Vaasan kansalaisopisto Almassa matkataan keväällä ihmisen muistiin ja muistoihin
25.1.2023 08:10:00 EET | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote

Luentosarja käynnistyy keskiviikkona 1.2. oikeuspsykologian dosentin, psykologian tohtorin Julia Korkmanin havainnollistaessa aitojen oikeustapausten avulla, miten oikukas ja muovautuva muisti on ja miten sitä voidaan hyödyntää luotettavasti.
Julia Korkman on erikoistunut todistajien kuulemiseen ja arviointiin oikeudessa sekä ihmisen muistiin oikeusprosessin näkökulmasta. Hän toiminut asiantuntijatodistajana useissa merkittävissä oikeustapauksissa Suomessa ja Ruotsissa. Tutkimustyön ja kirjoittamisen lisäksi hän kouluttaa muun muassa oikeuslaitoksen, poliisin ja maahanmuuttoviraston ammattilaisia.
Kansakunnan tuhoisa kahtiajako
FT, dosentti Lasse Lehtinen käsittelee luennossaan 8.3. Suomen historian ainoan murhatun ministerin Heikki Ritavuoren elämää ja kuolemaa. Sisäministeri Ritavuori ajoi kansalliseen sovintoon tähtääviä uudistuksia ja luokkasopua oikeiston ja vasemmiston välille. Kansanvaltaa ja itsenäisyyttä puolustanut Ritavuori ammuttiin kotiovellaan Helsingissä helmikuussa 1922.
Lasse Lehtinen on tuottelias kirjailija, toimittaja ja entinen poliitikko. Hänen Heikki Ritavuoresta kirjoittamansa elämäkerta osoittaa, että suvaitsemattomuus ja vihapuhe eivät ole uusia ilmiöitä. Etenkin suhde Venäjään on jakanut kansakuntaa sukupolvien ajan.
Elämän taitekohdat
Sisustusarkkitehti Fia Antuksen ruotsinkielinen luento 8.2. käsittelee asuntojen remontoimista ja muokkaamista esteettömiksi ja turvallisiksi.
Psykiatrisen sairaanhoitajan Malin Knipin ruotsinkielinen luento 15.3. käsittelee uupumuksen vaikutuksia aivoille ja miten voimme huolehtia itsestämme.
Historiantutkija, FL (väit.) Matti Leiviskä johdattaa kuulijat 24.3. aikamatkalle Vähänkyrön rautakauteen alueen nimistön kautta.
Emeritaprofessori Marianne Nordman kertoo 12.4., miten hänen omat ja hänen veljensä lapsuusmuistot poikkeavat toisistaan ja miten niihin ovat vaikuttaneet sisarusten persoonallisuus, ajan kasvatus ja kulttuuri.
Yhteyshenkilöt
Kansalaisopisto Alma, rehtori Sannasirkku Autio, puh. 0400 299 826, sannasirkku.autio@edu.vaasa.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa on helppo olla onnellinen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Travdalen är fortfarande stängd för trafik och parkering7.7.2026 15:58:47 EEST | Pressmeddelande
Vasa stad påminner om att man inte heller under sportevenemang får röra sig eller parkera i Travdalen. En gata har öppnats på området för byggarbetstrafik, men den är inte i allmänt bruk.
Ravilaakso edelleen suljettu liikenteeltä ja pysäköinniltä7.7.2026 15:58:25 EEST | Tiedote
Vaasan kaupunki muistuttaa, että Ravilaaksossa ei saa kulkea tai pysäköidä myöskään urheilutapahtumien aikana. Alueelle on avattu katu työmaaliikennettä varten, mutta se ei ole yleisessä käytössä.
Vasas litteraturfestival LittFest offentliggör de första gästande författarna7.7.2026 11:10:33 EEST | Pressmeddelande
Litteraturfestivalen som ordnas i november, 12–14.11.2026, samlar igen namnkunniga författare i Vasa. Till LittFest kommer Monika Fagerholm, Kjell Westö, Kirsti Manninen (Enni Mustonen), Axel Åhman, Emmi Itäranta, Jessikka Aro och Tuomas Enbuske. Under hösten utlovas också bokcirklar före festivalen.
Vaasan kirjallisuusfestivaali LittFest julkistaa ensimmäiset vieraansa7.7.2026 11:10:27 EEST | Tiedote
Marraskuussa 12.–14.11.2026 järjestettävä kirjallisuusfestivaali kokoaa Vaasaan jälleen nimekkäitä kirjailijoita. LittFestiin saapuvat Monika Fagerholm, Kjell Westö, Kirsti Manninen (Enni Mustonen), Axel Åhman, Emmi Itäranta, Jessikka Aro ja Tuomas Enbuske. Syksyllä on luvassa myös lukupiirejä ennen festivaalia.
Vasa-bokstäverna i blom för att uppmärksamma stadens 420-jubileum3.7.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Vasa stad skapar färg och sommarstämning i Inre hamnen genom att smycka de populära Vasa-bokstäverna med konstblommor. Blomsterarrangemanget uppmärksammar Vasas 420-jubileum.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


