Vaalien jännite sähköistää julkista velkaa

Vuoden ensimmäisessä talouskatsauksessa Hypo ennustaa Suomen talouden vajoavan loivaan taantumaan, jossa bruttokansantuote laskee tänä vuonna 1,0 prosenttia. Talouskehitys näyttää kuitenkin vain torkahtavan ja sen mukaan taantuma helpottaisi vuoden loppupuolella, mikä kääntäisi kehityksen 1,0 prosentin kasvuun jo vuonna 2024.
Venäjän hyökkäyssota on kiihdyttänyt inflaatiota, mikä vähentää yksityistä kulutusta ja heikentää Suomen ulkomaankaupan näkymiä. Euroopan keskuspankki hyväksyy taantuman ja korkojen nousu iskee investointeihin.
”Taantuman tuska helpottaa loppuvuodesta, kun tarmokkaat työmarkkinat toimivat talouden tukipilarina. Kuluttajat kokevat työttömyyden uhkaavan yleisesti, mutta yllättäen omalla kohdalla uhka nähdään yhä pienemmäksi kuin neljä vuotta sitten ennen koronakriisiä ja sotaa”, Hypo ekonomisti Juho Keskinen sanoo.
Taloustorkahdus jää näillä näkymin väliaikaiseksi, mutta silti ensi vuosi on yhä vaatimaton prosentin kasvullaan. Kriisejä edeltäneiden vuosien melko matala parin prosentin kasvu-urakin jää tällä kehityksellä kauas.
Sähkötuet maksetaan velalla
Eduskuntavaalien jännite sähköistää taloudenpitoa vaarallisesti, sillä poliitikot ovat innostuneet mitä erilaisempiin avustuksiin. Itse asiassa kuluttajia tuetaan tässä ja nyt heidän omilla rahoillaan, sillä julkisen talouden alijäämää ja tulevia leikkaustarpeita kerrytetään tuleville vuosille.
”Sähkötukiviidakossa myös lomamökit ja kakkoskodit saavat avustuksensa, vaikka tukien pitäisi auttaa akuutin vaiheen yli vain heikoimmassa asemassa olevat”, Hypo ekonomisti Juho Keskinen huomauttaa.
Korkealle nousseet lämmityskustannukset ja ruuan kallistuminen rasittavat etenkin pienituloisia, joiden budjetista perustarpeet haukkaavat leijonanosan.
Kokonaisuudessaan valtion kassasta tultaneen vaalikiimassa jakamaan sähkötukiin ainakin 1–2 miljardia euroa, kun valtiontalous on jo valmiiksi kuralla koronan jäljiltä.
Korkojen nostopolitiikka sorsii Suomea
Euroopan keskuspankin korkopolitiikka voi painaa Suomen taloutta osaltaan muita maita pahempaan taantumaan. Meillä asuntolainat on 95-prosenttisesti sidottu vaihtuviin euribor-korkoihin, jolloin EKP:n korkojen nostot välittyvät Suomeen nopeammin ja heikentävät kasvunäkymiä enemmän kuin kiinteäkorkoisissa maissa.
”Korkojen historiallisen nopean nousun vuoksi Suomessa asuntojen arvot laskevat ja osakesijoitusten arvot ovat jo laskeneet, jolloin meillä yksityinen kulutus laskee entisestään nk. varallisuusvaikutusten vuoksi. Tutkimusten mukaan ihmisillä on tapana kuluttaa enemmän, kun he kokevat omaisuutensa arvon nousevan ja vastaavasti vähemmän, kun he havaitsevat varallisuutensa laskevan, etenkin jos se tapahtuu odottamattomasti”, Juho Keskinen huomauttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho Keskinenekonomisti
Työskentelen Hypon ekonomistina asuntomarkkinoihin keskittyen.
Juha Lappalainenviestintäasiantuntija
Työskentelen asiantuntijana Hypon ulkoisessa viestinnässä ja mediakontakteissa.
Kuvat


Linkit
Tietoja julkaisijasta

Yrjönkatu 9 A
00101 HELSINKI
09 228 361http://www.hypo.fi/
Suomen Hypoteekkiyhdistys on Suomen vanhin valtakunnallinen ja yksityinen luottolaitos, perustettu 1860. Hypo-konserni on kaikista pankki- ja vakuutusyhtiöistä riippumaton, jäsentensä hallinnoima keskinäinen yhtiö, joka toiminnassaan on erikoistunut asuntorahoitukseen. Konserniin kuuluu myös vuonna 2002 perustettu talletuspankki, Suomen AsuntoHypoPankki Oy.
Osavuosikatsauksen 1.1.–30.9.2022 mukaan Hypo-konsernin tase oli 3,3 miljardia euroa, ydinvakavaraisuus 14,0 %, luottokanta 2,7 miljardia euroa, talletukset 1,5 miljardia euroa, järjestämättömät luotot 0,2 % ja liikevoitto 6,7 miljoonaa euroa. Asiakkaita konsernilla on yli 22 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Hypoteekkiyhdistys ja Suomen AsuntoHypoPankki Oy
Kannustinloukku kaihertaa asuntokauppaa4.3.2023 00:03:00 EET | Tiedote
Hypon Asuntomarkkinakatsaus no. 84 - Asuntokauppaa jähmettää entisestään asuntomarkkinoiden kannustinloukku. Kiinteät korot, korkokatot ja korontarkistuspäivän odottelu houkuttelevat ihmisiä pysymään paikallaan, vaikka tarvetta uuteen kotiin olisikin.
Hypon Asuntomarkkinakatsaus lauantaina 4. maaliskuuta klo 0:0127.2.2023 10:08:31 EET | Tiedote
Ennakkotiedote Hypon Asuntomarkkinakatsauksesta 1/2023: Hypo julkistaa vuoden ensimmäisen katsauksen varhain lauantaina 4.3.2023 klo 0:01. Mikä on asuntojen hintaennuste tälle vuodelle? Mihin suuntaan korot menevät? Ja mikä onkaan asuntomarkkinoiden kannustinloukku? Asuntomarkkinakatsaus Hypon netissä heti puolenyön jälkeen lauantaina 4. maaliskuuta klo 0:01.
Hypon Talouskatsaus perjantaina 20. tammikuuta klo 0:0116.1.2023 10:03:11 EET | Tiedote
Ennakkotieto Hypon Talouskatsauksesta 1/2023: Energia, inflaatio, korot, Venäjän hyökkäyssota - katsauksen otsikot ovat ikävän tutuksi tulleita, talouskehitys saa iskuja joka suunnasta, ja vain työllisyys pitää vauhtia yllä. Vaalit sähköistävät kireää tunnelmaa entisestään ja erilaiset tuet vaikuttavat julkiseen talouteen vielä pitkään. Suomen muuttunut turvallisuuspoliittinen ympäristö iskee sekin pitkäkestoisesti. Vuoden ensimmäinen talouskatsaus Hypolta perjantaina 20. tammikuuta varhain yöllä klo 0:01.
Asuntojen hinnat laskevat pian enemmän kuin kertaakaan vuoden 1995 jälkeen18.11.2022 00:01:00 EET | Tiedote
Hypon Asuntomarkkinakatsaus no. 83 - Asuntojen hinnat laskevat ensi vuonna enemmän niin pääkaupunkiseudulla kuin koko maassa vuoden 1995 jälkeen. Hypon uuden ennusteen mukaan vuonna 2023 hinnat Helsingin seudulla laskevat kolme prosenttia (edellinen ennuste +0,5%) ja koko maan tasolla kaksi prosenttia (edellinen -0,5%).
Hypon Asuntomarkkinakatsaus julki pe 18.11. klo 0:0114.11.2022 08:35:49 EET | Tiedote
Ennakkotiedote Hypon Asuntomarkkinakatsauksesta 4/2022: Hypo julkistaa vuoden neljännen asuntomarkkinakatsauksen perjantaina 18.11. klo 0:01. Asuntojen hintojen luisu jatkuu, taustalla korot, kustannukset ja uusien asuntojen valmistumisrytmi. Miten se kaikki näkyy asuntokaupassa ja asuntolainojen hinnoissa? Katsaus Hypon netissä heti puolenyön jälkeen perjantaina 18.11. klo 0:01.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme