Valtioneuvosto myönsi Utsjoelle muutostukea

Lapin liitolle myönnetty AKKE-rahoitus on tarkoitettu Utsjoen kalastuskiellosta aiheutuneen paikallisen elinkeinoelämän muutostilanteen hoitamiseen ja koordinaation sekä kestävän elinkeinotoiminnan edistämiseen (AKKE - Alueiden kestävän kasvun ja elinvoiman tukeminen määräraha). Perusteena on Suomen ja Norjan yhteinen, poikkeuksellinen päätös Tenojoen määräaikaisesta kalastuskiellosta, joka kattaa koko Tenon lohen elinkierron alueen mereltä joelle. Rajoituksen syynä on Tenon lohikantojen nopeasti heikentynyt tila.
Lohen tilanteen turvaamiseksi tehtyjen toimenpiteiden vaikutukset ovat paikallisia ja kohdistuvat erityisesti väestöltään pienen kunnan elinvoimaisuuteen.
”Utsjoen matkailu on perinteisesti rakentunut vahvasti kalastuksen ympärille ja rajoituksilla on merkittävät vaikutukset. Poikkeustilanteen työllisyysvaikutukset kohdistuvat suoraan matkailuun ja palvelun tuottajiin ja välillisesti kuntaan ja muihin palvelujen tuottajiin. Nyt pyritään monipuolistamaan matkailun kenttää", kertoo Lapin ELY-keskuksen ylijohtaja Jaakko Ylinampa.
"Erinomaista, että Suomen pohjoisimman kunnan haasteellinen tilanne on huomioitu työ- ja elinkeinoministeriössä. Utsjoella on tehty hyvää valmistelua elinkeinotoiminnan uudistamiseen ja tällä tuella voimme edelleen edesauttaa työtä. Keskeisimmät Utsjoen matkailun uudelleensuuntaamiseen liittyvät toimenpiteet edellyttävät reittien rakentamista, joten jatkotyöhön tarvitaan myös liikenne- ja viestintäministeriön vahvaa sitoutumista", toteaa Lapin maakuntajohtaja Mika Riipi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lapin ELY-keskus, ylijohtaja Jaakko Ylinampa, puh. 0295 037 199, jaakko.ylinampa(at)ely-keskus.fi
Lapin liitto, maakuntajohtaja Mika Riipi, puh. 044 767 4200, mika.riipi(at)lapinliitto.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta

Rovaniemi: Hallituskatu 3 B (valtion virastotalo)
Kemi: Valtakatu 28
0295 037 000http://www.ely-keskus.fi/lappi
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Tornionjoen kalastusluvat kävivät kaupaksi rajoituksista huolimatta22.10.2025 08:55:24 EEST | Tiedote
Kalastussääntöjen tiukentuminen vaikutti vain vähän kalastajamääriin Tornionjoella kalastuskaudella 2025. Kalastajien lupa-asiat olivat pääosin kunnossa ja uusia kalastusmääräyksiä noudatettiin melko hyvin.
Työttömyyden alueelliset erot Lapissa huomattavia21.10.2025 08:35:35 EEST | Tiedote
Lapissa oli syyskuussa 7 530 työtöntä työnhakijaa. Työttömyyden kehitys jatkui Lapissa yhä koko maata myönteisempänä. Alueelliset kehityserot työttömyydessä ovat Lapissa huomattavia ja työttömien osuus työvoimasta vaihteli kunnittain 6,3–15,4 %:iin. Pitkäaikaistyöttömyys on lisääntynyt myös Lapissa. Avoimissa työpaikoissa näkyy tulevan matkailusesongin työvoimatarpeet.
Avustushakuja auki ELY-keskuksissa17.10.2025 10:05:52 EEST | Tiedote
ELY-keskuksissa avautuu 17.10.2025 useita rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja. Haettavissa on avustuksia muun muassa rakennusperinnön hoitoon, luonnonhoitoon ja vesistöjen kunnostamiseen. Hakuajat päättyvät 1.12.2025.
Lapin teitä uusittiin 210 kilometriä8.10.2025 12:18:17 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 päällystysurakat on saatu Lapissa valmiiksi. Teitä päällystettiin ja rakenteita vahvistettiin 210 kilometrin verran. Tänä vuonna Lapin ELY-keskukselle myönnettiin 29,1 miljoonaa teiden ylläpitoon.
Uudet maanteiden hoitourakat käynnistyvät 1.10.202524.9.2025 13:01:54 EEST | Tiedote
Pohjoisella hankinta-alueella on kilpailutettu maanteiden hoidon alueurakoitsijat Sodankylän, Kemijärvi-Posion ja Puolangan hoitourakoihin. Kemijärvi-Posio urakassa urakoitsijana aloittaa Pimara Väyläpalvelut Oy, Sodankylässä ja Puolangalla jatkaa Destia Oy.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme