Vaasan yliopiston kansainvälisiin maisteriohjelmiin ennätykselliset 4 834 hakemusta
19.1.2023 15:49:49 EET | Vaasan yliopisto | Tiedote
Vaasan yliopiston kansainväliseen maisterihakuun tuli yhteensä 4 834 hakemusta, mikä on lähes 290 prosenttia enemmän kuin viime vuonna. Haku päättyi keskiviikkona 18.1.2023.
Suosituin ohjelma oli Master's Programme in International Business, johon tuli yhteensä 942 hakemusta. Toiseksi eniten hakemuksia (709) sai Master's Programme in Industrial Management ja kolmanneksi eniten hakemuksia (683) Master's Programme in Finance.
Eniten suosiotaan prosenttimääräisesti kasvatti Master's Programme in Industrial Management, johon tuli 709 hakemusta, kasvua edellisvuoteen nähden 340 prosenttia. Toiseksi eniten hakijamäärä kasvoi Master's Programme in Smart Energy –ohjelmassa, joka sai 575 hakemusta, kasvua lähes 316 prosenttia.
Haussa oli tänä vuonna myös kaksi uutta DI-tutkintoon johtavaa ohjelmaa, Oulun yliopiston kanssa yhteistyössä toteutettava Sustainable and Autonomous Systems, ja Seinäjoella toteutettava Strategic Project Management. Molemmat yllättivät suosiollaan, ja hakijoita uusiin ohjelmiin oli yhteensä lähes tuhat.
Suurin osa kansainvälisiin maisteriohjelmiin saapuneista hakemuksista tuli EU- ja ETA-maiden ulkopuolelta. Eniten hakemuksia tuli Pakistanista, Bangladeshista, Nigeriasta ja Sri Lankasta. Suomalaisten hakijoiden määrä laski edellisvuodesta, hakijoista 8,5 % oli suomalaisia.
Vaasan yliopisto tavoittelee voimakasta kasvua kansainvälisten opiskelijoiden määrässä. Tavoitteena on nostaa kansainvälisten opiskelijoiden määrä 35 prosenttiin vuoteen 2030 mennessä.
Tänä vuonna kansainvälisiin maisteriohjelmiin järjestettiin sekä yhteishaku 4.-18.1.2023 että jatkuva haku, joka on käynnissä 31.5.2023 saakka. Jatkuvassa haussa voi hakea vain ulkomailla suoritetulla tutkinnolla.
Opiskelijavalinnan tulokset julkaistaan kevään aikana, minkä jälkeen opiskelijat ilmoittavat, ottavatko he opiskelupaikan vastaan. Opinnot alkavat syksyllä 2023.
Lisätietoja:
Katariina Kempus, asiantuntija, kansainväliset asiat, puh. 029 449 8080, katariina.kempus@uwasa.fi
Helena Höglund, palveluvastaava, hakijapalvelut, puh. 029 449 8152, helena.hoglund@uwasa.fi
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
***
Vaasan yliopisto on 5500 henkilön kansainvälinen tiedeyhteisö, joka kouluttaa vastuullisia johtajia ja asiantuntijoita tulevaisuuden tehtäviin. Edistämme kilpailukykyä, innovaatioita ja kestävää kehitystä liiketoiminnassa, teknologioissa ja yhteiskunnassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto
Rohkeasti kohti kasvua – Finland Investment Institute yhdistää toimijat investointiympäristön kehittämiseksi20.5.2026 08:46:34 EEST | Tiedote
Kansainvälinen kilpailu pääomasta on kovempaa kuin koskaan. Uusi Finland Investment Institute kytkee elinkeinoelämän, poliittisten päättäjien, viranomaisten sekä muiden sidosryhmien näkemykset akateemiseen huippututkimukseen. Tavoitteena on rakentaa tutkimuksen kautta Suomesta entistä houkuttelevampi investointiympäristö.
Vaasan yliopistolle Suomen ensimmäinen transatlanttinen kaksoistutkinto19.5.2026 14:22:46 EEST | Tiedote
Vaasan yliopisto on solminut uuden kaksoistutkintosopimuksen Pontificia Universidad Católica del Perún (PUCP) kanssa kansainvälisen liiketoiminnan kandidaattiohjelmassa. Kyseessä on Suomen ensimmäinen transatlanttinen kaksoistutkinto ja Vaasan yliopistolle jo 18. kaksoistutkinto.
Verkkopetokset muuttuvat nopeasti – miten niitä pitäisi torjua? Kutsu VARJO-hankkeen webinaariin tietoverkkoavusteisesta petosrikollisuudesta Suomessa 28.5.19.5.2026 12:20:33 EEST | Kutsu
Miten tietoverkkoavusteinen petosrikollisuus on muuttunut Suomessa, ja mitä sen torjuminen edellyttää viranomaisilta, pankeilta, teleoperaattoreilta ja muilta toimijoilta? Tietoverkkoavusteisella petosrikollisuudella tarkoitetaan esimerkiksi huijausviestejä, valesivustoja, pankkitunnusten kalastelua, romanssi- tai sijoitushuijauksia, joissa käytetään verkkoa rikosten tekemiseen.
Kutsu: Vaasan korkeakoulukonserni Suomen kasvun edistäjänä – tervetuloa seminaariin 21.5.202619.5.2026 07:40:00 EEST | Kutsu
Vaasan yliopiston ja Vaasan ammattikorkeakoulun konserni kutsuu keskustelemaan Suomen kasvun edellytyksistä muuttuvassa toimintaympäristössä. Toukokuun 21. päivä Vaasan yliopistolla järjestettävässä seminaarissa pohditaan, millaiset korkeakoulut tukevat parhaiten menestystä ja millaista tutkimusta, yritysyhteistyötä ja vaikuttavuutta kilpailukyky ja kasvu edellyttävät.
Potilasturvallisuus syntyy vuorovaikutuksesta, ei ainoastaan toimintaa ohjaavista säännöistä18.5.2026 12:01:43 EEST | Tiedote
Pelkät terveydenhuollon ammattilaisia ohjaavat säännöt ja ohjeistukset eivät riitä potilasturvallisuuden varmistamiseksi. Riikka Lehesvuo esittää Vaasan yliopistolle tehdyssä väitöskirjassa, että terveydenhuollon ammattilaisen kyky sopeutua muuttuviin tilanteisiin ja sujuva kommunikointi potilaan kanssa voivat olla merkittäviä tekijöitä potilaille turvallisten palveluiden tuottamisessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
