Jyväskylän yliopisto

Väitös: Kasvavat vaatimukset kasvatus- ja koulutusalalla uuvuttavat johtajan

6.2.2023 10:05:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
Kasvatus- ja koulutusalalla johtajien työ on muuttunut yhä monimuotoisemmaksi ja vaativammaksi. Työn haasteet heijastuvat myös johtajien työhyvinvointiin lisäten kuormitusta, joka pahimmillaan voi johtaa työuupumukseen. Jyväskylän yliopistossa tarkastettavassa kasvatustieteen väitöskirjassa perehdytään kasvatus- ja koulutusalan johtajien työnkuvaan ja työhyvinvointiin suhteessa työhön kohdistuviin vaatimuksiin, resursseihin ja vuorovaikutusverkostoihin.
KM Mailis Elomaa väittelee kasvatustieteen tohtoriksi perjantaina 10.2.2023.
KM Mailis Elomaa väittelee kasvatustieteen tohtoriksi perjantaina 10.2.2023.

”Johtajien työhyvinvointi riippuu monista henkilökohtaisista ja tilanteeseen ja ympäristöön liittyvistä tekijöistä. Kasvatus- ja koulutusalan johtajien hyvinvointia haastaa tällä hetkellä etenkin liian suuri työmäärä ja työajan riittämättömyys”, KM Mailis Elomaa kertoo.

Tutkimuksen mukaan johtajien työtä kuormittaa vaatimus olla jatkuvassa vuorovaikutuksessa laajan sidosryhmän kanssa, mikä vaatii paljon aikaa ja resursseja. Johtajia kuormittavat myös sellaisten asioiden käsittely, joihin johtaja ei voi itse vaikuttaa.

Johtajan työhyvinvointi heijastuu koko yhteisöön

Johtamisen käytännöt ja johtajan hyvinvointi heijastuvat päiväkotien ja koulujen toimivuuteen ja niiden kehittämiseen. Työhyvinvoinnin edistämisessä tulee ottaa huomioon kunkin yksilölliset tarpeet ja räätälöidyt keinot. Väitöstutkimuksen tulokset korostavat sosiaalisen tuen keskeistä merkitystä niin työssä kuin sen ulkopuolella.

”Johtajien työhyvinvoinnin tukemista tulisi tarkastella myös sidosryhmien välisen yhteistyön näkökulmasta”, Elomaa muistuttaa.

Tutkimustulokset tarjoavat käytännön ehdotuksia siihen, miten kasvatus- ja koulutusalan johtajien hyvinvointia voitaisiin tukea koulutusjärjestelmän eri tasoilla ja myös siihen, ketkä hyvinvointia voisivat edistää.

KM Mailis Elomaan kasvatustieteen (opettajankoulutuslaitos) väitöskirjan "Educational leaders’ occupational well-being: ”With cool head and warm heart” tarkastustilaisuus järjestetään 10.2.2023 kello 12 alkaen Agorassa, Lea Pulkkisen salissa.

Vastaväittäjänä toimii professori Eve Eisenschmidt (Tallinnan yliopisto) ja kustoksena professori Marja-Kristiina Lerkkanen (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on englanti.

Tilaisuutta voi seurata myös verkon välityksellä.

Väitöskirja on luettavissa osoitteessa: https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/85116.

Lisätietoja:

Mailis Elomaa, mailis.m.elomaa@jyu.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

viestinnän asiantuntija
Kirke Hassinen
kirke.m.hassinen@jyu.fi
puh. +358 50 462 6920

Kuvat

KM Mailis Elomaa väittelee kasvatustieteen tohtoriksi perjantaina 10.2.2023.
KM Mailis Elomaa väittelee kasvatustieteen tohtoriksi perjantaina 10.2.2023.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Avoimen väylät uudistuvat Jyväskylän yliopistossa: Selkeyttä ja lisää mahdollisuuksia tutkintokoulutukseen hakeutuville29.6.2026 12:44:56 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopisto nostaa avoimen väylän kautta valittavien opiskelijoiden osuutta. Tavoitetaso on 15 prosenttia niiden tutkinto-ohjelmien sisäänotosta, joihin voi hakea avoimen väylältä. Samalla avoimen väylien edellytykset selkeytyvät: jatkossa Jyväskylän yliopistossa on kolme väylätyyppiä. Kehittämistyö tukee erityisesti valtion rahoittamalla opintosetelillä opiskelevien nuorten aikuisten korkeakoulupaikan saavuttamista.

Uusiutuvan energian nopea kasvu kuormittaa luontoa – tutkijat ehdottavat tarkempaa sijainninohjausta29.6.2026 07:05:00 EEST | Tiedote

Suomessa nopeasti kasvanut tuuli- ja aurinkovoiman tuotanto vaikuttaa merkittävästi sekä ympäristöön että ihmisiin, osoittaa tuore Jyväskylän yliopiston Resurssiviisausyhteisö JYU.Wisdomin Wisdom Letters -julkaisusarjassa ilmestynyt vertaisarvioitu artikkeli. Vaikka yksittäisiä hankkeita tarkastellaan yksityiskohtaisesti, eivät nykyiset suunnittelu- ja arviointikäytännöt riitä niiden yhteisvaikutusten hallintaan. Politiikkasuosituksia sisältävän julkaisun ovat laatineet neljä tutkijaa Suomen ympäristökeskuksesta, Itä-Suomen yliopistosta ja Turun yliopistosta.

Ketä enää kiinnostaa? Jyväskylän Kesässä kysytään, mihin journalismia ja viisautta tarvitaan muuttuvassa maailmassa25.6.2026 10:10:24 EEST | Tiedote

Jyväskylän Kesän keskusteluohjelma kokoaa 1.–5.7.2026 Jyväskylän yliopiston kampukselle tutkijoita, taiteilijoita, toimittajia ja muita asiantuntijoita pohtimaan viisauden merkitystä ajassamme. Ohjelmassa tarkastellaan muun muassa journalismin tulevaisuutta, viisauden ja typeryyden rajapintoja, vastuullisuutta, ihmisen kasvua sekä luontosuhdetta.

Monimuotoinen metsä on tulevaisuuden arvonluonnin alusta – tutkijat esittävät uutta suuntaa Suomen metsäsektorille25.6.2026 07:05:00 EEST | Tiedote

Luontokato, ilmastotavoitteet ja globaalit markkinamuutokset muuttavat metsäsektorin toimintaympäristöä. Uusimman Jyväskylän yliopiston Resurssiviisausyhteisö JYU.Wisdomin tuottaman Wisdom Letters -julkaisusarjan vertaisarvioidun julkaisun mukaan Suomen kannattaa vastata muutokseen rakentamalla metsistä monipuolinen arvonluonnin alusta, jossa taloudellinen menestys perustuu aiempaa vahvemmin luonnon monimuotoisuuteen, uusiin palveluihin ja korkean lisäarvon liiketoimintaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye