Väitös: Uutta tietoa nautojen kiimansynkronointiohjelmien kehittämiseen
21.4.2015 12:46:15 EEST | Helsingin yliopisto | Tiedote

Hedelmällisyyshäiriöt ovat tavallisin eläinlääkärien antamien hoitojen syy lypsylehmillä, esimerkiksi vuonna 2013 hoidettiin 18 % kaikista lypsylehmistä. Hedelmällisyyden heikkenemisen myötä ja samalla aikaa vievän kiimantarkkailun korvaamiseksi maailmalla on kehitetty erilaisia kiimansynkronointiin tarkoitettuja ohjelmia. Näissä keltarauhasen regressio, follikkeliaallot ja ovulaatio pyritään synkronoimaan niin, että eläimet voidaan siementää ajoitetusti.
Dosentti Juhani Taposen tutkimusryhmä oli aiemmin havainnut, että kiimansynkronointiin tarkoitetuissa ohjelmissa yleisesti käytetyt hormonit prostaglandiini F2α (PGF2α) ja gonadotropiineja vapauttava hormoni (GnRH) aiheuttivat osalle eläimistä lyhyen keltarauhasvaiheen eli indusoidun lyhyen kiimakierron. Kiimakierto on tällöin kestoltaan 8 - 12 päivää normaalin noin kolmen viikon sijaan. Rantala selvittää tutkimuksessaan edelleen näiden indusoitujen lyhyiden kiimakiertojen luonnetta. Rantala tutki PGF2α:n ja GnRH:n antoajankohdan, antovälin ja GnRH-annoksen vaikutusta lyhyiden kiertojen esiintyvyyteen. Lisäksi Rantala tutki eräiden kohdun limakalvoreseptoreiden ja -entsyymien geeni-ilmentymistä indusoitujen lyhyiden ja normaalien kiimakiertojen alussa. Rantala havaitsi, että tutkittu hormonihoito aiheutti osalle eläimistä lyhyen kiimakierron.
Lääkitysten antoajankohta 7 tai 14 päivää ovulaatiosta ja GnRH-annos eivät vaikuttaneet esiintyvyyteen. Annos ei niin ikään vaikuttanut ovulaatiota edeltävään LH-eritykseen. LH-hormonin perustason eritys kiimakierron alussa oli samanlainen lyhyissä ja normaaleissa sykleissä. Annettaessa tutkitut hormonit samanaikaisesti, 24 tunnin välin sijaan, ovulaatioita tapahtui vähemmän ja lyhyitä kiertoja esiintyi enemmän. Kohdun limakalvon oksitosiini-, progesteroni- ja estrogeenireseptorien tai COX-II- ja 20α-HSD-entsyymien ilmentymisessä ei todettu eroa niiden lehmien välillä, joilla oli lyhyt tai normaali kiimakierto. Rantalan mukaan tutkimuksen tulokset tulee huomioida kehitettäessä ja käytettäessä kiiman synkronointiin tarkoitettuja ohjelmia, jotta vältytään haitallisilta vaikutuksilta tiinehtyvyyteen.
ELL Mari Rantala väittelee eläinlääketieteellisessä tiedekunnassa Helsingin yliopiston päärakennuksen Auditorium XIII-salissa (Fabianinkatu 33) perjantaina 24.4.2015 klo 12 aiheesta:
"Induced short estrous cycles in cyclic dairy heifers and cows."
Väitöskirja kuuluu kotieläinten lisääntymistieteen alaan.
Vastaväittäjänä toimii professori Heinrich Bollwein (University of Zürich, Sveitsi) ja kustoksena toimii professori Terttu Katila-Yrjänä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
ELL Mari Rantala, mari.h.rantala@helsinki.fi, puh. 050-5858 101.
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopistoPL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Lyhytterapia voi auttaa useampia kuin on luultu12.10.2026 09:28:06 EEST | Tiedote
Tehokasta terapeuttista hoitoa yleisiin mielenterveyden ongelmiin voitaisiin tarjota laajasti osana julkisia mielenterveyspalveluita, selviää Helsingin yliopiston tutkimuksessa. Lyhytterapia tehoaa myös vaikeammin oireileviin potilaisiin.
Sampsa Fabritius Helsingin yliopiston kaupallistamisyrityksen uudeksi toimitusjohtajaksi8.10.2026 08:33:41 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston teknologiansiirto- ja kaupallistamisyhtiö Helsingin Innovaatiopalvelut Oy:n hallitus on nimittänyt Sampsa Fabritiuksen (DI) toimitusjohtajakseen 1.10.2026 alkaen.
Sote-palvelut digitalisoituvat – apua ilman voi jäädä, vaikka osaisi käyttää verkkopalveluja7.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Verkkopalveluissa asiointia voivat hankaloittaa puutteellisten digitaitojen lisäksi myös kognitiiviset ja oppimiseen liittyvät vaikeudet. Helsingin yliopistoon tehdyn väitöstutkimuksen mukaan digipalvelujen onnistumista pitäisi mitata sillä, saako ihminen avun.
Ostohuijaukset yleistyvät, verkkorikosten pelko väheni2.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Hieman yli 6 prosenttia Suomessa asuvista 15–74-vuotiaista koki vuonna 2025 vähintään läimäisyn käsittävää väkivaltaa. Väkivallan uhriksi joutuneiden osuus on pysynyt samalla tasolla jo pitkään.
Uudistunut Finna kutsuu löytämään ja oivaltamaan30.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Finna on uudistunut, jotta kulttuurin, tieteen ja oppimisen aineistojen löytäminen olisi entistä sujuvampaa ja miellyttävämpää. Finna koostuu valtakunnallisesta Finna.fi-hakupalvelusta ja organisaatioasiakkaiden alustapalvelusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme