Vanhojen osakeasuntojen myynti väheni tammi-maaliskuussa kolmanneksen, asuntojen hinnat edelleen laskussa
Osakeasuntojen hinnat laskivat vuoden ensimmäisellä neljännekselläkaikissa suurissa kaupungeissa, mutta eniten pääkaupunkiseudulla. Vantaalla hinnat laskivat edellisestä vuodesta 7,0 prosenttia ja Helsingissä 6,2 prosenttia.
”Verrattuna vuodentakaiseen, maaliskuussa osakeasuntojen hintakehitys oli vastaava kuin tammi-helmikuussakin: hinnat laskivat kaikilla alueilla ja suurissa kaupungeissa enemmän kuin muualla maassa”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Anu Rämö.
Alkuvuonna kerrostaloasunnoista eniten laskivat yksiöiden hinnat. Pääkaupunkiseudulla ja kuuden suurimman kaupungin ulkopuolella yksiöiden hinnoissa oli vuoden ensimmäisellä neljänneksellä yli 10 prosentin pudotus.
”Yksiöiden hinnat ovat nyt kaikilla Helsingin osa-alueilla suunnilleen samalla tasolla kuin neljä-viisi vuotta sitten. Viimeksi hintojen vuosimuutos on Helsingin yksiöissä ollut yhtä suuri vuonna 1995. Vielä loppuvuodesta rivitaloasuntojen hinnat laskivat vain maltillisesti, alkuvuodesta nekin jo selkeämmin.”
Uusien osakeasuntojen kauppoja tehtiin tammi-maaliskuussa koko maassa 71 prosenttia vähemmän kuin viime vuoden ensimmäisellä neljänneksellä. Uusien osakeasuntojen hinnat laskivat vuodentakaiseen verrattuna kuitenkin maltillisesti, 2,0 prosenttia.
"Uusien osakeasuntojen hintaindeksi laski esimerkiksi Pohjois-Suomessa merkittävästi. Alkuvuonna uudiskohteiden kaupankäynti oli kuitenkin hyvin vaisua, ja tästä johtuen alueellisesti yksittäisten kohteiden vaikutus hintaindeksiin voi olla hyvinkin huomattava”, Rämö muistuttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anu RämöYliaktuaari
Puh:029 551 3450anu.ramo@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Lopettaneiden yritysten määrä kasvoi edelleen voimakkaasti tammi-maaliskuussa3.7.2025 08:01:40 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 ensimmäisellä neljänneksellä toimintansa aloitti lähes 11 000 yritystä. Samaan aikaan toimintansa lopetti runsaat 21 000 yritystä, kun vuoden 2024 tammi-maaliskuussa lopettaneita yrityksiä oli noin 12 700.
Kuluttajien luottamus edelleen matalalla kesäkuussa27.6.2025 08:01:10 EEST | Tiedote
Kuluttajien arvio oman taloutensa nykytilasta parani kesäkuussa hieman toukokuuhun verrattuna, mutta oli edelleen hyvin heikko. Myös näkemys Suomen talouskehityksestä pysyi vaisuna. Kuluttajien luottamusindikaattorin saldoluku oli kesäkuussa -8,6, kun toukokuussa se oli -8,4.
Oppimisen tukea saaneiden peruskoululaisten osuus kasvoi edelleen vuonna 202426.6.2025 08:01:54 EEST | Tiedote
Yhä useampi peruskoulun oppilas sai viime vuonna tukea oppimiseensa. Tehostettua tukea sai 16 % peruskoulun oppilaista. Erityistä tukea sai puolestaan joka kymmenes oppilas.
Suomessa alkoholi Euroopan kolmanneksi kalleinta19.6.2025 13:01:45 EEST | Tiedote
Suomi oli vuonna 2024 Euroopan kolmanneksi kallein maa ostaa alkoholia. Kalliimpaa alkoholi oli vain Islannissa ja Norjassa. Myös ruuan ja alkoholittomien juomien osalta Suomi oli EU:n keskiarvoa kalliimpi.
Suomalaisten velat pienenivät vuonna 202417.6.2025 08:03:03 EEST | Tiedote
Velallisten asuntokuntien keskimääräinen velkasumma oli 94 400 euroa, mikä oli noin tuhat euroa vähemmän kuin vuonna 2023.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme