Väitös 13.11.2020: Liikunta näkyy murrosikäisen aivoissa
9.11.2020 07:30:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

- Kestävyyskunto oli erityisesti yhteydessä nuorten aivojen rakenteisiin, kun taas fyysinen aktiivisuus kytkeytyi aivojen toimintaan alueella, joka on oleellinen liikkeen tuottamiselle, Ruotsalainen kertoo.
- Fyysisesti aktiivisilla henkilöillä on usein myös korkeampi kestävyyskunto, joten voisi olettaa, että myös yhteydet aivoihin näkyisivät samoilla alueilla. Tutkimuksissamme kuitenkin havaitsimme, että näin ei ollut, Ruotsalainen jatkaa.
Havaitut yhteydet liikuntamittareiden ja aivojen välillä painottuivat alueisiin, joilla on motoristen toimintojen kannalta oleellinen merkitys. Lisäksi yhteydet rajoittuivat suhteellisen pienille alueille.
Tästä poikkeuksena oli kestävyyskunnon yhteys aivojen valkean aineen ratoihin. Diffuusiokuvaus paljasti, että yhteys näkyi laajasti eri aivoradoilla. Diffuusiokuvauksella mitataan veden liikettä kudoksissa. Sen avulla voidaan saada tietoa aivoratojen ominaisuuksista, kuten kuinka yhteneväisiä radat ovat.
Aivojen valkean aineen radat ovat tärkeitä jokapäiväisessä elämässä, koska ne välittävät viestejä eri aivoalueiden välillä mahdollistaen aivojen tiedonkäsittelyn.
- On mahdollista, että perimä selittää osittain kestävyyskunnon ja fyysisen aktiivisuuden eriäviä yhteyksiä aivoihin. Perimä vaikuttaa kestävyyskuntoon, ja sen tiedetään myös vaikuttavan niiden aivoalueiden rakenteisiin, jotka olivat tässä tutkimuksessa yhteydessä kestävyyskuntoon. Toisaalta on kiinnostavaa, että fyysinen aktiivisuus taas oli yhteydessä aivojen paikalliseen tiedonkäsittelyyn, johon perimällä ei vaikuta olevan suurta merkitystä, Ruotsalainen pohtii.
Väitöskirjassa perehdyttiin myös aiemmin havaittuun yhteyteen liikunnan ja kognitiivisten taitojen välillä. Tutkimuksessa havaittiin, että aivojen valkean aineen ominaisuudet voivat selittää sitä, miten fyysinen aktiivisuus ja kestävyyskunto ovat yhteydessä työmuistiin. Tämä tulos viittaa siihen, että aivojen valkean aineen ominaisuudet tulee huomioida, kun tutkitaan liikunnan suhdetta työmuistiin.
Tutkimus suoritettiin Jyväskylän yliopistossa yhteistyössä Likes-tutkimuskeskuksen kanssa. Tutkimukseen osallistui 64 murrosikäistä nuorta ja aivojen kuvantaminen toteutettiin Aalto-yliopistossa magneettikuvauksella.
LitM Ilona Ruotsalaisen psykologian väitöskirjan ”The association of physical activity and aerobic fitness with brain structure and functional connectivity in adolescents” tarkastustilaisuus järjestetään perjantaina 13.11. klo 12. Vastaväittäjänä toimii Professori Stephan Swinnen (KU Leuven) ja kustoksena apulaisprofessori Tiina Parviainen (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on englanti.
Yleisö voi seurata väitöstä verkkovälitteisesti
Linkki Zoom-webinaariin (suositellaan Zoom-sovellusta tai Google Chrome selainta): https://r.jyu.fi/dissertation-ruotsalainen-131120. Tilaisuuden lopussa mahdolliset kysymykset voi lähettää kustoksen puhelinnumeroon +358 40 805 3533.
Julkaisun tiedot:
Väitöskirja on julkaistu sarjassa JYU Dissertations numerona 297, Jyväskylä 2020, ISSN 2489-9003, ISBN 978-951-39-8327-7. Julkaisu on luettavissa sähköisessä muodossa osoitteessa https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/72019.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilona Ruotsalainen, ilona.p.ruotsalainen@jyu.fi
Martta Walkerviestinnän asiantuntija
Puh:+358 40 8054717martta.a.walker@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Monika von Bonsdorff tutkii johtamista ikääntymisen ja muuttuvan työelämän näkökulmista27.4.2026 09:02:51 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Monika von Bonsdorff keskittyy tutkimuksessaan johtamisen, organisaatiokäyttäytymisen ja terveyden kysymyksiin. Hän tarkastelee näitä tutkimusaiheita etenkin ihmisten käyttäytymisen ja vastuullisuuden näkökulmasta. Von Bonsdorff on aloittanut professorina 1.1.2026.
Uusi menetelmä puhdistaa haitta‑ainepitoisia tuhkia metsälannoitukseen23.4.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Heleä‑hankkeen loppuraportti tuo uutta tietoa puu‑ ja seostuhkien hyödyntämisestä metsälannoitteena. Hankkeessa kehitettiin kustannustehokas menetelmä, jolla tuhkan haitta‑ainepitoisuuksia voidaan alentaa merkittävästi säilyttäen samalla tuhkan hyödylliset ravinteet. Menetelmä voi mahdollistaa tuhkan laajamittaisemman hyödyntämisen metsätaloudessa tulevaisuudessa.
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi yritysten ympäristöjohtamisen professori Tiina Onkila: ”Haluan edistää tutkimuksellani yritysten kestävyysmurrosta ja liiketoiminnan muutosta”22.4.2026 11:12:08 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulussa viime lokakuussa yritysten ympäristöjohtamisen professorina aloittanut Tiina Onkila keskittyy tutkimuksessaan tuottamaan tietoa ja ymmärrystä yritysten kestävyysmurroksen edistämiseksi. Yhteiskunnallista vaikuttavuustyötä hän on tehnyt muun muassa ympäristöministeriön alaisen Suomen Luontopaneelin jäsenenä vuodesta 2022 alkaen.
Konnevedellä vietetään uutta koko perheen Luontopäivää 25.4.202621.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Konnevedellä järjestetään lauantaina 25.4.2026 klo 10–14 ensimmäistä kertaa koko perheen Luontopäivä, joka kutsuu kaikenikäiset viettämään elämyksellistä kevätpäivää luonnon, tieteen ja yhdessä tekemisen pariin. Maksuton tapahtuma levittäytyy useisiin kohteisiin Konnevedellä ja tarjoaa monipuolista ohjelmaa perheille ja luonnosta kiinnostuneille.
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi johtamisen professori Marjo Siltaoja tutkii vastuullisuuden, kestävyyden ja sosiaalisen pääoman kysymyksiä20.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulussa viime syksynä johtamisen professorina aloittanut KTT Marjo Siltaoja keskittyy tutkimuksessaan vastuullisuuden, kestävyyden ja sosiaalisen pääoman teemoihin. Kansainvälisesti verkostoitunut tutkija on myös opettanut koko työuransa ajan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
