Vaasan Sähkö myy tytäryhtiönsä Raveran Elveralle
Vaasan Sähkö myy tytäryhtiönsä Oy RAVERA Ab:n Elvera Oy:lle. Yhtiö siirtyy osaksi Elvera-konsernia tänään 14.5.2020. Henkilökunta siirtyy Elveralle vanhoina työntekijöinä.

- Elvera on alan suurimpia toimijoita Suomessa, mikä tuo myös Raveralle paremmat edellytykset sähköurakointialan kiristyneessä kilpailutilanteessa, toteaa Vaasan Sähkön toimitusjohtaja Stefan Damlin.
- Kaupan ansiosta Vaasan seudulla on vahvempi verkkourakointiyhtiö, mikä on tärkeää myös sähkön toimitusvarmuusnäkökulmasta.
- Elveran toiminta- alue on ollut Itä- ja Kaakkois-Suomessa, mutta laajeneminen maantieteellisesti on strategiamme mukainen. Yrityskaupan myötä toimintamme laajenee myös Länsi-Suomeen, toteaa Elveran toimitusjohtaja Arto Nieminen.
- Näemme Vaasan vireän talousalueen erinomaisena mahdollisuutena tarjota nykyisiä palveluita ja kehittää uutta palveluntarjontaa asiakkaittemme tarpeisiin. Tämä yrityskauppa edesauttaa meitä palvelemaan asiakkaitamme niin verkoston rakentamisen kuin vian korjauksen parissa sekä Pohjanmaalla että Itä-Suomessa. Harvoin myrskyt ja lumikuormat sattuvat samaan aikaa koko Suomeen, ja näin ollen tehokas resurssien hyödyntäminen mahdollistaa sujuvan häiriöiden korjauksen, Nieminen jatkaa.
- Raveralla on sellaista osaamista esimerkiksi tuulivoiman rakentamisessa, mitä Elveralla ei ole. Uskon, että synergioita hyödyntämällä saamme vahvan ja osaavan kokonaisuuden, jolla vastata asiakkaiden tarpeisiin.
- Kuitenkin henkilöresurssit ovat tärkein voimavaramme, digitalisaatio ei tietyissä työtehtävissä tule meitä auttamaan. Lumikuormien ja myrskytuulten aiheuttamien jakeluhäiriöiden korjauksessa ja verkon rakentamisessa tarvitaan ammattitaitoisia henkilöitä ja työhön sopivaa kalustoa.
Raveran uusi toimitusjohtaja valittu
Kesäkuun lopulla Raveran uutena toimitusjohtajana aloittaa Leif Smeds. Smeds siirtyy tehtävään Wärtsilän Brasilian toimipisteestä ja korvaa jätehuoltoyhtiö Stormosseniin siirtyvän Aimo Latvalan.
Oy RAVERA Ab on verkostopalveluita tarjoava yritys ja toimii pääasiassa Vaasan seudulla. Yhtiö on perustettu 2006 ja sillä on noin 30 työntekijää.
----
Elvera Oy kuuluu Suomen suurimpiin verkosto- ja infrapalvelualan toimijoihin. Sähköverkkojen lisäksi huolehdimme vesi-, lämpö- ja tietoliikenneverkkojen rakennus- ja kunnossapitotöistä ja tarjoamme monipuolisia teollisuuspalveluja. Vaikka yhtiömme on nuori, on osaamisellamme pitkät perinteet. Elvera Oy on yhdistetty Suur-Savon Sähkötyö Oy:n, Lappeenrannan Verkonrakennus Oy:n ja Kyvera Oy:n verkonrakennustoiminnoista. Katsomme vahvasti tulevaisuuteen, mutta emme unohda juuriamme. Asiantuntijaverkostossamme työskentelee yli 300 ammattilaista. Tuotamme monipuolisia ja joustavia, jatkuvasti kehittyviä palveluja kaikkialle Suomeen. Elveran omistaa kolme suomalaista energiayhtiötä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tavoitettavissa 14.5. klo 15.45 alkaen lehdistön yhteydenottoja varten:
toimitusjohtaja Stefan Damlin, Vaasan Sähkö
puh. 050 557 0726
toimitusjohtaja Arto Nieminen, Elvera
puh. 0400 670 525
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasan Sähkö on vahva energiakonserni, jonka liiketoimintoja ovat sähkökauppa, sähkönsiirto ja kaukolämpö. Konserniin kuuluu myös tytäryhtiö Vaasan Sähköverkko Oy. Konsernissa työskentelee noin 120 henkilöä ja liikevaihto vuonna 2019 oli noin 153 milj. euroa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan Sähkö Oy
Vaasan Sähköllä on Suomen – ja Pohjoismaiden – tyytyväisimmät asiakkaat22.12.2020 08:31:01 EET | Tiedote
EPSI Ratingin loppusyksystä toteuttama tutkimus paljastaa: Vaasan Sähköllä on Suomen tyytyväisimmät asiakkaat. Yhtiö sijoittui ykköseksi Sähkön vähittäismyynti 2020 -tutkimuksessa sekä kuluttaja- että yritysasiakkaiden vertailussa. Samalla Vaasan Sähkö nousi ykköseksi ohi toimialan parhaimmiston Norjan, Ruotsin ja Tanskan vertailuissa.
Vaasan Sähköltä lisäosinkoa 1,5 miljoonaa euroa2.12.2020 14:07:38 EET | Tiedote
Vaasan Sähkö Oy:n yhtiökokous päätti keskivikkona 2.12., että yhtiö jakaa ylimääräisenä osinkona 47,70 euroa/osake eli yhteensä 1 502 550 euroa.
Veromuutos nostaa kaukolämmön hintaa27.11.2020 07:50:00 EET | Tiedote
Mikäli hallituksen esitys eduskunnalle energiaverotuksen muuttamisesta hyväksytään, nousee kaukolämpölaskun loppusumma. Esityksen mukaan korotuksen verovaikutus olisi koko Suomen kaukolämmön osalta 49 miljoonaa euroa, eli noin puolet veromuutoksen kokonaisvaikutuksesta.
Heikentynyt energiavuosi syö tulosta – Tutkimus kertoo kuluttajien luottamuksesta22.10.2020 11:55:00 EEST | Tiedote
Vuosi 2020 on ollut energiayhtiön näkökulmasta haastava. Talvikuukausien leudon sään aikaansaama matala energiankulutus yhdistyi alkuvuodesta sateiseen ja tuuliseen säätyyppiin, ja yhdessä nämä painoivat sähkön markkinahintaa alas. Myös koronakevät ja -kesä vaikuttivat energiankulutukseen. Tuoreet mainetutkimuksen tulokset kuitenkin kertovat, että kuluttajien luottamus yhtiöön on hyvä.
Tulevaisuuden lämpöenergiavarasto otettiin käyttöön Vaasassa29.9.2020 12:45:00 EEST | Tiedote
Vaasan Vaskiluodossa vihittiin tänään virallisesti käyttöön lämpöenergiavarasto, joka monipuolistaa alueen lämmöntuotannon. Innovatiivisella energiavarastolla tulee olemaan ratkaiseva rooli myös tulevaisuudessa. Sen lisäksi, että kivihiilen käyttö sen avulla vähenee välittömästi, tuo se runsaasti joustoa tulevaisuuden tuotantoratkaisuihin.
Uutisvinkki: Vaasan Sähkön romantiikan nälkä ei laannu – nyt haetaan henkilöä, joka haluaa kosia yhtiön lehdessä25.9.2020 09:40:00 EEST | Uutinen
Vaasan Sähkö on ollut hempeällä tuulella koko vuoden. Kaikki alkoi siitä, kun energiayhtiö innostui mittaamaan rakkauden tunteita ihmisen iholla näkyvänä sähkönä. Pimenevän syksyn piristykseksi haetaan kosijaa, joka haluaa esittää elämänsä ehkä tärkeimmän kysymyksen yhtiön lehdessä.
Saaristomaisema säilyy merikaapelin ansiosta Sundomissa8.9.2020 08:12:00 EEST | Tiedote
Kesän aikana Vaasan Sundomin saaristossa on käynyt kuhina. Yhteensä noin puolitoista kilometriä sähkökaapelia on laskettu kaivinkoneella lautalta käsin meren pohjaan. Vaativa urakka on jatkoa viime vuonna alkaneelle Sulvan sähköverkon kehittämiselle ja tähtää parempaan sähkön toimitusvarmuuteen noin 1 300 Vaasan Sähköverkon asiakkaalla. Tarpeellisen linjan toteuttaminen merikaapelina mahdollistaa saaristomaiseman säilymisen muuttumattomana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme