Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen ja kunta- ja terveysjaoston puheenjohtaja Tarja Filatov ovat tyytyväisiä Hämeen alueen liikenne- ulkoiluhankkeiden lisärahoitukseen talousarvioesityksessä

Tarja Filatov ja Johannes Koskinen ovat tyytyväisiä siihen, että panostuksia Hämeen alueen liikennehankkeisiin on saatu täydennettyä talousarvioesityksen valiokuntakäsittelyssä eduskunnassa. Eduskunta on perinteiseen tapaan kohdentanut jakamattomasta varauksesta määrärahoja pienehköihin alueellisesti tärkeisiin hankkeisiin.
Hämeen alueelle liikennehankkeisiin kohdennettiin eduskuntakäsittelyn aikana yhteensä yli 1,3 miljoona euroa lisärahoitusta. Rahoituksella parannetaan liikenneturvallisuutta ja helpotetaan ihmisten liikkumista.
Humppilan valtatie 2:n parantamiseen välillä valtatie 9 - maantie 232, osoitettiin 600 000 euron määräraha. Valtatie kuuluu EU:n TEN-T kattavaan verkkoon ja sillä on merkittävä rooli sekä henkilö- että raskaan liikenteen reittinä valtakunnallisesti. Lisäksi maantien 13857, Saloistentien kunnostukseen Janakkalassa osoitettiin 400 000 euroa ja maantie 295, Mäntsäläntien liittymän siirtäminen Koskinen Oy:n kohdalla Kärkölässä 350 000 euroa.
- Hallitusohjelman linjaukset liikenneverkon sekä terveyden ja hyvinvoinnin edistämisestä liikuntamahdollisuuksia parantamalla näkyvät ilahduttavasti tässä talousarvioesityksessä. Samalla nämä hankkeet ovat tässä taloustilanteessa välttämätöntä elvytystä, toteaa valiokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen
- Valtiovarainvaliokunnan jäsen Tarja Filatov on samaa mieltä ja lisää. Olemme saaneet täydennettyä Hämeen alueen liikennehankkeiden rahoitusta usein tärkeän hankeen osalta.
Koronakriisi on rajoittanut nuorten harrastustoimintaa monin tavoin. Metsien ja ulkoilualueiden merkitys korostuu tässä tilanteessa. Nuorisotoimintaan ja retkeilyn määrärahoja on valiokuntakäsittelyssä lisätty 150 000 euroa, josta osoitetaan 100 000 euroa partiolaisten käyttämän Evon nuorisoleirialueen kunnostamiseen.
Yhteyshenkilöt
Johannes KoskinenKansanedustaja
Puh:050 511 3061Tarja FilatovKansanedustaja
Puh:050 511 3112Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Perholehto: Ajautuiko hallitus kriisiin ilmastokysymyksistä?4.7.2025 10:09:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Pinja Perholehto kritisoi hallitusta voimakkaasti ilmastopolitiikan sekavuudesta ja päättämättömyydestä. Perholehdon mukaan ilmasto- ja energiastrategian jatkuva viivästyminen hallituspuolueiden kiistelyn vuoksi paitsi vaarantaa ilmastotavoitteet ja investointiympäristön, asettaa koko hallituksen toimintakyvyn kyseenalaiseksi.
SDP:n Skinnari vaatii hallitukselta toimia: Pankkihuijaukset ja digipetokset kuriin3.7.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Ville Skinnari vaatii hallitukselta selkeitä toimia digihuijausten torjumiseksi ja huijausten uhreiksi joutuneiden auttamiseksi.
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme