Valmiustoimikunta: suomalaiset ovat osallistuneet sähkönsäästötalkoisiin hyvin
Länsi- ja Sisä-Suomen alueellisen valmiustoimikunnan kokouksessa monessa puheenvuorossa otettiin esiin sähköjärjestelmän toimivuus ja mahdollinen sähköpula. Asia puhuttaa laajasti yrityksissä ja organisaatioissa.
”Sähköpulaan valmistautuminen on organisaatioissa seikka, jonka kaikki ovat katsoneet olevan fokuksessa. Siihen on syytä varautua, mikä on hyvä asia”, Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintoviraston ylijohtaja Marko Pukkinen totesi.
Kantaverkkoyhtiö Fingrid arvioi 14. joulukuuta, että kiertäviä sähkökatkoja ei tarvita ainakaan jouluun mennessä, jos suomalaiset jatkavat maltillista sähkön kuluttamista niin kuin viime viikkoina.
”Olemme osallistuneet sähkönsäästötalkoisiin hyvin. Suomalaiset ovat antaneet ajatusta sille, että sähköä pyritään säästämään. Ja on myös pystytty siihen”, Pukkinen sanoi.
Kriittiset sähkönkäyttöpaikat täytyy ilmoittaa
ELVAR-toimikunnan edustaja (elinkeinoelämän alueellisen varautumisyhteistyön verkosto) muistutti, että kaikkien sähköverkon haltijoiden täytyy päivittää kriittiset sähkönkäyttöpaikat.
Valtioneuvoston asetuksella kriittisistä sähkönkäyttöpaikoista turvataan aiempaa yhdenmukaisemmin yhteiskunnan johtamisen ja turvallisuuden kannalta välttämättömät toiminnot häiriö- ja sähköpulatilanteissa sekä poikkeusoloissa. Asetus astui voimaan 9.12.2022.
Mahdollisen sähköpulan ja sähkökatkojen varalta hätäkeskuksissa toivotaan, että hälytinlaitteiden varavirtalähteet tarkistetaan kuntoon. Toimimattomista hälytinlaitteista ei siten tulisi hätäkeskuksiin turhia laitevikailmoituksia.
Toimiva demokratia, innovatiivinen talous ja tasa-arvo luovat edellytyksiä hyvinvoinnille
Aluehallintoviraston ylijohtaja Marko Pukkinen totesi katsauksessaan, että talouden näkymä ja julkisen talouden kiristystarve voi kurjistaa kansalaisten elämää.
”Tehtävät ratkaisut tulevat haittaamaan ihmisten elämää lyhyellä tähtäimellä. Se voi tarkoittaa saavutettujen etuisuuksien menettämistä. Tukipolitiikkaa tullaan varmasti muuttamaan. Kaikki joutuvat tinkimään.”
Pukkinen kuitenkin muistutti, että meillä on toimiva demokratia, talous on innovatiivinen ja yhteiskunta on monella tapaa tasa-arvoinen.
”Ne luovat edellytykset, että Suomi pysyy hyvinvoivana yhteiskuntana myös tulevaisuudessa. Meillä on perusasiat kunnossa.”
Talouden näkymät, korkojen nousu ja inflaatiokehitys huolestuttavat myös huoltovarmuuskriittisiä yrityksiä. Sen sijaan Kiinan höllennettyä koronarajoituksiaan tavaratoimitukset länteen ovat lisääntyneet. Siksi esimerkiksi eri komponenttien saatavuus paranee.
Seurakunnat ovat päivittäneet valmiussuunnitelmiaan
Terveydenhoidon päivystyspalveluissa on monella alueella erittäin haasteellinen tilanne tällä hetkellä. Kunnat ovat lisänneet tiedotusta asukkailleen terveydenhoidon ruuhkien vuoksi.
Seurakunnat ovat nyt tai viimeistään vuoden loppuun mennessä päivittäneet valmiussuunnitelmansa. Alueen hiippakuntien mukaan päivitystyöhön on ollut helppo motivoitua tässä maailmantilanteessa. Tampereen hiippakunnassa on painotettu loppuvuoden aikana henkisen huollon valmiuden kehittämistä.
Valmiustoimikunnan kokouksessa kuultiin myös pääesikunnan edustajan alustus informaatiopuolustuksen roolista viranomaisyhteistyössä.
Yhteistyö turvallisuusviranomaisten välillä toimii hyvin. Viranomaiset jatkavat turvallisuustilanteen seurantaa ja varautumista tehostetusti. Myös valmiustoimikunnan kokoontumiset ovat osa tätä varautumista.
”Olemme saattaneet toisemme tietoisiksi siitä mitä organisaatioissamme tapahtuu ja luoneet tilannekuvaa itsellemme. Olette tehneet tärkeää työtä koko vuoden ja olette tehneet sitä hyvin”, ylijohtaja Pukkinen kiitti valmiustoimikuntaa.
Lue lisää: Valtioneuvosto antoi asetuksen kriittisistä sähkönkäyttöpaikoista
Lisätietoja:
Ylijohtaja Marko Pukkinen, p. 0295 018 582
etunimi.sukunimi@avi.fi
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintä
Aluehallintoviraston viestintä palvelee toimittajia arkisin klo 9 - 16. Oheinen numero ohjaa vaihteeseen.
Tietoja julkaisijasta
Aluehallintovirastossa edistämme perusoikeuksien ja oikeusturvan toteutumista, peruspalvelujen saatavuutta, ympäristönsuojelua, ympäristön kestävää käyttöä, sisäistä turvallisuutta sekä terveellistä ja turvallista elin- ja työympäristöä alueilla. Hoidamme myös lainsäädännön toimeenpano-, ohjaus- ja valvontatehtäviä alueillamme. Toimintaamme ohjaa kahdeksan ministeriötä.
Aluehallintoviraston verkkosivut
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Verkkokauppa.com Oyj påförs en påföljdsavgift om 540 000 euro för försummelser att iaktta penningtvättslagen30.10.2025 12:38:56 EET | Pressmeddelande
De allvarligaste försummelserna gäller fullgörandet av utredningsskyldigheten och rapporteringsskyldigheten. Med rapporteringsskyldighet avses anmälan av tvivelaktiga transaktioner.
Verkkokauppa.com Oyj:lle 540 000 euron seuraamusmaksu rahanpesulain noudattamisen laiminlyönneistä30.10.2025 12:38:56 EET | Tiedote
Vakavimmat laiminlyönnit koskevat selonottovelvollisuuden ja ilmoitusvelvollisuuden noudattamista. Ilmoitusvelvollisuudella tarkoitetaan epäilyttävistä liiketoimista ilmoittamista.
Nosturin puomi osui sähkölinjaan – Turun hovioikeus muutti käräjäoikeuden tuomiota29.10.2025 13:42:17 EET | Tiedote
Turun hovioikeus on 29.10.2025 antamassaan tuomiossa muuttanut Varsinais-Suomen käräjäoikeuden 15.10.2024 antamaa tuomioita. Tuomio koski työtapaturmaa, jossa nosturin puomi osui sähkölinjaan. Hovioikeus muutti tuomiota siltä osin, että rakennuttajan valvojana toiminut henkilö tuomittiin työturvallisuusrikoksesta. Hänet jätettiin kuitenkin tuomitsematta rangaistukseen. Käräjäoikeus oli katsonut, että henkilö ei ollut syyllistynyt työturvallisuusrikokseen.
Suojaamaton kuljetin aiheutti työtapaturman – työnjohtajan katsottiin syyllistyneen työturvallisuusrikokseen, mutta jätettiin rangaistukseen tuomitsematta29.10.2025 10:47:15 EET | Tiedote
Satakunnan käräjäoikeus on 27.10.2025 antamassaan ratkaisussa katsonut satakuntalaisen yrityksen työnjohtajan syyllistyneen työturvallisuusrikokseen. Hänet jätettiin kuitenkin rangaistukseen tuomitsematta.
Forststyrelsen fick tillstånd för fiskodling i Bottenhavet29.10.2025 10:05:00 EET | Pressmeddelande
Regionförvaltningsverket har beviljat ett tidsbegränsat miljö- och vattenhushållningstillstånd för fiskodling på det allmänna vattenområdet 304-894-1-1 som förvaltas av Forststyrelsen. Tillståndet gäller i 13 år. Anläggningen placeras på havsområdet väster om Enskär i Gustavs kommun, cirka 20 km från fastlandet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
