Vaasa uhmaa korona-apatiaa – kaupungista tehdään maailman onnellisinta paikkaa onnellisuustutkija Markku Ojasen avulla

– Suomi on jälleen kerran valittu maailman onnellisimmaksi maaksi, mutta epäselvää on, mikä on onnellisten maassa onnellisin kaupunki. Me uskomme, että Vaasalla ja koko seudulla on tämä paikka otettavanaan. Olemme jo nyt monella mittarilla mitattuna erittäin elinvoimainen seutu, mutta nyt me lähdemme toden teolla kehittämään asukkaidemme onnellisuutta, kaupunginjohtaja Tomas Häyry kertoo.
Ensimmäiset askeleet onnellisuuden edistämisessä on otettu tänään, kun Vaasa julkisti seudun uuden “onnellisuuden personal trainerin”, psykologian emeritusprofessori ja onnellisuustutkija Markku Ojasen.
– Onnellisuus ei ole vain yksittäisen ihmisen vastuulla – omalla elinympäristöllä, kuten tässä tapauksessa Vaasalla, on siihen erittäin suuri merkitys. Olen todella innoissani päästessäni kehittämään vaasalaisten onnellisuutta, ja testaamaan ihan käytännössä, mitkä tutkimuksessa osoitetut onnellisuuden eväät ruokkivat parhaiten tämän seudun asukkaita, onnellisuutta tutkiva Ojanen kertoo.
Onnellisuutta ei jäädä odottelemaan
Vaasalaisten onnellisuutta aletaan kehittää syksyn aikana monin eri tavoin. Yksi keskeisimmistä keinoista on opastaa kaupunkilaisia kehittymään itse oman elämänsä onnellisuusasiantuntijoiksi. Ojanen pitää muun muassa kaikille ilmaisia onnellisuuden verkkoluentoja, joissa syvennytään siihen, mistä ihmisen onnellisuus muodostuu ja miten sitä voi itse kehittää. Lisäksi kaupunki jakaa Ojasen tuottamia käytännönläheisiä onnellisuusvinkkejä kaupungin somessa, verkkosivuilla sekä katukuvassa. Vinkkejä toimitetaan myös jokaiselle seudun asukkaalle postissa.
Tiiviin asukastyön lisäksi Ojanen toimii kaupungin organisaatiossa asiantuntijatehtävissä auttaen esimerkiksi eri yksiköitä kehittämään omaa toimintaansa ja palveluita onnellisuuden näkökulmasta. Ojanen on myös mukana suunnittelemassa vuosittain tehtävää seurantatutkimusta, jossa mitataan onnellisuuden kehittymistä asukkaissa.
– Moni saattaa ihmetellä, onko nyt oikea hetki puhua onnellisuudesta, kun maailma on kriisin keskellä ja ihmiset joutuvat rajoittamaan omaa elämäänsä monin tavoin. Mutta meidän mielestämme itse asiassa juuri nyt oikea hetki. Nyt me voimme oikeasti näyttää maailmalle, että onnellisuus on edelleen meidän kaikkien ulottuvilla ja se saattaa löytyä yllättävän läheltä, kuten vaikkapa lähimetsästä tai oman kullan kainalosta. Ei tarvitse välttämättä merta kauemmas lähteä, Vaasan kaupungin viestintäpäällikkö Leena Forsén kiteyttää.
Lisää onnellisuudesta osoitteesta vaasa.fi/maailmanonnellisinkaupunki.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Leena Forsén
viestintäpäällikkö, Vaasan kaupunki
leena.forsen@vaasa.fi
040 635 0762
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasan kaupunki
Aina aurinkoinen Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa yhdistyvät innovatiivisuus, teknologia, laadukkaat palvelut, monipuolinen koulutus- ja kulttuuritarjonta sekä energinen meininki.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Finlands första skolkoordinator inledde sitt arbete i Vasa – stöd och trygghet i skolorna17.9.2025 13:09:08 EEST | Pressmeddelande
Nu har skolorna i Vasa allt bättre möjligheter att ingripa mot mobbning och störande beteende. Skolkoordinator Marjo Vuorinen, som fungerar som en länk mellan skolor och myndigheter, har inlett sitt arbete i staden.
Suomen ensimmäinen koulukoordinaattori aloitti Vaasassa – apua ja turvaa kouluihin17.9.2025 13:04:24 EEST | Tiedote
Vaasalaiskouluilla on nyt entistä paremmat keinot puuttua kiusaamiseen ja häiriökäyttäytymiseen. Kaupungissa on aloittanut työnsä koulukoordinaattori Marjo Vuorinen, joka toimii linkkinä koulujen ja viranomaisten välillä.
Vasas födelsedag firas 2.1016.9.2025 10:45:00 EEST | Pressmeddelande
På Vasas födelsedag firar vi tillsammans Vasaidentiteten och njuter av vår förtjusande stad. Den 2 oktober 2025 är det 419 år sedan Vasa grundades. Delta i evenemangen och använd födelsedagsförmånerna!
Vaasan syntymäpäivää juhlitaan 2.10.16.9.2025 10:45:00 EEST | Tiedote
Vaasan syntymäpäivänä juhlitaan yhdessä vaasalaisuutta ja nautitaan upeasta kaupungistamme. Vaasan perustamisesta tulee 2.10.2025 kuluneeksi 419 vuotta. Osallistu tapahtumiin ja käytä syntymäpäiväedut!
Maestro Panula och unga dirigenter på scen16.9.2025 09:43:40 EEST | Pressmeddelande
Kapellmästarkursen tar återigen unga dirigenter till Vasa stadshus under maestro Jorma Panulas ledning. Kursveckan kulminerar i en konsert öppen för allmänheten fredagen den 19 september, där kursdeltagarna leder Vasa stadsorkester.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme