Varhaiskasvatuksen opettajat siirretään opettajasopimukseen – Opettajien sopimuksiin useita parannuksia kunta-alalla
28.5.2020 15:03:03 EEST | Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry | Tiedote
OAJ:n hallitus oli ratkaisuun hyvin tyytyväinen ja piti varhaiskasvatuksen opettajien historiallista sopimusalasiirtoa erinomaisena saavutuksena.
– Varhaiskasvatuksen opetushenkilöstön siirto opettajasopimukseen on ollut työn ja tuskan takana, vaikka kaikki järkisyyt ovat sitä jo pitkään puoltaneet. Tälläkin neuvottelukierroksella pääsopijajärjestöistä JUKO oli alussa yksin tämän tavoitteen takana, OAJ:n ja JUKOn puheenjohtaja Olli Luukkainen kuvaa.
Varhaiskasvatuksen opettajien, erityisopettajien ja esimiesten työehtosopimusten siirto kunnan yleisestä sopimuksesta opetusalan OVTES-sopimukseen toteutuu 1.9.2021.
– Sopimusalasiirrolla on todella suuri merkitys varhaiskasvatuksen opettajien asemalle ja arvostukselle. Varhaiskasvatus on erottamaton osa koulutus- ja kasvatuspalveluiden kokonaisuutta, ja varhaiskasvatuksen opettajat kuuluvat samaan sopimukseen muiden opettajien kanssa, Luukkainen sanoo.
Pitkä sopimus tuo vakautta
OAJ on tyytyväinen siihen, että koko kevään ajan kestäneissä kunnan neuvotteluissa nyt vihdoin saatiin ratkaisu. Pitkällä 23 kuukautta voimassa olevalla sopimuskaudella JUKO ja OAJ hakivat vakautta ja työrauhaa.
Opettajat saivat palkkoihinsa samaa tasoa olevat prosenttikorotukset kuin mitä on maksettu yksityisten alojen työntekijöille tällä sopimuskierroksella. Viime sopimuskierroksella tulleet 24 vuosittaista kiky-tuntia jäävät historiaan 31.8.2020 lähtien.
Palkka-ohjelma alkuun
Aivan viime hetkelle torstaina sopimukseen saatiin vielä kirjaus palkkaohjelmasta.
– Neuvotteluissa sovittiin pysyvästä järjestelystä, jossa vuosittain seurataan kuntasektorin ja yksityisen sektorin palkkakehitystä ja selvitetään mahdollisia syitä ansiokehityseroihin. Varsinaista palkankorotusvaraa tähän ei ole varattu, mutta tämä on kuitenkin pohjatyötä mahdolliselle tulevalle palkkaohjelmalle. Olen hyvin tyytyväinen siihen, että JUKO sai auki tien palkkaohjelman toteutumiselle, Luukkainen sanoo.
Yhdenvertaisuutta opettajien palkkoihin
Uudessa sopimuksessa saatiin yhdenmukaistettua peruskoulun luokanopettajien palkkoja. Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneen opettajakelpoisen peruspalkka nousi, ja tällä on suurin vaikutus uraansa aloittaville opettajille. Myös muun muassa lukion opettajien palkkaukseen tuli lisää yhdenvertaisuutta.
Ammatillisten opettajien vuosityöaika hiersi näissä OVTES-neuvotteluissa tiukimmin. Sopimukseen kuitenkin lopulta päästiin, ja suurin osa OAJ:n keskeisistä ammatillista vuosityöaikaa koskevista tavoitteista toteutui.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Olli LuukkainenPuheenjohtaja
Puh:+358 500 652 872olli.luukkainen@oaj.fiTietoja julkaisijasta
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on maailman ainoa työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
OAJ:ltä lakkovaroitus Tampereen ammattikorkeakoululle25.3.2026 13:42:27 EET | Tiedote
OAJ antoi tänään lakkovaroituksen valtakunnansovittelijalle ja Sivistysala ry:lle (Sivista). Lakkovaroitus koskee Tampereen ammattikorkeakoulua (TAMK). Lakko alkaa 9.4., ellei ratkaisua synny sitä ennen. OAJ antoi lakkovaroituksen, koska työnantajapuoli on esittänyt lukuisia heikennyksiä työehtoihin.
Lakko uhkaa ammattikorkeakouluja24.3.2026 13:35:50 EET | Tiedote
OAJ antoi tänään lakkovaroituksen valtakunnansovittelijalle ja Sivistysala ry:lle (Sivista). Lakkovaroitus koskee Metropolia Ammattikorkeakoulua. Lakko alkaa 8.4., ellei ratkaisua synny sitä ennen. OAJ antoi lakkovaroituksen, koska työnantajapuoli on esittänyt lukuisia heikennyksiä työehtoihin.
OAJ päätti neuvottelut ammattikorkeakoulujen työehtosopimuksesta23.3.2026 11:50:38 EET | Tiedote
OAJ päätti ammattikorkeakoulujen työehtosopimusta koskevat neuvottelut Sivistan kanssa. Työnantajia edustava Sivista ei ollut halukas hakemaan ratkaisua siten, että työehtoja ei heikennetä eikä palkkoja alenneta.
OAJ lämnade förhandlingsbordet om yrkeshögskolornas kollektivavtal – ”Vi förhandlar inte om lönesänkningar”20.3.2026 13:20:03 EET | Pressmeddelande
OAJ:s representanter gick idag ut från förhandlingarna om yrkeshögskolornas kollektivavtal. Bildningsbranschens förslag är ohemult och vi förhandlar inte om sänkning av lönerna, konstaterar OAJ:s ordförande Katarina Murto.
OAJ käveli ulos Sivistan ammattikorkeakoulujen työehtosopimusneuvotteluista – ”Emme neuvottele palkkojen alentamisesta”20.3.2026 13:19:40 EET | Tiedote
OAJ: edustajat kävelivät tänään ulos ammattikorkeakoulujen työehtosopimusneuvotteluista. OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto toteaa, ettei OAJ neuvottele palkkojen alentamisesta, ja pitää Sivistysala ry:n (Sivista) esitystä täysin poskettomana ja perusteettomana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
