Vanitas – Niclas Wariuksen asetelmavalokuvat meditoivat kauneutta ja kuolemaa

Teossarja Vanitas on valokuvataiteilija Niclas Wariuksen meditaatio kaiken katoavaisuudesta. Warius rakentaa ajan patinoimista esineistä harmonisia asetelmia, joissa puhuvat hiljaa aikaan liittyvin symbolein: vanha kello, puoliksi palanut kynttilä, kuollut lintu. Mielleyhtymät kurottavat 1500–1600-lukujen maalaustaiteen vanitas-teemaan. Äärimmilleen viritetyissä ja harkiten lavastetuissa kuvissa liikutaan kauneuden ja synkkyyden rajalla – pisteessä, jossa rappio kohtaa herkkyyden ja aistillisuuden. Toisinaan leikkimielisyys ja oivaltavuus ovat kuvan juju.
Tässä kirjassa Wariuksen maailman symboliikkaa, tummasävyistä nostalgiaa ja leikkimielisiä kuriositeetteja analysoi taidehistorioitsija, FT Harri Kalha.
”Täydellisimmissäkin sommitelmissa piilee haava. Repaleinen seinäpaperi, särkynyt lasi, raapiutunut pinta, haalistunut kuva, koko riutuvien kasvien ja hedelmien repertuaari – ne kaikki viittaavat säröön täydellisen kauneuden systeemissä.”
– Harri Kalha
Valokuvataiteilija Niclas Warius (s. 1972) asuu ja työskentelee Helsingissä ja Perniössä. Hän on valmistunut valokuvataiteen maisteriksi Taideteollisesta korkeakoulusta vuonna 2003. Vanitas-sarjansa myötä Warius myös asettuu osaksi asetelman uutta nousua 2000-luvun valokuvataiteessa. Teosten ympäristönä on usein autiotalo tai museo, jonka tiloja Warius on työstänyt asetelmiksi ja edelleen valokuviksi sekä installaatioiksi.
Niclas Wariuksen valokuvanäyttely ja juuri ilmestynyt valokuvataidekirja Vanitas – Asetelmavalokuvia, Fotostilleben, Still Life Photographs (Parvs, 2021) ovat nähtävillä Akateemisen kirjakaupan taidekirjaosastolla (Keskuskatu 1, Helsinki, 2. krs) 2.6.–30.6.2021.
Vanitas
Niclas Warius
Asetelmavalokuvia | Fotostilleben | Still Life Photographs
227 x 297 mm, sidottu
120 sivua
Kirjoittajat: Harri Kalha, Niclas Warius
Ulkoasu: Anna Mattsson
Kielet: suomi | ruotsi | englanti
ISBN 978-952-7226-82-7
Parvs, 2021
38 €
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna KarppanenkustantajaKustannusosakeyhtiö Parvs
Puh:+358 40 684 9188hanna.karppanen@parvs.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kustannusosakeyhtiö Parvs on taidekirjoihin ja arkkitehtuurijulkaisuihin erikoistunut helsinkiläinen kustantamo, joka on perustettu vuonna 2006.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Parvs
Uutuuskirja Berndt Lindholmin maisemamaalauksista6.6.2023 11:34:34 EEST | Tiedote
Berndt Lindholm (1841–1914) kuuluu Suomen 1800-luvun lopun keskeisimpiin maisemamaalareihin ja on yksi pidetyimmistä suomalaistaiteilijoista. Hänet tunnetaan erityisesti aistivoimaisista metsä- ja rannikkoaiheisista maalauksistaan.
Odotettu kirja esittelee Suomen Pankin kokoelman – kansakunnan taideaarteen1.6.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Aikaansa seuraten – Suomen Pankin taidekokoelma esittelee valikoiman Suomen Pankin noin 1 200 teosta käsittävästä kokoelmasta. Teos vie lukijansa taidematkalle läpi vuosikymmenten ja tyylisuuntien tietokirjailija Markku Valkosen johdattelemana. Yksittäisten maalausten, grafiikanlehtien ja veistosten lisäksi kokoelmaan kuuluu rakennukseen kiinteästi liittyviä monumentaaliteoksia. Samalla kun ne heijastavat aikansa taiteellisia pyrkimyksiä, ne kuvastavat maan historiaa ja yhteiskunnallisia arvoja.
Pompeji Roihupellossa – Merja Salonen Di Giorgion maalauksissa aikakaudet ja kulttuurit sulautuvat toisiinsa10.5.2023 08:30:00 EEST | Tiedote
Taidemaalari Merja Salonen Di Giorgio tutkii teoksissaan historian kerrostumia ja ihmisen jättämiä jälkiä kulttuuriympäristössä. Roihupelto–Pompeji-maalaussarjassa ja sitä esittelevässä uutuuskirjassa pääosassa ovat itähelsinkiläinen 1970-luvun pienteollisuusalue ja antiikin Pompejin kaupunki Vesuviuksen rinteellä.
Rosa Loy & Neo Rauch – Leipzigin koulun kirkkaimmat tähdet3.5.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Rosa Loy (s. 1958) ja Neo Rauch (s. 1960) ovat Saksan arvostetuimpia ja kansainvälisimpiä nykytaiteilijoita. Uutuuskirja esittelee taiteilijaparin, joka edustaa taidokkaista, esittävistä, mutta epätodellisen oloisista maalauksista tunnettua Leipzigin uutta koulukuntaa.
Tom of Finland – kansallissankarin kotiinpaluu!26.4.2023 09:58:09 EEST | Tiedote
Uusi kirja Touko Laaksosen (1920–1991) eli Tom of Finlandin elämästä ja tuotannosta esittelee kansainvälisesti tunnetuimman suomalaisen taiteilijan elämää ja tuotantoa. Tom of Finlandin ajattomat mieshahmot palaavat monissa rooleissaan yhä uudelleen osaksi kulttuurista kuvastoamme.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme