Väitös: Tuloerojen vaikutus talouskasvuun ei ole yksiselitteinen
30.8.2021 09:15:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Taloustieteelliset tutkimustulokset tuloerojen ja talouskasvun välisestä yhteydestä ovat ristiriitaisia. Intuitiivisesti ja lukuisten teoreettisten tutkimusten perusteella tiedetään, että tuloerot vaikuttavat talouskasvuun useiden eri kanavien kautta. On kuitenkin epäselvää, millainen yksittäisten kanavien merkitys on eri maissa ja eri ajanjaksoina.
KTM Toni Juuti selittää väitöstutkimuksessaan ristiriitaisia tuloksia tarkastelemalla aihetta neljästä näkökulmasta.
"Syy-seuraussuhteen osoittaminen on hyvin vaikeaa, tämänhetkisen ymmärryksen perusteella jopa mahdotonta. Eri tuloeromittareiden osoittamien tulosten välillä ei näyttäisi olevan systemaattista eroa. Sillä ei ole merkitystä, painotetaanko tutkimuksessa keskiluokan tuloissa vai ylimmissä tuloluokissa tapahtuvia muutoksia", kertoo Juuti.
Tutkimuksen toinen keskeinen havainto liittyy rahoitusmarkkinoiden ja -instituutioiden rooliin. Tuloerot näyttävät olevan positiivisessa yhteydessä talouskasvuun matalan tulotason maissa rahoitusmarkkinoiden ollessa riittävän kehittyneet.
Kolmanneksi, väitöksen mukaan tuloksiin vaikuttaa se, kasvavatko vai laskevatko tuloerot. Tilanne, jossa tuloerojen kasvu esimerkiksi tukisi talouskasvua, ei välttämättä tarkoita sitä, että tuloerojen lasku olisi haitallista taloudelliselle toimeliaisuudelle. Lisäksi tuloerojen ja talouskasvun keskinäisissä suhteissa on selkeitä eroja eri maiden välillä.
Neljänneksi tutkimuksessa paneudutaan siihen, miten tulot jakautuvat työ- ja pääomatulojen kesken. Kun kansantaloudessa työtulojen osuus on suuri, tuloerot näyttävät lisäävän talouskasvua. Pääomatulojen osuuden ollessa suuri on yhteys puolestaan negatiivinen.
"Työ- ja pääomatulojen huomioiminen tuloerojen ja talouskasvun väliseen yhteyteen vaikuttavana tekijänä on uusi tulos niin empiirisesti kuin teoreettisesti. Akateemisessa mielessä kyseessä on mielestäni väitöskirjan kiinnostavin löydös. Suomalaisen yhteiskunnallisen keskustelun kannalta toivon väitöksen vaikuttavan siihen, ettei maiden välisiin eroihin nojaavien tutkimustulosten perusteella tehtäisi vankkoja johtopäätöksiä siitä, miten tuloerot vaikuttavat kasvuun yksittäisessä maassa", Juuti toteaa.
KTM Toni Juutin taloustieteen väitöskirjan “Essays on the Relationship between Income Inequality and Economic Growth” tarkastustilaisuus järjestetään 3.9.2021 klo 12.00. Vastaväittäjänä toimii Jukka Pirttilä (Helsingin yliopisto), ja kustoksena professori Kari Heimonen (Jyväskylän yliopisto).
Juuti kirjoitti ylioppilaaksi Pieksämäen lukiosta vuonna 2011. Hän valmistui kauppatieteiden maisteriksi (taloustiede) Jyväskylän yliopistosta vuonna 2017.
Juuti työskentelee tällä hetkellä vanhempana tutkijana Palkansaajien tutkimuslaitoksessa. Jatko-opintojensa aikana hän on työskennellyt Kansainvälisessä valuuttarahastossa ja ollut vierailevana tutkijana Valtion taloudellisessa tutkimuskeskuksessa ja Helsingin yliopistossa. Juutin väitöstutkimusta ovat tukeneet Jyväskylän yliopisto, Suomen Kulttuurirahaston Etelä-Savon rahasto ja OP Ryhmän Tutkimussäätiö.
Teos on julkaistu sarjassa JYU Dissertations 403.
Lisätietoja:
Toni Juuti, toni.juuti@labour.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petra Thurenviestinnän asiantuntijaJyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu
Puh:+358504711642petra.t.thuren@jyu.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Merkittävä rahoitus Business Finlandilta hauskuuden ja sitoutumisen tutkimukselle10.2.2026 10:12:35 EET | Tiedote
Business Finland on myöntänyt rahoituksen Turun ja Jyväskylän yliopistojen tutkimusprojektille FUNMERSIVE – Transformative and scalable customer engagement through immersive fun. Rahoitus myönnettiin Co-Innovation -yhteishankkeelle, josta Jyväskylän yliopiston projektin osuus on 885 920 euroa. Projektin kokonaisbudjetti on 1 107 400 euroa, josta yliopiston omarahoitusosuus on 221 480 euroa.
Parvovirusinfektio mullistaa isäntäsolun tumajyväsen rakenteen ja toiminnan10.2.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkimus paljastaa, että autonomiset parvovirukset, kuten koiran parvovirus, kykenevät perusteellisesti vaikuttamaan tumajyväsen sisäiseen tasapainoon. Tulokset tarjoavat uutta perustietoa virusten ja tumajyväsen vuorovaikutuksesta.
Väitös: Taiteellinen koulutus muokkaa aivoja – tutkimus osoittaa valon ja lämpimien värien herkkyyden vahvistuvan6.2.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tehty väitöstutkimus osoittaa, että kuvataidealan tausta muokkaa aivojen tapaa käsitellä värejä. Kuvataidetaustan omaavilla ihmisillä mitattiin tutkimuksessa voimakkaampia hermostollisia reaktioita kirkkaisiin väreihin ja myös muita ihmisiä myönteisemmät reaktiot lämpimiin värisävyihin. Väitöstutkija Liting Songin mukaan taiteilijoiden aivot tulkitsevat ja kokevat värejä eri lailla kuin muiden ihmisten.
Miksi pelko leviää vääriin tilanteisiin? Väitöstutkimus avaa uusia näkökulmia erotteluoppimiseen ja pelon yleistymiseen (Lehtonen)6.2.2026 09:50:03 EET | Tiedote
Pelko on elintärkeä tunne, mutta toisinaan pelon tunne voi yleistyä tilanteisiin, joissa vaaraa ei ole. Jyväskylän yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus tuo lisätietoa siitä, miten aivot erottavat uhkaavat ja turvalliset kokemukset, ja miksi tässä prosessissa voi olla eroja sukupuolten välillä.
Tutkimus: Toimittajat tasapainoilevat kansalaisjournalismin, digitaalisten alustojen ja poliittisen paineen välissä5.2.2026 10:40:54 EET | Tiedote
MA Edwin Nfor tarkastelee väitöskirjassaan, miten ammattijournalistit toimivat ympäristössä, jossa kansalaisjournalismi, digitaaliset alustat ja poliittinen kontrolli kietoutuvat yhä tiiviimmin yhteen. Tutkimus keskittyy Kamerunin anglofoniseen separatistikriisiin ja analysoi, miten journalistit raportoivat kriisistä nopean digitaalisen murroksen, uusien mediavälineiden ja -toimijoiden sekä jatkuvan paineen keskellä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
