Vaasan keskustassa aiempaa enemmän yrityksiä – ravintolat, kahvilat ja hyvinvointipalvelut lisääntyneet
6.2.2020 08:30:35 EET | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote
Visit Vaasan ja Vaasan kaupungin teknisen toimen teettämän elinvoimalaskennan tulosten mukaan Vaasan keskustan elinvoimaluku on edelleen korkealla tasolla. Vaasan keskustan elinvoimaluku on nyt 3,415. Viime vuonna vastaava luku oli 3,696.
Elinvoimaluku on valtakunnallisesti tärkein vertailuluku. Vastaava keskustan elinvoimalaskenta tehdään yli 40 kaupungissa. Elinvoimaluku lasketaan vähentämällä lauantaina palvelevien yritysten määrästä tyhjät tilat, ja suhteuttamalla luku kunnan asukaslukuun.
Elävät Kaupunkikeskustat ry:n valtakunnallisessa vertailussa keväällä 2019 elinvoimaluvun laskuprosentti oli isoimmissa kaupungeissa keskimäärin lähes 5 %. Kaikki kaupungit huomioiden laskua on keskimäärin 7,6 %. Vain muutamassa kaupunkikeskustassa mitattiin positiivinen kehitysluku.
Kuluttajat hakevat Vaasan keskustasta elämyksiä ja palveluita
Vaasan elinvoimalaskennan tulosten mukaan yritysten määrä keskustassa on lisääntynyt 40:lla vuodesta 2016 vuoteen 2019.
Keskustan liiketiloissa näkyy erityisesti ravintoloiden, kahviloiden, kauneuden ja hyvinvoinnin palveluiden osuuden kasvu.
– Keskustassa elämysten ja fyysistä läsnäoloa vaativien palveluiden merkitys on noussut. Se on kohtaamista, jota ei voi siirtää verkkoon, Visit Vaasan toimitusjohtaja Max Jansson analysoi.
Elinvoimalaskennan tulosten mukaan valtakunnallisesti kauppojen vähentyessä ravintoloiden ja kahviloiden suhteellinen osuus keskustoissa on lisääntynyt, näin myös Vaasassa. Kaupan liiton vuoden 2019 ennusteen mukaan jopa 40 % vähittäiskaupoista voi kadota seuraavan kymmenen vuoden aikana.
Myös kuluttajien käyttäytyminen on muuttunut. – Nyt halutaan elämyksiä ja palvelua. Vaasan keskustaan voisi tulla lisääkin elämyksiä, Jansson sanoo.
Sisustamisen ja kodin tarvikkeiden liikkeitä on keskustassa vähemmän kuin aiemmin. Erikoisliikkeiden määrä keskustassa on pysynyt ennallaan. Vain arkisin käytössä olevien tilojen, kuten toimistojen ja työtilojen, osuus on kasvanut. Lauantaisin palvelevien kauppojen ja ravintoloiden osuus on laskenut keskustassa ja Kivihaassa ja noussut hieman Klemettilässä.
– Kaupan palveluiden murroksesta huolimatta Vaasan kaupungin pysäköintitulot ovat hienoisessa kasvussa. Tämä selittyy keskustan muiden palveluiden lisääntyneenä käyttönä, teknisen toimen johtaja Markku Järvelä kertoo.
Elinvoimalaskennan on toteuttanut FM Martti Wilhelms TietojärjestelmäPalvelu Salokorpi Oy:stä joulukuussa 2019.
Yhteyshenkilöt
toimitusjohtaja Max Jansson
Vaasan seudun Matkailu Oy
puh. 040 533 5083
max.jansson@visitvaasa.fi
teknisen toimen johtaja Markku Järvelä
Vaasan kaupunki
puh. 040 135 4958
markku.jarvela@vaasa.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasan kaupunki
Aina aurinkoinen Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa yhdistyvät innovatiivisuus, teknologia, laadukkaat palvelut, monipuolinen koulutus- ja kulttuuritarjonta sekä energinen meininki.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Travdalen är fortfarande stängd för trafik och parkering7.7.2026 15:58:47 EEST | Pressmeddelande
Vasa stad påminner om att man inte heller under sportevenemang får röra sig eller parkera i Travdalen. En gata har öppnats på området för byggarbetstrafik, men den är inte i allmänt bruk.
Ravilaakso edelleen suljettu liikenteeltä ja pysäköinniltä7.7.2026 15:58:25 EEST | Tiedote
Vaasan kaupunki muistuttaa, että Ravilaaksossa ei saa kulkea tai pysäköidä myöskään urheilutapahtumien aikana. Alueelle on avattu katu työmaaliikennettä varten, mutta se ei ole yleisessä käytössä.
Vasas litteraturfestival LittFest offentliggör de första gästande författarna7.7.2026 11:10:33 EEST | Pressmeddelande
Litteraturfestivalen som ordnas i november, 12–14.11.2026, samlar igen namnkunniga författare i Vasa. Till LittFest kommer Monika Fagerholm, Kjell Westö, Kirsti Manninen (Enni Mustonen), Axel Åhman, Emmi Itäranta, Jessikka Aro och Tuomas Enbuske. Under hösten utlovas också bokcirklar före festivalen.
Vaasan kirjallisuusfestivaali LittFest julkistaa ensimmäiset vieraansa7.7.2026 11:10:27 EEST | Tiedote
Marraskuussa 12.–14.11.2026 järjestettävä kirjallisuusfestivaali kokoaa Vaasaan jälleen nimekkäitä kirjailijoita. LittFestiin saapuvat Monika Fagerholm, Kjell Westö, Kirsti Manninen (Enni Mustonen), Axel Åhman, Emmi Itäranta, Jessikka Aro ja Tuomas Enbuske. Syksyllä on luvassa myös lukupiirejä ennen festivaalia.
Vasa-bokstäverna i blom för att uppmärksamma stadens 420-jubileum3.7.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Vasa stad skapar färg och sommarstämning i Inre hamnen genom att smycka de populära Vasa-bokstäverna med konstblommor. Blomsterarrangemanget uppmärksammar Vasas 420-jubileum.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
