutti pukeutuu lököhousuihin ja raidallisiin villasukkiin toteuttaen kutsumustaan

Marjut Brunilan seitsemäs lastenromaani vie seikkailuun majakkasaaren maisemiin10.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Marjut Brunilan lastenromaani Utön arvoitus on julkaistu Aviadorin kustantamana. Kaksoset Aapo ja Saima sekä pikkuveli Manu lähtevät viettämään koulun syyslomaa setänsä luo kaukaiselle Utön saarelle. Lautalla he tutustuvat yksin matkustavaan Jimiin ja tämän koiraan Paavoon. Kopla aloittaa lomansa jännittävään majakkasaareen tutustumalla. Utössä lapset törmäävät epäilyttävään pariskuntaan, joka etsii outoja vihjeitä. Kohta lapset huomaavat olevansa tekemisissä vaarallisten rikollisten kanssa. Aapo löytää saarelta suuria, tummia linnunsulkia ja näkee mökissä toistuvasti suurikokoisen lintuhahmon, joka johtaa hänet aikoinaan eläneiden ihmisten luokse. Mennyt ja nykypäivä limittyvät – seikkailu on valmis alkamaan! Marjut Brunila on kasvatustieteiden maisteri, lasten- ja nuortenkirjailija sekä sanataideopettaja. Utön arvoitus on hänen seitsemäs lastenromaaninsa. BRUNILA, MARJUT : Utön arvoitus 183 sivua ISBN 9789523814776 Ilmestymisaika: Maaliskuu 2026 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haa

Hanna Peltosen Helsinkiin sijoittuva esikoisromaani on tarkka kuvaus yliopistoelämästä, riipaiseva kertomus rakkaudesta ja lähtemisestä sekä tarina itsensä kohtaamisesta9.4.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Hanna Peltosen romaani Jokin kulkee kannoillani on julkaistu Aviadorin kustantamana. Aurora elää tämän päivän Helsingissä, Iiris samassa kaupungissa vuosikymmeniä aikaisemmin. Auroran mielen laitamilla ja unen rajamailla häilyvä varjo, joka on langennut paitsi hänen, myös hänen äitisuhteensa ylle, kulkee rinnalla näiden kahden tarinan läpi. Peltonen maalaa esikoisromaanissaan kirkasta kuvaa kasvusta, uusista aluista ja itsenäisyydestä. Uudet joulut, syntymäpäivät, lukemattomat maanantait ja tiistait siinä välissä, toistuvat vuosikymmenestä riippumatta. Hanna Peltonen (s. 1991) on kirjallisuustieteen opiskelija Helsingistä. PELTONEN, HANNA : Jokin kulkee kannoillani 285 sivua ISBN 9789523814752 Ilmestymisaika: Maaliskuu 2026 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää Jarkko Malille osoitteeseen jarkko@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressiku

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye