VAMK Energy Talent – yhteistyö laajenee ja tarjoaa tulevaisuuden asiantuntijoille lisää suoria väyliä Vaasan energiaklusterin yrityksiin

Vaasan ammattikorkeakoulu tekee aktiivista yhteistyötä alueen yritysten kanssa ja maaliskuussa yhteistyö syventyi edelleen Energy Talent-ohjelman lanseerauksen myötä. Ohjelman ideana on, että valittujen opiskelijoiden opintopolku räätälöidään yhteistyössä yrityksen ja VAMKin yhteyshenkilöiden sekä opiskelijan kanssa.
Opiskelijoille ohjelma tarjoaa syvempää ohjausta ja tutustumista tietyn yrityksen työkulttuuriin ja työskentelytapoihin. Yrityksille ohjelma mahdollistaa motivoituneiden opiskelijoiden sparrauksen kesätöiden ja harjoittelujen myötä. Parhaassa tapauksessa opiskelija työllistyy valmistumisen jälkeen yritykseen ja yritys saa valmiiksi omiin tarpeisiinsa koulittuja työntekijöitä.
Energiateollisuuden tulevaisuutta rakentamassa
Ohjelman pilottivuosi on lähtenyt hyvin käyntiin ja Vaasalaisen Co-Engineeringin lisäksi mukaan on nyt lähtenyt myös Danfoss. Neuvotteluita on käynnissä myös muiden energiaklusterin yritysten kanssa. Danfoss on kansainvälinen yritys, joka työllistää Vaasassa lähes tuhat työntekijää ja vuosittain noin 100 kesätyöntekijää. Danfossin tuotteet keskittyvät energiatehokkaisiin ratkaisuihin.
”Danfoss haluaa olla mukana tarjoamassa tekniikan alan opiskelijoille työmahdollisuuksia jo opintojen alkuvaiheesta lähtien. Työkokemuksen ja osaavien ammattilaisten ohjeistuksella voidaan tukea opintopolkujen suuntaa. Samalla opiskelijat näkevät tekniikan työtehtäviä ja löytävät itselleen kiinnostavia tulevaisuuden työmahdollisuuksia”, kertoo Antti Kumara, Vaasan-tehtaanjohtaja, Danfoss.
Danfoss tarjoaa ohjelmaan valituille opiskelijoille mentorin, joka tukee opiskelijaa opintojen ja uran aikana, opintoja edistäviä oppimistehtäviä, varman kesätyöpaikan, lopputyön toimeksiannon sekä mahdollisuuden osallistua erilaisiin koulutuksiin, tapahtumiin ja projekteihin, jotka edistävät energiateollisuuden kestävää kehitystä.
Danfoss suunnittelee voivansa ottaa ohjelmaan useita opiskelijoita vuosittain. Ohjelmaan haetaan parhaillaan opiskelijoita ja haku on auki 30.4. asti. Hakijoiden haastattelut ja valinnat suoritetaan toukokuussa. Lisätietoja löytyy Danfossin verkkosivulta.
Lisätietoja VAMKin Energy Talent-ohjelmasta löytyy VAMKin verkkosivulta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Emilia Mäkitaloasiantuntija, ura- ja rekrytointipalvelutVAMK Vaasan ammattikorkeakoulu
Puh:+358 50 475 7944emilia.makitalo@vamk.fiJorma TuominenJohtaja, Tekniikan yksikköVAMK Vaasan ammattikorkeakoulu
Puh:040 582 7623jorma.tuominen@vamk.fiMaria Miettinen-Battistiniasiantuntija, viestintä ja markkinointipalvelutVAMK Vaasan ammattikorkeakoulu
Puh:+358 40 586 6444maria.miettinen-battistini@vamk.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Vaasan ammattikorkeakoulusta valmistuu kansainvälisiä ja asiantuntevia insinöörejä, tradenomeja, sairaanhoitajia, terveydenhoitajia ja sosionomeja. Työelämälähtöiset opintomme ja elinvoimainen Vaasan seutu varmistavat erinomaiset työllistymisen mahdollisuudet. Opiskelijoita on noin 3700 ja henkilöstöä 200.
VAMK painottaa koulutuksessaan energiatehokasta tekniikkaa, vientiteollisuuden liiketoimintaosaamista ja moderneja sosiaali- ja terveyspalveluja. Teemme tiivistä yhteistyötä alueen korkeakoulujen sekä seudun energiateknologian keskittymän kanssa, joka on Pohjoismaiden merkittävin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan ammattikorkeakoulu VAMK
Tekoälyä pk-yritysten liiketoiminnan tueksi – maksuton verkkokurssipilotti27.6.2025 07:33:00 EEST | Tiedote
Tekoälyn käyttö liiketoiminnassa yleistyy nopeasti sen tarjoamien mahdollisuuksien ansiosta. Vaasan ammattikorkeakoulun ja Vaasan yliopiston yhteinen AI2Business-hanke tarjoaa verkkopohjaisen itseopiskelumateriaalin, jonka avulla yritykset voivat tunnistaa tekoälyn hyödyntämismahdollisuuksia omassa toiminnassaan.
Tuotantotalouden insinöörikoulutus alkaa VAMKissa25.6.2025 07:19:00 EEST | Tiedote
Vaasan ammattikorkeakoulu aloittaa tuotantotalouden insinöörikoulutuksen vastatakseen Vaasan alueen energiaklusterin työvoimatarpeisiin. Valtioneuvoston päätös tukee alueen teollisuuden kasvua ja VAMKin roolia kilpailukyvyn ja kestävän kehityksen edistäjänä.
AIMday tuo yhteen työelämän, opiskelijat ja AMK-asiantuntijat16.6.2025 07:21:00 EEST | Tiedote
Vaasan ammattikorkeakoulu edistää innovatiivista yhteistyötä ottamalla käyttöön AIMday-konseptin ensimmäisenä suomalaisena korkeakouluna. Uppsalan yliopistossa kehitetty AIMday yhdistää korkeakoulut ja yritykset ratkaisemaan ajankohtaisia haasteita matalalla kynnyksellä. VAMK käynnistää AIMday-toiminnan syksyllä 2025.
AIMday brings together working life, students, and university experts16.6.2025 07:21:00 EEST | Press release
Vaasa University of Applied Sciences promotes innovative collaborations by implementing the AIMday concept as first university in Finland. AIMday, developed by Uupsala University, connects universities and companies to solve current challenges with low threshold. VAMK’s AIMday activities start in the autumn 2025.
Kansainvälinen yhteistyö tukee uramuutoksia ja uraohjausta2.6.2025 07:23:00 EEST | Tiedote
Nykyinen työelämä asettaa erilaisia muutospaineita niin töissä oleville ja töitä etsiville yksilöille, kuin heitä tukeville ammattilaisille. Vaasan ammattikorkeakoulun koordinoimassa kansainvälisessä hankkeessa autetaan yksilöitä urapolun eri vaiheissa ja tarjotaan käytännön tukea ammatillisen polun suunnitteluun. Erityisesti tuetaan henkilöitä, joilla on sosiaalinen ja taloudellinen syrjäytymisen riski
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme