Valtatie 3 parantaminen välillä Lempäälä - Pirkkala -hankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta on annettu perusteltu päätelmä
Pirkanmaan ELY-keskuksen liikenne ja infrastruktuuri -vastuualueen hankkeessa on suunniteltu valtatien 3 uutta yhteyttä ja / tai nykyisen moottoritien parantamista Lempäälän ja Pirkkalan välillä sekä Tampereen kaupunkiseudun 2-kehän (maantie 309) välillä Tampere - Pirkkalan lentoasema-Sääksjärven eritasoliittymä. Valtatie 3 ja 2-kehän uudet suunniteltavat linjaukset sijoittuvat Lempäälän ja Pirkkalan kuntien alueelle.
Hankkeessa on arvioitu seuraavien vaihtoehtojen ympäristövaikutuksia:
Vaihtoehto 0+ sisältää nykyisen valtatien vähäisiä liikenneturvallisuuteen, liikenteen sujuvuuteen ja meluntorjuntaan liittyviä parantamistoimenpiteitä.
Vaihtoehto 1 sisältää nykyisen valtatien parantamisen välillä Marjamäki – Puskiainen sekä valtatien uuden linjauksen välillä Puskiainen–Linnakallio sekä 2-kehän. Nykyiselle valtatielle tehdään sekoittumiskaistat Lakalaivan ja Pirkkalan eritasoliittymien välille sekä meluntorjuntaa.
Vaihtoehto 2 sisältää valtatien parantamisen nykyisellä paikallaan Marjamäen ja Pirkkalan välillä sekä 2-kehän meluntorjuntoineen.
Vaihtoehdot 1 ja 2 sisältävät Tampereen kaupunkiseudun 2-kehätien (mt 309) linjausvaihtoehdot. 2-kehä pohjoinen linjaus sijaitsee Pulkajärven Natura-alueen pohjoispuolella ja 2-kehä eteläinen linjaus Pulkajärven Natura-alueen eteläpuolella.
Hankevaihtoehtoja verrataan tilanteeseen, jossa hanke ei toteudu (vertailuvaihtoehto 0).
Ympäristövaikutusten arvioinnissa on puutteita ja epävarmuustekijöitä erityisesti luonnon monimuotoisuuden ja ilmastovaikutusten arvioinnin osalta
Hankkeen todennäköisesti merkittäviksi vaikutuksiksi nousevat arviointiselostuksessa ihmisiin, maankäyttöön ja yhdyskuntarakenteeseen kohdistuvat vaikutukset sekä hankkeen yhteisvaikutukset. Yhteysviranomainen katsoo merkittäviksi ympäristövaikutuksiksi myös vaikutukset pintavesiin, luonnon monimuotoisuuteen, ilmastoon ja metsien virkistyskäyttöön.
Arviointiselostuksessa ei tunnisteta merkittäviksi ympäristövaikutuksiksi hankkeen vaikutuksia ilmastoon. Yhteysviranomaisen näkemyksen mukaan hankkeella on kuitenkin merkittäviä ilmastovaikutuksia.
- Arviointiselostuksessa ei ole tunnistettu kaikkia merkittäviä asiakokonaisuuksia, joilla on vaikutusta ilmastoon ja koko tiehankkeen lähtökohtiin, toteaa lakimies Riina Arffman Pirkanmaan ELY-keskuksen ympäristö ja luonnonvarat -vastuualueelta.
Yhteysviranomainen katsoo, että arvioinnissa on puutteita ja epävarmuustekijöitä erityisesti luonnon monimuotoisuuden ja ilmastovaikutusten arvioinnin osalta.
- Näiden vaikutusten lieventämistä tulee tarkastella jatkosuunnittelussa. Myös melusuojauksen riittävyyteen, viher- ja virkistysyhteyksien turvaamiseen ja eri hankkeiden ja suunnitelmien yhteensovittamiseen tulee kiinnittää jatkosuunnittelussa huomiota, jatkaa Arffman.
Hankkeesta jätettiin useita mielipiteitä
Ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta toimitettiin yhteysviranomaiselle 10 viranomaisen tai yhteisön lausuntoa sekä 115 yksityisten, yhteisöjen ja yhdistysten jättämää mielipidettä. Lausunnoissa tunnistettiin hankkeeseen liittyviä epävarmuustekijöitä sekä useita jatkosuunnittelussa huomioitavia seikkoja, kuten esimerkiksi hankkeen vaikutukset virkistysalueisiin, viheryhteyksiin ja luonnon monimuotoisuuteen, meluntorjuntaan sekä pintavesiin. Mielipiteissä korostettiin myös yhteisvaikutusten riittävää arviointia.
Lähes kaikki mielipiteen jättäneet yksityishenkilöt suhtautuivat kielteisesti hankkeeseen, mikäli se toteutetaan ns. oikaisuvaihtoehtona VE 1. Vaihtoehtoa VE 0+, jossa nykyiselle tielle tehdään parannustoimenpiteitä, kannatettiin lähes kaikissa mielipiteissä. Useat tahot kannattivat lisäksi meluntorjunnan parantamista tässä vaihtoehdossa verrattuna esitettyyn.
Perusteltu päätelmä otettava huomioon hankkeen jatkosuunnittelussa
Yhteysviranomaisen antamassa perustellussa päätelmässä ei oteta kantaa valittavaan vaihtoehtoon, vaan siinä tarkastellaan arvioinnin riittävyyttä ja otetaan kantaa vaihtoehtojen merkittäviin ympäristövaikutuksiin. Hankkeesta vastaavan Pirkanmaan ELY-keskuksen liikenne ja infrastruktuuri -vastuualueen tulee huomioida jatkosuunnittelussaan YVA-menettelyssä arvioidut ympäristövaikutukset ja yhteysviranomaisen perustellussa päätelmässä esiin nostamat seikat. Lupaviranomaisen on varmistettava, että perusteltu päätelmä on ajan tasalla hankkeen lupa-asiaa ratkaistaessa.
Yhteysviranomaisen lausunto on kokonaisuudessaan luettavissa ympäristöhallinnon internet-sivuilla (ymparisto.fi).
Lisätietoja:
- Valtatie 3 parantaminen välillä Lempäälä - Pirkkala -hankesivu (ymparisto.fi)
- Hankkeesta vastaava: Pirkanmaan ELY-keskus, liikenne ja infrastruktuuri -vastuualue, Tero Haarajärvi, p. 0295 036 223, etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi.
- Konsultti: Sitowise Oy ja Ramboll Finland Oy konsulttiryhmä. Yhteyshenkilö Taina Klinga, p. 020 747 6188, etunimi.sukunimi(at)sitowise.com.
- Yhteysviranomainen: Pirkanmaan ELY-keskus, luonnonvarat ja ympäristö -vastuualue, Riina Arffman, p. 0295 036 000 (tavoitettavissa 27.4. sekä 2.-4.5.) sekä Maria Hakala, puh. 0295 036 118, etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi.
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 2730.6.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Viikolla 27 päällystetään Tampereella, Ylöjärvellä, Nokialla ja Akaassa.
Työllisyyskatsaus: Pitkäaikaistyöttömyys jatkoi toukokuussa kasvuaan Pirkanmaalla25.6.2025 08:05:00 EEST | Tiedote
Pirkanmaan työttömyystilanne on hivenen helpottunut huhtikuusta, mutta viime vuoteen verrattuna työttömyys on kasvanut yli 15 prosenttia. Pirkanmaan työttömyysaste oli toukokuussa 11,2 prosenttia.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 2623.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Viikolla 26 päällystetään Nokialla ja Pirkkalassa. Viimeistelytöitä tehdään Sastamalassa, Virroilla ja Kangasalla.
Leväseuranta: Juhannusviikolla sinilevää havaittiin viidessä järvessä19.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Juhannusviikolla, viikolla 25, Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Kangasalla, Nokialla, Kihniössä, Sastamalassa sekä Hämeenkyrössä.
Uusi Sisä-Suomen elinvoimakeskus aloittaa 1.1.2026 – toimii Pirkanmaalla ja Kanta-Hämeessä19.6.2025 08:37:50 EEST | Tiedote
Ensi vuoden alussa voimaan astuva valtion aluehallinnon uudistus tuo muutoksia Pirkanmaalle ja Kanta-Hämeeseen. Maakuntien asukkaat, yritykset ja organisaatiot saavat jatkossa valtaosan nykyisten ELY-keskusten palveluista uudesta Sisä-Suomen elinvoimakeskuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme