Vaasa uhmaa korona-apatiaa – kaupungista tehdään maailman onnellisinta paikkaa onnellisuustutkija Markku Ojasen avulla
2.10.2020 06:00:00 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote

– Suomi on jälleen kerran valittu maailman onnellisimmaksi maaksi, mutta epäselvää on, mikä on onnellisten maassa onnellisin kaupunki. Me uskomme, että Vaasalla ja koko seudulla on tämä paikka otettavanaan. Olemme jo nyt monella mittarilla mitattuna erittäin elinvoimainen seutu, mutta nyt me lähdemme toden teolla kehittämään asukkaidemme onnellisuutta, kaupunginjohtaja Tomas Häyry kertoo.
Ensimmäiset askeleet onnellisuuden edistämisessä on otettu tänään, kun Vaasa julkisti seudun uuden “onnellisuuden personal trainerin”, psykologian emeritusprofessori ja onnellisuustutkija Markku Ojasen.
– Onnellisuus ei ole vain yksittäisen ihmisen vastuulla – omalla elinympäristöllä, kuten tässä tapauksessa Vaasalla, on siihen erittäin suuri merkitys. Olen todella innoissani päästessäni kehittämään vaasalaisten onnellisuutta, ja testaamaan ihan käytännössä, mitkä tutkimuksessa osoitetut onnellisuuden eväät ruokkivat parhaiten tämän seudun asukkaita, onnellisuutta tutkiva Ojanen kertoo.
Onnellisuutta ei jäädä odottelemaan
Vaasalaisten onnellisuutta aletaan kehittää syksyn aikana monin eri tavoin. Yksi keskeisimmistä keinoista on opastaa kaupunkilaisia kehittymään itse oman elämänsä onnellisuusasiantuntijoiksi. Ojanen pitää muun muassa kaikille ilmaisia onnellisuuden verkkoluentoja, joissa syvennytään siihen, mistä ihmisen onnellisuus muodostuu ja miten sitä voi itse kehittää. Lisäksi kaupunki jakaa Ojasen tuottamia käytännönläheisiä onnellisuusvinkkejä kaupungin somessa, verkkosivuilla sekä katukuvassa. Vinkkejä toimitetaan myös jokaiselle seudun asukkaalle postissa.
Tiiviin asukastyön lisäksi Ojanen toimii kaupungin organisaatiossa asiantuntijatehtävissä auttaen esimerkiksi eri yksiköitä kehittämään omaa toimintaansa ja palveluita onnellisuuden näkökulmasta. Ojanen on myös mukana suunnittelemassa vuosittain tehtävää seurantatutkimusta, jossa mitataan onnellisuuden kehittymistä asukkaissa.
– Moni saattaa ihmetellä, onko nyt oikea hetki puhua onnellisuudesta, kun maailma on kriisin keskellä ja ihmiset joutuvat rajoittamaan omaa elämäänsä monin tavoin. Mutta meidän mielestämme itse asiassa juuri nyt oikea hetki. Nyt me voimme oikeasti näyttää maailmalle, että onnellisuus on edelleen meidän kaikkien ulottuvilla ja se saattaa löytyä yllättävän läheltä, kuten vaikkapa lähimetsästä tai oman kullan kainalosta. Ei tarvitse välttämättä merta kauemmas lähteä, Vaasan kaupungin viestintäpäällikkö Leena Forsén kiteyttää.
Lisää onnellisuudesta osoitteesta vaasa.fi/maailmanonnellisinkaupunki.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Leena Forsén
viestintäpäällikkö, Vaasan kaupunki
leena.forsen@vaasa.fi
040 635 0762
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasan kaupunki
Aina aurinkoinen Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa yhdistyvät innovatiivisuus, teknologia, laadukkaat palvelut, monipuolinen koulutus- ja kulttuuritarjonta sekä energinen meininki.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Lyseon lukio får en LUMA-linje: Energiutbildningsstigen i Vasa förstärks23.9.2026 12:38:43 EEST | Pressmeddelande
Till den nya LUMA-linjen vid Vaasan lyseon lukio, dvs. den matematisk-naturvetenskapliga utbildningslinjen, kan man söka i den gemensamma ansökan nästa vår. Till linjen tas 60 studerande, och undervisningen inleds i augusti 2027.
Lyseon lukio saa LUMA-linjan: Vaasan energiakoulutuspolku vahvistuu23.9.2026 12:32:18 EEST | Tiedote
Vaasan lyseon lukion uudelle LUMA-linjalle eli matemaattisluonnontieteelliselle koulutuslinjalle voi hakea ensi kevään yhteishaussa. Linjalle otetaan 60 opiskelijaa, ja opetus käynnistyy elokuussa 2027.
Seniorpromenaderna inspirerar till att komma i gång: ”Varje gång känns det bra”23.9.2026 10:34:51 EEST | Pressmeddelande
På olika håll i Vasa finns sju promenadgrupper som riktar sig till seniorer och är öppna för alla och gratis. I gruppen i Sandviken har man promenerat tillsammans redan i ett år, och i höst inleds aktiviteter också i Gerby.
Seniorikävelyt innostavat liikkeelle: ”Joka kerta on hyvä mieli”23.9.2026 10:33:49 EEST | Tiedote
Ympäri Vaasaa toimii seitsemän senioreille suunnattua kävelyryhmää, jotka ovat kaikille avoimia ja maksuttomia. Hietalahden ryhmässä on kävelty yhdessä jo vuoden ajan, ja tänä syksynä toiminta alkoi myös Gerbyssä.
Samtal, möten samt svenska och finska på medborgarinstitutet Almas temakväll Minun Vaasani – Mitt Vasa23.9.2026 10:01:00 EEST | Pressmeddelande
Medborgarinstitutet Alma ordnar den avgiftsfria temakvällen Minun Vaasani – Mitt Vasa i samband med Vasa stads födelsedag fredagen den 2 oktober 2026 kl. 17.00–19.30 i festsalen i Alma K15 (Kyrkoesplanaden 15).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



